Skocz do zawartości

Lockheed Martin zbuduje nowy statek kosmiczny


Rekomendowane odpowiedzi

Nowy amerykański załogowy statek kosmiczny, następca promu kosmicznego, którego zadaniem będzie transport astronautów między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną, zostanie zbudowany przez Lockheed Martin w ramach kontraktu wartego ponad 8 miliardów dolarów.Artykuł opracował Michał Kawalec

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?5425

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie to nie taki...ten to można powiedzieć "stary" projekt...i sam nie wiem czy będzie dalej prowadzony?? Choć prace w firmie P&W nad silnikiem hipersonicznym są chyba bardzo zaawansowane. NASA zainwestowała kasę w prywatny projekt. Dwie firmy mają stworzyć statek (rakieta+moduł "bagażowy", później przystosowany do lotów załogowych), który będzie latał na oritę. Oto artykuł

 

http://www.spacedaily.com/reports/NASA_Inv...istler_999.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie to nie taki...ten to można powiedzieć "stary" projekt...i sam nie wiem czy będzie dalej prowadzony??

miałem na myśli to, że juz sie za cośzabierali i kupa z tego wyszła <_<

 

Choć prace w firmie P&W nad silnikiem hipersonicznym są chyba bardzo zaawansowane.

hmm rozwiń troche ten temat :D:banan: co to jest ten silnik hipersoniczny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takim wyjadaczem :) technicznym to ja nie jestem, żeby coś takiego wytłumaczyć. Poszukaj w necie jest b.dużo artykułów na ten temat. Silnik taki ma butelkowaty kształ i zmienną geometrię dyszy. Generalnie chodzi o to żeby był wydajny w atmosferze jak i w przestrzeni kosmicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawko, zapewne Ci chodziło o silnik aerospike dla X-33. Ta technologia jest perspektywiczna, ale na dziś X-33 nie istnieje z powodu problemów technologicznych. K-1 to projekt rakiety z 2000r prywatnej firmy Kistler. NASA zawarła kontrakt z firmą Space-X, na budowę perspektywicznego statku załogowego i towarowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację projekt X-33 kosztował miliard dolarów i już się zakończył. Ale wydaje mi się że prace nad silnikiem nadal trwają przynajmniej trwały do roku 2005. Jeżeli chodzi o rakietę K-1 to może jest to stary projekt ale inicjatywa NASA jest nowa. NASA nie zawiera kontraktu, ale inwestuje w prywatny projekt. Inwestycja może przynieść zyski albo i nie. Zobaczymy jak będzie. Działania NASA są zgodne z wytycznymi zawartymi w amerykańskim programie kosmicznnym, chodzi o promocje commercial launch service.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.