Skocz do zawartości

Szukacz Sky-Watcher 9x50


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

no niestety bez słońca to ciężko zmierzyć ogniskową

ale wygląda na to, ze to co Ci podałem jest poprawne,

odległość od obiektywu do krzyża wynosi 180mm

a od okularu do krzyża 20 mm

a żeby krzyż był ostro widziany, więc musi być w ognisku okularu,

z drugiej strony, ognisko obiektywu powinno się pokrywać z ogniskiem okularu,

więc to powinno tak właśnie być,

inna sprawa, że mierzyłem szukacza celestrona, ale to to samo co sky-watcher, tylko w innym kolorze,

chociaż na stronie Celestrona FOV szukacza podają = 5,8°

http://www.celestron.com/c2/product.php?Ca...&ProdID=342

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info sumi :Beer: , i kolejne pytanko:

ponieważ obiektyw szukacza jest dobrej jakosci daje jasne dobre obrazy nawet w połaczeniu z oryginalnym okularem z krzyżem , to jednak chciał bym powiekszyć mu pole widzenia , stosując taki np. okular http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...133bd35cfc56163 jakie wtedy miał by pole widzenia ? i czy stosując inny okular o podobnej ogniskowej lub mniejszej i 2" uzyskam wieksze pole widzenia i o ile :rolleyes: z góry dzieki za info.

 

Ps. chce wymienic ten okular , ale za nim wydam $ wole się spytać fachowców co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden ze mnie fachowiec, ale prawdziwe pole okularu obliczysz dzieląc pole pozorne przez powiększenie układu optycznego, a więc: 72°/9=8°

zresztą metod obliczenia pola widzenia jest wiele: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/FOV

tylko jak zamierzesz zamontować krzyż celowniczy w tym SWAN'ie?

hmm może gdyby mieć oprawkę filtrową :rolleyes: ?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żaden ze mnie fachowiec, ale prawdziwe pole okularu obliczysz dzieląc pole pozorne przez powiększenie układu optycznego, a więc: 72°/9=8°

zresztą metod obliczenia pola widzenia jest wiele: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/FOV

tylko jak zamierzesz zamontować krzyż celowniczy w tym SWAN'ie?

hmm może gdyby mieć oprawkę filtrową :rolleyes: ?

pozdrowienia

 

Jeszcze jedno pytanko, mianowicie czy okular 2" o tym samym polu widzenia co okular szerokokątny 1.25" da mi wieksze pole , czy nie?

 

 

Porównywałem kiedyś 2 okularki 40mm 1.25" Hansa , i 40mm 2'' Arystokrak , w szukaczu Promila.

Efektem było stwierdzenie przez kilka osób z PTMA że w okularze 40mm 2'' Arystokraka pole widzenia było około 2x wieksze, a nie były to okulary szerokokątne-dlatego jak to będzie wyglądało w okularach szerokokatnych 1.25" i 2'' ?

z góry dzieki za pomoc-różnica w cenie okularów jest :D więc muszę mieć pewność że wydam pieniądze ale pole będę miał duże ( w miarę).

 

Oczywiście zaprezentuję szukacz po przejściach , może inni pójda w moje ślady :ha: na forum-z góry dzieki za info i pozdrawiam

 

Ewentualnych krzyży nitek czy innych przejściówek sie nie boję niech się o to martwi Janusz z Arystokraka bo jemu zlecę wykonanie ewentualnych dodtków :ha: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, mianowicie czy okular 2" o tym samym polu widzenia co okular szerokokątny 1.25" da mi wieksze pole , czy nie?

...

 

 

no nie, da Ci takie samo pole jakie mu fabryka dała, a nie oprawka :D

2" okulary dlatego są 2 calowe, bo przy dłuższych ogniskowych, nieda się zrobić szerokiego pola w małych soczewkach w obudowie 1,25" albo może i sie da, ale ich jakość bliżej krawedzi będzie gorsza niż 2", bo soczewki musiały by pracować całym swoim światłem, bez żadnej diafragmy,

ale to ciągle niefachowe porady są i lepiej je tak właśnie traktuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pyta nie błądzi , a więc ciagnę dalej zanim mnie zbanują i zamkną :ha: , biorąc pod uwagę za i przeciw biorę na poważnie okular 1.25" ze wzgledu na mały ciężar i ogniskowe w granicach 20-30mm.

 

Jeżeli ogniskowa obiektywu wynosi ok 180mm to w połaczeniu z nastepujacymi okularami da nastepujace powiekszenie:

 

180:20mm=9x http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...59c71fc0c019da1

 

180:25mm=7,5x http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=105

 

Pole widzenia 25mm jest trochę mniejsze, ale za to ma mniejsze powiekszenie a wiec w sumie obszr nieba będzie zawierał podobne pole (chyba :rolleyes: ), tak wiec brac 20mm czy 25 ? :rolleyes: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem dziś szukacz z okularkiem szerokokątnym Swan 20mm-wnioski:

 

Pole widzenia ma większe od zwykłego PL 20mm , ale na jakies 1/3 obraz jest nie ostry po brzegach. :Boink:

 

Porównałem widok z PL 32mm i okazało sie że powiekszenie nie ucierpiało na tym zbytnio ale za to pole widzenia to samo co ze SW 20mm, obraz ostry w całym polu widzenia. :helo:

 

Dzieki uprzejmosci pani ze sklepu DO :notworthy: , jutro przetestuje szukacz z okularkami:

 

PL 40mm 1.25"

 

PL 40mm 2"

 

SWAN 40mm 2" szerokokątny.

 

O wynikach powiadomię niezwłocznie. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, a czy zwróciłeś uwagę na źrenicę wyjściową szukacza w konfiguracji z 40mm okularem? Daje on 4,5x powiększenie i źrenicę wyjściową ponad 11mm! Jesteś ufoludkiem, że masz taką źrenicę w oku? :szczerbaty: Maks możesz mieć ok.6mm czyli musisz kombinować z okularami poniżej 22mm żeby nie tracić niepotrzebnie światła. W dzień możesz tego nie zauważyć bo i tak i tak jest bardzo jasno ale w nocy na pewno zobaczysz, że z 9x50 zrobiłeś sobie 4,5x27 :Boink:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, a czy zwróciłeś uwagę na źrenicę wyjściową szukacza w konfiguracji z 40mm okularem? Daje on 4,5x powiększenie i źrenicę wyjściową ponad 11mm! Jesteś ufoludkiem, że masz taką źrenicę w oku? :szczerbaty: Maks możesz mieć ok.6mm czyli musisz kombinować z okularami poniżej 22mm żeby nie tracić niepotrzebnie światła. W dzień możesz tego nie zauważyć bo i tak i tak jest bardzo jasno ale w nocy na pewno zobaczysz, że z 9x50 zrobiłeś sobie 4,5x27 :Boink:

 

Pozdrawiam

Michał

 

Bemko ale z ciebie detektyw :Salut: , specjalnie dodałem sobie do nazwiska- wski (Kosmo-wski)

żeby mnie nie rozpoznanano na tej planecie - ale widać się nie udało-odkryłeś że jestem kosmitą :Salut: .

 

Prawdą jest też że mam duże oczy/źrenice , ale to wina widoków w sklepie DO gdzie często bywam i tego co tam można zobaczyć/kupić , oraz pięknych kobiet na ulicy (piękne te polki-ale niech to pozostanie na naszym osiedlu, bo jak się żona dowie to :Boink: ) , tak więc ciągnąc wątek nie tylko źrenice mam większe ale wręcz gały mi na wierzch wyłażą :blink: .

 

Posłuchałem jednak twojej rady i z okularami 40mm dałem sobie spokój, skupiłem sie natomiast na dwóch okularach Celestrona , PL 32mm 1.25" , oraz PL 32mm 2".

 

Wbrew ostrzeżeniom okular PL 32mm 2" nie wyciął mi światła ( sprawdzałem w nocy) , był bardzo jasny, i taki tez dawał obraz w porównaniu z PL 32mm 1.25" -miał tylko większe pole jak przypuszczałem.

 

wnioski ostateczne:

 

1) firmowy okular 20mm z krzyżem - powiekszenie 9x ładny ostry obraz-zbyt małe pole widzenia jak dla mnie. Mała średnica zewnętrzna okularu i brak muszli ocznej - można się nim dosłownie dziubnąć w oko .

 

2) okular PL 32mm 1.25" - powiększenie ok. 5.6x , nieco mniejszy obraz obserwowanego obiektu, jednak dużo wieksze pole widzenia, obraz ostry w całym polu widzenia. Muszla oczna oraz średnica 1.25" daje duże bezpieczęństwo i komfort obserwacji-duża soczewka okularu .

 

3) okular PL 32mm 2" - powiekszenie ok. 5.6x , pole widzenia większe od poprzedniego o co najmniej 1/3 , obraz ostry w 90% pola widzenia od centrum w kierunku brzegów, duży ciężar okularu , zbyt duża soczewka jak na okular szukacza-mało wygodna, oko skacze po kadrze, mała estetyka całości-wyglada to jak by szukacz miał dwa obiektywy, z przodu i z tyłu szukacza .

 

Wybrałem wersję ostateczną szukacza z okularem PL 32mm 1.25".

Tuleja wyciagu zostanie nagwintowana i dzięki temu okular można będzie wkręcać osiowo w nagwintowany otwór od okularu oryginalnego, a jednocześnie dokładnie ustawic ostrość. Sprawdzałem też szukacz z okularem PL 25mm 1.25" i obrazy ok ale nadal za małe pole jak dla mnie.

Poczynilem również experyment w odwrotnym kierunku czyli w większym powiększeniu-z dobrym efektem jakościowo powiększeniowym. Szukacz z okularem PL 9mm 1.25" dał powiekszenie 20x , użyłem też połączenia z Barlowem 2x i uzyskałem powiększenie 40x-obraz dobry na granicy rozdzielczości-wiekszych powiekszeń nie sprawdzałem.

W ostateczności można tego szukacza zastosowaś do guidowania bez konieczności montowania odzielnego sprzętu , z odpowiednim powiększeniem zachowuje się jak mały refraktorek.

 

Ps. sprawdziłem równiez oba okulary 32mm 1.25" i 32mm 2" w moim C 8", w 32mm 1.25" - bardzo ładny widoczek , ale juz w 2" - malina :rolleyes: , trzeba się będzie pożegnac z wymiarem 1.25" , a co tu dopiero mówić o lepszych okularkach niż PL - toż to szok :blink: .

 

Na koniec porównanie pola widzenia w trzech okularach na przykładzie gw. Oriona.

Bez_tytu_u.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że żartujesz z tym kosmitą, ale jak przeczytałem że 32mm w tym szukaczu ci nie wycina światła to jestem już tego pewny. :szczerbaty::Boink:

 

Tak na serio to nawet z 32mm masz źrenicę 8,9mm czyli zdecydowanie za dużo. Będziesz tracił światło, na to niema siły. Możesz na pierwszy rzut oka tego nie zauważyć, ja np.ostatnio oglądalem SWANA szukaczem 5x24 i 8x50 i wyglądała prawie tak samo :Boink: Spróbuj sobie porównać zasięg gwiazdowy na jakimś obszarze nieba z okularem standartowym i 32mm. Powinieneś zobaczyć różnicę.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że żartujesz z tym kosmitą, ale jak przeczytałem że 32mm w tym szukaczu ci nie wycina światła to jestem już tego pewny. :szczerbaty::Boink:

 

Tak na serio to nawet z 32mm masz źrenicę 8,9mm czyli zdecydowanie za dużo. Będziesz tracił światło, na to niema siły. Możesz na pierwszy rzut oka tego nie zauważyć, ja np.ostatnio oglądalem SWANA szukaczem 5x24 i 8x50 i wyglądała prawie tak samo :Boink: Spróbuj sobie porównać zasięg gwiazdowy na jakimś obszarze nieba z okularem standartowym i 32mm. Powinieneś zobaczyć różnicę.

 

Pozdrawiam

Michał

 

Przyzwyczailem sie do wiekszego olularu w porzednim szukaczu ( widoczny w avatarku), uzywałem PL 25mm 1.25"-widok naprawde dobry i wygodne szukanie dosłowsnie moment.

 

Wezme jednak go na testy poza miasto , jak równiez dam innym do lookniecia-jesli masz racje pozostane przy wersji oryginalnej.

dzieki za fachowe rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.