Skocz do zawartości

Ognisko czy okular ?


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak więc stało się jasne , że oprócz wizualnych obserwacji nieba nadeszła ochota na fotografowanie tego co widzę ( lub chciałbym zobaczyć :rolleyes: ).

Może sprzęt jakim narazie dysponuję nie jest wystarczający , lecz od czegoś trzeba zacząć.

SkyLux po paru modernizacjach (wyciąg,montaż,lunetka cel.,dod. okulary) daje zadowalające (mnie) obrazy, aczkolwiek zdaję sobie sprawę iż stosując lepszej jakości okulary można spodziewać się jeszcze lepszych rezultatów (jakościowych). Narazie nie stać mnie na wydatek kilku setek na np.; http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...643b2d6f392ff08 lub inny.

 

Przy kit-owej K20mm jest b.przyzwoicie , a z moim okularem od lornetki (przeróbka własna) ok.18mm mam wrażenie że jeszcze lepiej jeśli chodzi o ostrość w środku pola .

 

Aparat jakim dysponuję to kompaktowy Nikon CoolPix 7600 z obiektywem Nikkor ED 7.8-23.4mm 1:2.8-4.9

Posiadam też uchwyt mocujący "Baader MicroStage"

Oczywiście pierwsze fotki już były ale jak narazie nie mam się czym chwalić (muszę popracować nad ostrością).

 

Teraz pytanie do Wszystkich Astrofotografów jeśli mozna oczywiście :D ;

 

Proszę o przybliżenie mi ewentualnych różnic , korzyści i wad podczas foto w ognisku głównym ,a foto w okularze.

 

 

P.s

Może dwie fotki pod krytykę i by nie być gołosłownym.

Projekcja okularowa SkyLux , 18mm okular lornet., Nikon 7600

DSCN3950.JPG

DSCN3947.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas focenia w ognisku muszisz ustawić ostrość. rozumiesz. Ostrość. :D

 

podczas focenia w projekcji okularowej musisz ustawić odległość aparatu tak żeby być w w ER okularu, ustawić oś aparatu z okularem, skorygować dystorsje obrazu ostrością teleskopu. ustawić ostrość w aparacie. stwierdzić, że obraz winietuje, wali aberracją. czyli mimo usilnych chęci nie wyszedł pseudo aplanat. słowem same problemy. :lol:

 

projekcja ma jedną przewagę ilościową. można stworzyć bardzo jasne tele. utrzymać np.f/2,8 i mieć np 600-1000mm albo i więcej

 

ps. twój aparat nie ma AV ani manual czyli ustawia sabie przesłone jak chce. jakbyś uzył dłuższego okularu np 32mm było by lepiej.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś uzył dłuższego okularu np 32mm było by lepiej.

Na pewno.

 

Mam tylko jedną jedyną wątpliwość odnośnie focenia Skyluxikiem. Czy wyciąg wytrzyma? Ciężar aparatu, złączki i ten plastik. Czy oś optyczna obiektyw-aparat będzie zachowana?

Myślę nie o zrobieniu paru fotek, ale dłuższym takim eksploatowaniu.

Wiem, że np. Hamal focił przy użyciu tego sprzętu, ciekaw jestem jak on rozwiązał ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, mam takie pytanie, tak myślałem że może podepnę sie pod ten wątek, bo mniej więcej pytanie jest tego samego typu, co postawione w wątku. Narazie nie przymierzam się do jakiegokolwiek astrofoto z powodu braku kasy, pytam tylko teoretycznie, gdyż przeszła mi kiedyś przez myśl taka rzecz :

Załóżmy że miałbym aparat cyfrowy z funkcją supermacro np od 1cm, ale z niewymiennym obiektywem. I teraz robię tak że ustawiam aparat z takim oryginalnym obiektywem powiedzmy ten 1 cm za ogniskiem teleskopu, ustawiam ostrość na 1cm i pstrykam - co wyjdzie na matrycy ?? Czyżby super fotka ?? W ten sposób nietylko dało by się uniknąć stosowania okularu ale też zmieniając odległość od ogniska można by otrzymać różne powiększenia !! Przy czym max powiększenie było by dla minimalnej odległości przy której obiektyw łapałby ostrość.

 

Co o tym sądzicie ?? A może ktoś już tak robił ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszła by super lipa :)

 

stało by sie tak dlatego, że promienie z poszczególnych kątów widzenia do kampaktu muszą wpadać zbieżnie do matrycy (przyjmowane są na różnych częściach korektora wstepnego i trafiaja na migawkę). niestety promienie z obiektywów sa rozbieżne.

 

takie numery mogły by wyjść jedynie z obiektywami pełnoaperturowymi w dodatku koniecznie niewinietującymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti - OK, piszesz że niewyjdzie nic dobrego. Wierzę. Ale jak by Ci się chciało to wytłumacz mi dokładnie dlaczego, bo nie bardzo rozumiem co napisałeś :| Piszesz o promieniach zbieżnych i rozbieżnych - przecież jak robi się zwykłe zdjęcia macro to jest obraz 1cm przed obiektywem. I wysyła on promienie rozbieżne (we wszystkich kierunkach), które przez obiektyw są ogniskowane na matrycy. A obraz z ogniska teleskopu ?? Skoro wogóle tam JEST to też wysyła promienie rozbieżne tylko że kąt rozbiegu tych promieni jest mniejszy - ograniczony światłosiłą teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.