Skocz do zawartości

co myślicie o ....


Tedi

Rekomendowane odpowiedzi

Bartek poruszył taki temat (co zrobić żeby nie ulec rozczarowaniu)

 

Ostatnio naszła mnie pewna myśl po przeczytaniu kilku postów i rozmowie z osobami które ostatnio wraz ze mną obserwowały. 

 

Wiele osób nie stykajacych się z astronomią , chcących coś zoaczyć , czytających np. to forum jest rozczarowanych widokiem tego co zobaczą przez teleskop. I to nie jest tylko moje spostrzeżenie ale i chyba większość z Was. 

Dlatego mam taką propozycję by zamieszczać na forum np. zdjęcia obrobione i "na żywca" to co się dostaje bez obróbki (o ile to możliwe) . Myślę że to będzie ukłon w strone tych co zaczynają aby im uświadomić co i jak widać .

 

Jak myslicie ? Czy to dobry czy zły pomysł ? 

 

może wartałoby to pociągnąc dalej mam na myśli żeby zrobić zestawienie z tego co widać przez dany sprzęt np:

- przez lornetkę 10x50 /gromada otwarta/M36/miejskie niebo/widać 10 gwiazd,lub widać skupisko ale poszczególnych gwiazd nie można policzyć/azymut/wysokość/gwiazdozbiór

- przez ZRT/układ podwójny/mizar-alkor/miejskie niebo/bez problemu rozdzielone,lub nie rozdzielone/azymut/wysokość/gwiazdozbiór

itd

 

chodzi mi o to aby młodym adeptom oglądania nieba ułatwić co można zobaczyć i wtedy natet przypadkowa osoba po przeczytaniu tego będzie mogła sobie sprawdzić jak jakiś obiekt widać w sprzęcie który posiada,a może sama wyciągie z szafy jakąś lornetkę po babci i sprawdzi czy tą "rozmytą plamkę" widać tylko u niej czy inni też to tak widzą.

Co Wy na to fumorowicze? pomysł dobry czy zły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pomysł jest całkiem niezły :), - ale jak znam życie to zaraz będą odpowiedzi typu - to co chcesz kupić to "kicha" i nic nie zobaczysz, sprzęt ciemny jak noc - dołóż 500,00 będzie lepszy sprzęt i błędne koło się zamyka. Trzeba odpowiadać konkretnie - że za tyle co masz to kup to i to i zobaczysz to i to w takiej a nie innej jakości ( dołączyć zdjęcie) - a nie "dołóż jeszcze 500,00 to wtedy dopiero widok jest OK, bo jak ktoś pisze że nie może więcej przeznaczyć to trzeba to zrozumieć, a nie oferować betoniarki za 3k euro. Przez takie odpowiedzi bujałem się kupę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałe o czyś w formie tabelki podzielonej na gromady/mgławice/gwiazdy/jasność nieba powidzmy w jakiejś skali/ nie wiem co jeszcze generalnie nie chodzi o to ile kasy trzeba wyłożyć,ale to co kto ma czy choćby lunetak turis przecież też coś widać przez nią,nawet przez U widać kwestia tego jak itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek poruszył taki temat (co zrobić żeby nie ulec rozczarowaniu)

 

Ostatnio naszła mnie pewna myśl po przeczytaniu kilku postów i rozmowie z osobami które ostatnio wraz ze mną obserwowały.

 

Wiele osób nie stykajacych się z astronomią , chcących coś zoaczyć , czytających np. to forum jest rozczarowanych widokiem tego co zobaczą przez teleskop. I to nie jest tylko moje spostrzeżenie ale i chyba większość z Was.

Dlatego mam taką propozycję by zamieszczać na forum np. zdjęcia obrobione i "na żywca" to co się dostaje bez obróbki (o ile to możliwe) . Myślę że to będzie ukłon w strone tych co zaczynają aby im uświadomić co i jak widać .

 

Jak myslicie ? Czy to dobry czy zły pomysł ?

 

może wartałoby to pociągnąc dalej mam na myśli żeby zrobić zestawienie z tego co widać przez dany sprzęt np:

- przez lornetkę 10x50 /gromada otwarta/M36/miejskie niebo/widać 10 gwiazd,lub widać skupisko ale poszczególnych gwiazd nie można policzyć/azymut/wysokość/gwiazdozbiór

- przez ZRT/układ podwójny/mizar-alkor/miejskie niebo/bez problemu rozdzielone,lub nie rozdzielone/azymut/wysokość/gwiazdozbiór

itd

 

chodzi mi o to aby młodym adeptom oglądania nieba ułatwić co można zobaczyć i wtedy natet przypadkowa osoba po przeczytaniu tego będzie mogła sobie sprawdzić jak jakiś obiekt widać w sprzęcie który posiada,a może sama wyciągie z szafy jakąś lornetkę po babci i sprawdzi czy tą "rozmytą plamkę" widać tylko u niej czy inni też to tak widzą.

Co Wy na to fumorowicze? pomysł dobry czy zły?

 

 

Ja jestem jak najbardziej za - nawet podobny temat zestawien w tabelach itp poruszalem kiedys na teleskopy.pl

http://www.forum2.teleskopy.pl/read.php?f=...351#reply_10419

niestety nie spotkal sie on z zainteresowaniem. Moze jednak temat dojrzal i warto do niego wrocic ? Co myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz "Michu" to jest nas już 2,a może 3 sądząc po wypowedzi "Swaldek" też jest za tym,a odesłanie kogoś do książki to uproszczenie,a pozatym jest tu naprawdę dużo "starych wyjadaczy nieba" i wiadomo że mają po 1.dobry sprzęt po 2.bardzo dobrą znajomość nieba i początkujący nie ma się co nawet równać do nich,bo powiedzmy X-siński widział M-ke teleskopem(super),przez swoją lornetkę 6x30(też coś tam widział),ale tylko dlatego że wiedział że ona tam jest, a po drugie to wie (jego mózg to zakodował)jak ta M-ka wygląda.

Pozatym trzeba mieć naprawdę dużo odwagi żeby napisać nie widzę tego .....a tego mając dobry sprzęt a nie mając wielkiego doświadczenia.

Dlatego jeszcze raz powtarzam nie chodzi mi o porównywanie sprzętu (jest to bezsens,a to dlatego że swego czasu byłem na liście dyskusyjnej foto a tam nic tylko przepychanki typu Nikon lepszy od Canona itp...),bo żeczywiści żeby przetestować sprzęt trzeba go zebrać w jedny miejscu w tych samy warunkach testoweć itp.

Podam przykład: Niedaleko Arcturusa jest M3 dajcie teraz początkującemu mapkę nieba pokazując mu gdzie to jest,ale nie mówiąc jak to wygląda i każcie mu to znaleźć powiedzmy lornetką 26x70 (życzę powodzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przykład: Niedaleko Arcturusa jest M3 dajcie teraz początkującemu mapkę nieba pokazując mu gdzie to jest,ale nie mówiąc jak to wygląda i każcie mu to znaleźć powiedzmy lornetką 26x70 (życzę powodzenia)

To chyba zły przykład ;)

Ja ze swojego balkonu odnalazłem M3 za pomocą lornetki 20x60 BPC na zwykłym statywie foto. Nie miałem pojęcia jak to ma wyglądać - w CdCiel zobaczyłem, że jakaś eMka jest tu i tu, zrobiłem sobie 4 mapki (w różnych skalach) i od gwaiazdki do gwiazdki - migneła mi jakaś mgiełka. Dopiero po tym, odnalazłem ją za pomocą teleskopu (orentowanie się w układach gwiazd widocznych przez szukacz, czyli odwrotnie, to dla mnie koszmar).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz "Michu" to jest nas już 2,a może 3 sądząc po wypowedzi "Swaldek" też jest za tym,a odesłanie kogoś do książki to uproszczenie,a pozatym jest tu naprawdę dużo "starych wyjadaczy nieba" i wiadomo że mają po 1.dobry sprzęt po 2.bardzo dobrą znajomość nieba i początkujący nie ma się co nawet równać do nich,bo powiedzmy X-siński widział M-ke teleskopem(super),przez swoją lornetkę 6x30(też coś tam widział),ale tylko dlatego że wiedział że ona tam jest, a po drugie to wie (jego mózg to zakodował)jak ta M-ka wygląda.

Pozatym trzeba mieć naprawdę dużo odwagi żeby napisać nie widzę tego .....a tego mając dobry sprzęt a nie mając wielkiego doświadczenia.

Dlatego jeszcze raz powtarzam nie chodzi mi o porównywanie sprzętu (jest to bezsens,a to dlatego że swego czasu byłem na liście dyskusyjnej foto a tam nic tylko przepychanki typu Nikon lepszy od Canona itp...),bo żeczywiści żeby przetestować sprzęt trzeba go zebrać w jedny miejscu w tych samy warunkach testoweć itp.

Podam przykład: Niedaleko Arcturusa jest M3 dajcie teraz początkującemu mapkę nieba pokazując mu gdzie to jest,ale nie mówiąc jak to wygląda i każcie mu to znaleźć powiedzmy lornetką 26x70 (życzę powodzenia)

 

Nie wiem na ile przeczytales watek z teleskopy.pl (jest on dlugi i nudnawy miejscami tak ze sie nie dziwie jakby co :)) odnosnie podobnej propozycji ale jesli nie to w ktoryms z postow stalo napisane aby wszystko oprzec na probie statystycznej gdzie to jak co i jakim sprzetem ludzie widzieli zweryfikowalaby sama rzeczywistosc poprzez odpowiednia ilosc danych nt takiego a takiego sprzetu i osiagnietych nim wynikow obserwacyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.