Skocz do zawartości

Astygmatyzm naszego oka.


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio ze zmartwieniem odkryłem astygmatyzm w lewym oku ( troche go jest również w prawym)

Wszystko zaczęło się tak że nie mogłem się nadziwić jak okular za 420 zł ( SWAN 33) może wykazywać tyle astygmatyzmu w środku pola widzenia. Cały czas obserwowałem bez okularów ( noszę -3 dioprie) i obrazy nijak nie dały się zogniskować, o punktowych obrazach gwiazd mogłem zapomnieć, trochę lepiej było na prawym oku.

Aż tu nagle podczas ostaniej obserwacji założyłem swoje bryle i patrzę w Swana i co widzę, o dziwo piękne punktowe gwiazdki, wprost nie mogłem się nadziwić. Okulistka podczas ostatniego badania mówiła o bardzo niewielkim astygmatyzmie jaki mam, w normalnym widzeniu nie dostrzegam go, jednak przy obserwacji gwiazd jest on już widoczny. Tak więc teraz kiedy używam Swana 33 to zawsze z patrzę przez okulary które mają skorygowany astygmatyzm i mogę napawać się punktami a nie krzyżykami.

 

W Ploslu 25 a tym barzdiej w LV 9 i LV 6 nie ma takiego efektu, co jak myślę wiąże sie z małą żrenicą wyjściową przy której astygmatyzm oczny ujawnia się w mniejszym stopniu. Jednak wprowadzanie dodatkowej soczewki okularowej nie wpływa dodatnio na obserwacje, dobrze że przynajmniej mam szkła z powłoką antyrefleksową. :angry:

Teraz pytanie do okularników. Czy macie podobne problemy z astygmatyzmem własnych oczu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się nie stety na naszą wspólną zgryzote zgadza !!!! :szczerbaty:

 

im większa źrenica tym większy astygmatyzm widoczny.

 

UWAGA LUDZIE Z ASTYGMATYZMEM NIE KOLIMUJCIE TELEPÓW PRZEZ STARTEST BEZ OKULARÓW!!!

 

TeleVue produkuje na swoje okulary tekie "astygmatory" o róznych dioptriach. mozna sobie za kase dokładnie "spaprać" okular i potem widziec dobrze, albo pilnować dużego ERa żeby starczyło na okulary nanosowe.

 

ps. jeszcze jedno wyjasnie! wazne jest ile jest dioptrii ale CYLINDRYCZNEJ a nie sferycznej. każde szkło na recepcie podzielone jest na część cylindryczną i sferyczną. ta cylidryczna mówi o stopniu astygmatyzmu. sferyczna niema tu żadnego znaczenia.

 

kąt również niema znaczenia wskazuje tylko kierunek nieostrości 90stopni oznacza, że pionowe linie widzi się nieostro a poziome są ostre.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się nie stety na naszą wspólną zgryzote zgadza !!!! :szczerbaty:

 

im większa źrenica tym większy astygmatyzm widoczny.

 

UWAGA LUDZIE Z ASTYGMATYZMEM NIE KOLIMUJCIE TELEPÓW PRZEZ STARTEST BEZ OKULARÓW!!!

 

TeleVue produkuje na swoje okulary tekie "astygmatory" o róznych dioptriach. mozna sobie za kase dokładnie "spaprać" okular i potem widziec dobrze, albo pilnować dużego ERa żeby starczyło na okulary nanosowe.

 

ps. jeszcze jedno wyjasnie! wazne jest ile jest dioptrii ale CYLINDRYCZNEJ a nie sferycznej. każde szkło na recepcie podzielone jest na część cylindryczną i sferyczną. ta cylidryczna mówi o stopniu astygmatyzmu. sferyczna niema tu żadnego znaczenia.

 

kąt również niema znaczenia wskazuje tylko kierunek nieostrości 90stopni oznacza, że pionowe linie widzi się nieostro a poziome są ostre.

 

 

Muszę poszukać recepte. Dzięki za odpowiedź

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mój przyjaciel poprosił mnie o stworzenie czegoś co umożliwiałoby szybki kontakt z innymi o tych samych problemach w tym z oczyma jak krótkowzroczność, dalekowzroczność itp.

I zrobiłem.

Informuje o nowym portalu, gdzie szybko można odnaleźć osoby chore na to samo co my, bezpośrednio pisać, tworzyć grupy przyjaciół, wymieniać radami. z całej Polski www.naszechoroby.pl Szybka odpowiedź od kogoś doświadczonego to często najważniejsza sprawa... w wace z chorobą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.