Skocz do zawartości

Co kupic?


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Policz ile jest planet, a ile extra DSiaków :D KOMETKI do tego !

10 mm da ci już ładne planetki, jeśli masz go OK. A DS-ów nie masz czym szukać.

 

Wykorzystaj Syntę do tego, do czego jest stworzona!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ one siedzą. W Niemczech są trochę tańsze.

 

Ale - tak jak pisał Polaris: mają sporą komę, która wyłazi od 2/3 pola. Tyle, że dają jasny obraz i łatwo w nich wynajduje się DSy, u mnie spokojnie do 12 - 12,5 Mag. Mam 32 mm, do większych obiektów. Do "drobnicy" planuję zakup 26 mm. Cóż... na razie kupuję te tańsze. Ale pewno tak powinno być. Kto jeszcze parę lat temu mógł sobie pozwolić na 8-calowy telep?

 

Erfl powinien być lepszy- da mniejszą komę. Tyle, że nie będzie tak jasny jak RKE. Dla mnie akurat to ważne.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ŻYWYM przykładem, że koma nie zabija :Boink:

 

Za to jak delikwent kupi i zobaczy cos co nie spelnia jego oczekiwan to dopiero zobaczysz, ze koma zabija ;-) w rekach niezadowolonego :Beer:

 

Ale - tak jak pisał Polaris: mają sporą komę, która wyłazi od 2/3 pola. Tyle, że dają jasny obraz i łatwo w nich wynajduje się DSy, u mnie spokojnie do 12 - 12,5 Mag. Mam 32 mm, do większych obiektów. Do "drobnicy" planuję zakup 26 mm. Cóż... na razie kupuję te tańsze. Ale pewno tak powinno być. Kto jeszcze parę lat temu mógł sobie pozwolić na 8-calowy telep?

 

Erfl powinien być lepszy- da mniejszą komę. Tyle, że nie będzie tak jasny jak RKE. Dla mnie akurat to ważne.

 

Jestem zwolennikiem kupna czegos co bedzie laczylo w sobie okular "przegladowy" z dobrymi obrazami.

Po co kupowac dwa podobne? Wydasz tyle samo albo i wiecej i bedziesz sie "bujal" z wymiana okularow przy obserwacjach, a i tak w koncu stwierdzisz, ze jeden z nich jest lepszy i bedziesz uzywal tylko jego.

 

Sam sie od jakiegos czasu miotam przy kupnie jakiegos "dlugasa" ale wciaz nie podjalem decyzji...

 

Erfl bedzie ciemniejszy? Nie sadze, a nawet jesli, to poza detekcja obserwatora.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kwestia gustu, przyzwyczajenia, albo czegoś innego. Jest iluś tam takich gości jak ja, którzy chwalą RKE- i tyle ;)

Naprawdę nie wymienię się na np. Swana. Jeśli ktoś uważa, że to zboczenie- a niech se uważa :D

Z kolei wcale nie myślałem o drugim długoogniskowym okularku, tylko o czymś w okolicach 15 i 7-8 mm. Tu z kolei odradzam tanie Barlowy. Do planet i jasnych gromad Vixen z DO jest jeszcze całkiem, całkiem, ale na pewno nie do reszty DS.

 

No i jeszcze jedno- jeśli Patryk ma 150 zł, to będą go paluchy swędziały, żeby je wydać. To już naprawdę lepiej, żeby na RKE, niż jakieś inne paskudztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nieśmiało przymierzam się do czegoś z dłuższą ogniskową tylko, że muszę zobaczyć to na własne oczy może ktoś zna jakiś sklep w Piotrkowie Tryb. Gdzie można by, choć pomacać za tydzień będę tam, więc mógłbym sobie, choć zobaczyć. Ale decyzję podejmę jak zobaczę w akcji chyba, że udadzą mi się moje plany życiowe i wtedy będzie mnie stać by poeksperymentować bez większego bólu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Uzbieraj na 2-calówkę z ogniskową 25-33 mm. Może być RKE.

Chciałbym cię zapytać(jeśli można), jako posiadacza synthy 8 na dobsonie,czy oprócz samego okularu 2 calowego i czarnego jak smoła nieba, potrzebny jest jakiś filtr by dojżeć kształty mgławic lub galaktyk.

Posiadam ową Synthe 8 Dob,i za namową sprzedawcy kupiłem okular celestrona E- lux 32, by je ujżeć, ale.. mimo posługiwania się mapą nie dojżałem nic co mogłoby przypominać lub chocby nawet wyróżniać sie kształtem, lub kolorem, od mrowia gwiazd.Domyslam sie ze gdzies popełniłem bład ale te zawiłosci są dla was oczywiste , ale dla początkujących( mnie) nie.

 

ale dla początkujących( mnie) nie.

 

Pozdrawiam

Adrian

Edytowane przez Adrianek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że błąd tkwi w tym, że nie za bardzo wiesz czego się spodziewać w okularze - jakiego obrazu.

No i nie napisałeś o której mgławicy mowa!

 

W zależności od obiektu, będzie to większe lub mniejsze szare pojaśnienie tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.