Skocz do zawartości

Jak zmienić wyciąg na 2"?


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie. Mam pytanie czysto teoretyczne..Otóz planuje kupić swój pierwszy w życiu teleskop (hurrra) czyli ten:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...817f1e558544fcd

Jest w nim wyciąg 1.25" ale z tego co czytałem na forum lepsze są 2" bo jakość obrazów jest lepsza (brak zniekształceń).

 

No i jest taki wyciąg w tym sklepie

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...eb2fe2241018a75

tylko jak to Wymienić? Czytałem ze trzeba tamten odkręcić i poszerzyć dziurę w tubusie, czym nożem? :Boink:

A może ten sklep może taką usługę wykonać. Czy ktoś miał do czynienia z takim problemem, tzn wymieniał wyciąg okularowy? Proszę o wskazówke. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej dlugoogniskowe okulary pow. 25 mm raczej nie przydadza sie . Dlatego 2" wyciag tez niepotrzebny . Moze sie zdarzyc, ze wycinajac wieksza dziure na wyciag 2" oslabi sie w tym miejscu tuba i lekko ulegnie deformacji. A to skutkuje pogorszeniem obrazow .

Jak juz cos kupujesz to staraj sie w tym tak ostrych przerobek nie robic bo gwarancje utracisz i zawsze drozej wychodzi niz od razu kupujac to co chcesz.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ogniskowej dlugoogniskowe okulary pow. 25 mm raczej nie przydadza sie . Dlatego 2" wyciag tez niepotrzebny . Moze sie zdarzyc, ze wycinajac wieksza dziure na wyciag 2" oslabi sie w tym miejscu tuba i lekko ulegnie deformacji. A to skutkuje pogorszeniem obrazow .

Jak juz cos kupujesz to staraj sie w tym tak ostrych przerobek nie robic bo gwarancje utracisz i zawsze drozej wychodzi niz od razu kupujac to co chcesz.

 

Z tego co wiem to kolega planowal jakies astrofoto a tutaj wyciag 2" jest nieodzowny.

Niestety nie sprzedaja tub 150/750 z wyciagiem 2", sam bym taka chetnie kupil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wytnie "rowny" pierscien wkolo otworu tak aby tuleja 2" wyciagu do niego wchodzila i ewentualnie rowek jak potrzeba to duzo nie nabroi , ale musi wybudowac cele z lustem glownym i samo wtorne .

Ponadto polecilbym dorobienie np. z 5 mm szerokosci i wysokosci z metalu wrege wzmacniajaca okolice pajaka . To minimum. Pozniej skolimowac , sprawdzic czy os wyciagu patrzy w srodek pajaka, potem wybudowac lusterko wtorne i sprawdzic czy srodek pajaka pokrywa sie z jego rzutem wzdluz tuby i srodkiem lustra. :Beer:

 

Do tego wysokosc wyciagow musi byc podobna , 2" z synty sa dluzsze z powodu redukcji 2" i 1,25 " . Z takim wyciagiem moze mu nie ostrzyc bez podniesienia lustra lub zastapienia fabrycznej redukcji pierscieniem z AK do korektora komy. Ponadto jak ma pracowac z lustrzanka na ogol ognisko musi byc dalej od wyciagu czyli podniesienie lustra koniecznie musi byc.

 

Wyciag mozna wlozyc 2" ale moze jeszcze cos trzeba bedzie przestawic. jak nie ma doswiadczenia to moze nie byc zadowolony z efektow, choc na pewno poradzimy co zrobic.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wiecie co koledzy, chyba to ja zrezygnuje z aż tak daleko posuniętych przeróbek.. Przecież astrofoto to też jakies tam wyjdzie :banan: W sumie to jestem początkujący nie praktykujący (jeszcze nawet nie mam tego teleskopu) więc nie mam co tak przeżywać.. No ale chyba z tym wyciągiem to jakość foto to może nie będzie aż tak tragiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.