Skocz do zawartości

Wybór okularów (+barlow, filtry)


Lupus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem związany z wyborem okularów (oraz filtrów i barlowa) do teleskopu. Dysponuję dość skromnym budżetem (770 zł), za który muszę wyposażyć teleskop w okulary, barlowa i filtry. Chodzi o Syntę 200/1000 (jasność f/5, wyciąg 2” + redukcja 1.25”).

 

Poszperałem na stronach DO, AstroKraka, dfoto, itp. Znalazłem kilka propozycji ale mam pewne elementarne dylematy, od których zależą dalsze kierunki poszukiwań.

 

Przede wszystkim, czy nastawić się na standard 1.25” czy 2”? Elementy dla tego pierwszego są popularniejsze i dużo tańsze, ale z kolei fabryczny wyciąg 2” aż prosi się o wykorzystanie okularów 2”. Dodam, że po zakupie nowych akcesoriów nie będę dysponował budżetem, by dokupić coś w innym standardzie. Jeśli więc zdecyduję się teraz na 1.25” lub 2”, to muszę się tego konsekwentnie trzymać.

 

Do w/w Synty dołączane są w standardzie Super Plossle 10 i 25 oraz barlow 2x (wszystko w 1.25”). Czy ktoś może mi powiedzieć, jaka jest jakość tych okularów i barlowa? Czy można używać ich do bardziej ambitnych obserwacji, czy też od razu nastawić się na wymianę?

 

Czy gdybyście mieli wybierać, zdecydowalibyście się na Lantana 1.25” czy Plossla 2”? (do obserwacji DS’ów, czasem planet).

 

Wyszukałem kilka propozycji, z których chcę wybrać możliwie najlepsze ze stosunkowo tanich:

 

1. Lantan LV 12mm (ewentualnie 9 lub 15 mm) 1.25"

Lantan 12 mm na DO

 

2. Lantan zoom 8-24 mm 1.25”

Lantan zoom 8-24 na DO

 

3. Celestron Omni Plossl 15 mm 1.25”

Celestron Omni 15 na DO

 

4. Celestron E-Lux 26 mm 2”

Celestron E-lux 26 2" na DO

 

5. W wypadku wybrania 2”, chcę dokupić jeszcze barlowa 2x 2”

Barlow 2x 2"

Czy będzie to dobry i wydajny wybór? Sprawdzi się z pozycją 4. (E-Luxem 26 mm)?

 

6. Jeżeli wybiorę 1.25” czy warto inwestować w inną niż standardowa soczewkę barlowa? Np. w tą?

Barlow 2x 1.25"

 

Który z tych okularów (dot. 1-4) uważacie za najlepszy? Zakup którego polecacie? Głównie chodzi o DS’y, chociaż planety także znajdą się na celowniku :D

 

Jeśli z zakupu okularu zostanie mi trochę pieniędzy, chcę zainwestować w filtry do planet. Czy poniższe pozycje z AK są coś warte? Jakiej jakości filtry produkuje Antares?

Dwa cale

Jeden i ćwierć cala

 

 

Czy opłaca się zakupić ten filtr Celestrona:

Filtr polaryzacyjny Celestrona

nie jest przereklamowany przez DO? ;)

 

Z góry dzięki za porady i wskazowki :Salut:

 

PS. Zapoznałem się z testem filtrów na AN, więc nie musicie podawać linków :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też ten dylemat , bo niedługo muszę kupić dwa okulary + filtr polaryzacyjny.

Przy moim teleskopie 254/1200 F4,7 okular SP 10 mm spisuje się raczej słabo, lepiej jest natomiast z SP 25 mm.

 

Do obsewracji DS ludzie na tym forum doradzają od lasa do sasa, toteż nie ździw się jak jeden kolega będzie doradzał powiększenie 250X a drugi 48X. Na ich usprawiedliwienie trzeba dodać że DS są przecież bardzo różne.

 

Ja planuje zakup Lantanów , mają bardzo dobrą opinie i są też niestety drogie.

Kup sobie lantana vixen LV 6mm który jest doskonale ocenieany na astronocach. Ja tak robie.

 

Następnie koniecznie kup porządny szerokokątny okular 2 calowy, np. Swan 25 mm . Da ci on powiększenie 48X i pole 90 minut. Ja choć swój teleskop mam od dopiero miesiąca już zaliczyłem ze 100 DS i 30 innych obiektów i muszę z całą stanowczością podkreślić że dobry szerokokątny okular to podstawa sukcesu przy szukaniu obiektów. Na razie mam standartowego SP 25 i nie jest on taki zły, ale już planuje zakup Swana 25 mm. Jak już odszukasz jakiś obiekt to do wyciągu wkładasz okular o krótszej ogniskowej i obserwujesz go przy większym powiększeniu.

 

Jesli cie stać koniecznie wymień tego SP 10, bo to badziew.

Ja na razie będe musiał się z nim męczyć bo stać mnie tylko na swana 25 mm i lantana 6 mm i do tego filtr celestrona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ten SPL 10 mm nie jest aż taki najgorszy... Ostatnio miałem całkiem przyzwoitą pogodę, powietrze spokojne, Jowisz w 120x całkiem konkretnie wyglądał : ) U mnie LV 6mm i filterki: Celestron OIII 1.25", Celestron UHC 1.25", H-beta z AK. A później może UWANa 28mm... Ale to najwcześniej za rok...

 

edit.

Zamiast H-bety miał być ten Kanous Nebular Filter 1.25", ale ten operuje w paśmie h-alfa, więc do wizuala chyba się nie nadaje...

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to optymalny wybór, ale ja w takim wypadku kupiłem LV6mm, LV9mm, Swana 33mm i Soligor x2 2". Na razie to mi wystarcza, chociaż powoli zaczyna mi chodzić po głowie szerokokątny średnioogniskowy.... :Boink:

Pozdrawiam

PS. Niestety, kompletny brak czasu jest czynnikiem uniemożliwiającym należyte wykorzystanie posiadanego sprzętu... wolałbym dwa okularki i więcej czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja już podjęta - dziękuję wszystkim za rady i pomoc, zwłaszcza na PM.

 

Zdecydowałem się na Vixena zoom 8-24 oraz zestaw filtrów Celestrona. W chwili obecniej nie planuję dalszych zakupow (chyba, że folię słoneczną Baadera), gdyż wspomniany w pierwszym poście budżet został niemal całkowicie wykorzystany.

 

We wtorek otrzymałem dostawę sprzętu :helo: , ale niestety na skutek nieszczęśliwych wypadków zamówiona Synta utknęła w magazynie celnym, więc recenzję i opis lantana i filtrów zamieszczę za ok. dwa tygodnie - na razie nie mam ich do czego włożyć :D

 

Pozdrawiam

 

PICT0811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dojedzie telep to podziel się swoimi wrażeniami. :Beer:

 

Załatwione :Beer: opiszę wszystko dokładnie i starannie. Rozmawiałem dziś z dystrybutorem i najpewniej dostarczy go w piątek za tydzień - dam znać gdy tylko zrobię pierwsze obserwacje. :helo:

 

PS. Mam takie dziwne wrażenie, że dostawa Synty jest wspólna dla przynajmniej dwóch sklepów (DO i dfoto). Z tego, co udało mi się dowiedzieć, to obydwa czekają teraz na dostawę, czyli najpewniej tę samą, w której jedzie mój teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Mam takie dziwne wrażenie, że dostawa Synty jest wspólna dla przynajmniej dwóch sklepów (DO i dfoto). Z tego, co udało mi się dowiedzieć, to obydwa czekają teraz na dostawę, czyli najpewniej tę samą, w której jedzie mój teleskop.

 

Doklanie tak jest, Dfoto ma synty z deltaoptical ktory jest generalnym dystrybutorem, tez zamowilem doba 8", ma byc na poczatku przyszlego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.