Skocz do zawartości

Krzyz nitek


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chce sobie zrobic krzyz nietek do okularu, aby moc dokladnie prowadzic teleskopo podczas robienia fotografii. Slyszalem, ze nie przy wszystkich typach okularow daje to dobry efekt. Jesli ktos moglby mi bardziej rozjasnic sprawe odnosinie tego jak wykonac takie cus lub gdzie kupic, to czekam na odpowiedz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej niestety kupic fabryczny okular z mozliwoscia podswietlania. Krzyz nitek mozesz zamontowac w Plosslu - mocujac nitki do przeslony "field stopu" - w wielu okularach jest wkrecana wiec mozna bedzie ustawic ostrosc. Do podswietlania bedziesz jednak musial wywiercic w obudowie otwor na LEDa. Same nitki musza byc bardzo cienkie - najcienszy drucik nawojowy. Za dawnych czasow podobno skutecznie stosowano nic pajecza - ale jest bardzo delikatna i trudna do mocowania.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem samemu okular z podświetlanym krzyżem. Użyłem małego kawałku plexiglasu o grubości 1mm i na nim naciąłem nożykiem bardzo cieniutki krzyżyk. To wszystko wraz z soczewkami umieściłem w specjalnej tuleji. Plexia jest z boku podświetlana czerwoną diodą świecącą, dzięki czemu w ciemnościach świeci sam krzyżyk.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, "field stop"... A coz to takiego ???

Jest to diafragma okularu, czyli rodzaj przysłony, znajdujący się w ognisku okularu, mający na celu ograniczenie aberracji i zniekształceń obrazu występujących na brzegu pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

odradzam robić krzeż z nitek czy włosów bo pod wpływem wilgoci może zmienić nieco swoje położenie.

pozdr

Pozwolę sobie nie zgodzić się. Korzystam zokularu wykonanego z własnych włosów :) i nie odkształcają się. Jedyny problem to, że na tle naprawdę ciemnego nieba słabo je widać.

Z fabrycznych sprzętów polecam 9mm okular Meade z regulacją położenia nitek. Niestety w EU kosztuje ok. 1000 zł :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dawnych czasow podobno skutecznie stosowano nic pajecza - ale jest bardzo delikatna i trudna do mocowania.

No niewiem czy taka delikatna. Jest o wiele mocniejsza od stali. Gdyby taką nić pajęczą powiększyć do rozmiarów sieci rybackiej można byłoby w nią złapać lecący samolot pasażerski !!!

 

Ale fakt. Zamocować ciężko. Chyba, że by złapać jakiegoś pająka olbrzyma, który robi grubszą nić ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie brak czasu i pogody. :(

A poza tym jeszcze czekam na montaż, bo coś u znajomych w fabryce to długo idzie. Ale mam nadzieję, że za to zrobią mi go dokładnie. A jak znam życie i mojego pecha to do dobrych zdjęć jeszcze daleko. W każdym razie jak coś uda mi się zrobić na pewno się pochwalę. Pytanie tylko czy będzie to w dziale Astrofotografia, Forum dla początkujących, czy może Hajde Park ;D

 

I jeszcze mam wielki problem. Na jaki kolor pomalować statyw? ;D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Co do pajęczyn - mam miejsce gdzie są pająki robiace bardzo, bradzo mocne pajeczyny, ekstra sie kleja i ciezko je rozerwac i wogole, nawet myslalem co by nie zabrac jednogo i zabrac sie za produkcje nitek do krzyzy ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.