Skocz do zawartości

Astrofoto na dobsonie???


kazoman

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
może ktoś z was dołączyć fotki robione na dobie

No ostatnio zrobiłem m42 syntą 8" ale nie bedę tego publikował, dałem ISO 800 i czas naświetlania 1,5 s dlatego gwiazdy tak mi się nie rozjechały, co uchwyciłem: (obraz wielkości 50 groszówki) napewno strukturę włókien mgławicy, dominujący kolor czerwony, duże szumy bo musiałem dać przysłonę 2,8 + iso 800., co w moim kompakcie przy tak krótkim czasie naświetlania nie wygląda obiecująco.

M42 to jasny i przepiękny obiekt więc mozna go zrobić bez prowadzenia dla samej przyjemności, ( że oglądałem coś takiego). Można te fotki obrobić co z pewnością w wolnej chwili uczynię. Na dobsonie można pstrykac też łysego np. moja fotka jest klatką bez obórbki. Nie jest to astro-foto bo zrobiłem ją z projekcji na dobsonie bez prowadzenia i jedną klatke (więc zero materiału), lecz jest naturalna, tzn. tak jak widzimy Księżyc przez telpa. Zachecam do zabawy, bo to nie jest raczej astro-foto.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak dobsonem można powalczyć:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=1764

Platformy - czyli z prowadzeniem, (bo ma silniczki i rusza się razem ze sferą) no i lustrzanką.

Ja moją fotkę trzasnąłem bez niczego na zwykłym dobie z marszu, z projekcji, (przykładając obiektyw do okularu) z kompakta, przy krótkim czasie, to nie jest dla oka konesera, ale co tam, wrzucę ją, proszę traktujcie to z przymrużeniem oka. :D

post-1723-1166719658_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając temat platformy wykonałem za pomocą techniki 3D taki projekt, który miałby poslużyć do obsługi stosunkowo krótkich ogniskowych (600mm), ale z guidingiem.

 

90k86oad9saosxby.jpg

 

Zaletą takowej miało być kilkugodzinne działanie, a nie jak w przypadku tradycyjnej kilkudziesięciominutowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dobudowac kawal drewna do spodu dobsa, na tym zamatowac silnik a na wystajacych fragmetach gornej czesci podstawy dac zabki :) Naped na 1 os jak znalazl :DB)

:szczerbaty::banan::szczerbaty:

 

Widziałem kiedyś w sieci fotkę dobsa z napędem domontowanym do łożyska i reduktorem, ale czy taki sprzęt będzie się nadawał do astrofoto trudno jest powiedzieć. Na pewno jednak do którkich czasów i ogniskowych dobsem da się pstrykać, o ile nie trzęsą nam się ręce (więc sesja fotograficzna przy -20 stopniach raczej odpada :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.