Skocz do zawartości

pomoc w wyborze;)


B_space

Rekomendowane odpowiedzi

różnią się producentem, wyposazeniem (to najważniejsze) i ceną. no i są dość cięzkie. to nie jest lunetka żeby sobie popatrzyc na niebo. tylko ciężki kawał żelastwa, który trzeba z premedytacją rozstawić gdzieś gdzie jest przestrzeń i najlepiej ciemno i pewnie nie w jedna osobę.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć rozumiem, że pyta "płeć odmienna", to bez taryfy ulgowej będzie ;)

Pisz jakie masz warunki do obserwacji, co z ewentualnym transportem teleskopu, czy mieszkasz w samym mieście, czy może z dala od świateł centrum. Znaczy się: z kim, jak i co.

Pewno wiesz, że te teleskopy służą głównie do obserwacji DSów (obiektów głębokiego kosmosu: galaktyk, gromad, mgławic itd.), choć nie ma zakazu oglądania przez nie Słońca, Księżyca i planet ;)

Pisz też, czy to ma być twój pierwszy teleskop, jaka jest twoja wiedza o astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, do czego to ma być? do obserwacji, astrofoto, do weekendowych wyjazdów po za miasto, no i dla kogo, jezeli dla Ciebie to miej swiadomośc tych 30 kg

To bardzo podobne teleskopy, po tym jak Synta wykupiła celestrona, można powiedzieć nawet, że to blizniaki jednojajowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze dzięki za odpowiedzi ^_^ a po drugie to będzie to raczej teleskop do weekendowych wypadów za miasto (samochodem oczywiście i nie sama więc jakoś dam radę ;) ). Będzie to mój pierwszy teleskop więc nie znam się zabardzo na tym sprzęcie... i dlatego pytam o rady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z paralaktykiem są niewielkie. Ale, aby wybrać swój pierwszy "prawdziwy" teleskop, pojechałem na zlot. Wybrałem Syntę 8" na Dobsonie i nie żałuję!

Myślę, że jako "sprzęt na dzień dobry" to solidny wybór. Łatwość naprowadzania teleskopu na obiekty pięknie się odwzajemnia, gdy "strzelasz" po całym niebie, niecierpliwie szukając obiektów. A przy bardziej wnikliwych obserwacjach- "przytulasz" się do tuby, siedząc wygodnie na krzesełku i też jest dobrze :)

Telep łatwo się rozkłada i przenosi. Nie ma tych wszystkich komplikacji, które mają paralaktyki. Świetnie pokazuje obrazy wszystkich obiektów. Jest duzo tańszy od tych, które pokazałaś- więc można za różnicę kupić parę niezłych okularów do niego, no a są one potrzebne każdemu telepowi, niezależnie od wyboru.

 

No, ale nie pofocisz z niego.

 

EDIT: Qrcze, właśnie w necie natknąłem się na coś takiego : FOTKA Z DOBSONA. Niesamowite, prawda?

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R65- a przeczytaj, co napisałem. Tak dokładniej- czyli więcej niż pierwsze zdanie.

 

A żeby nikt więcej nie zarzucał akurat tego, co powyżej- prócz Dobsona mam w tej chwili cztery telepy na paralaktykach i jeden na azymutalu. No i też czasem ich używam, qrcze są świadkowie nawet :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D no zabrakło emotki w moim poście, sorry. A co do teleskopu mam ten z linka drugiego i mogę powiedzieć, że dość wygodny w obsłudze jak już stoi ale faktycznie ustawienie wymaga trochę pary. Obraz oba dadzą podobny bo ten sam typ, nawet można zaryzykować stwierdzenie, że z tej samej fabryki wyszły. Są różnice w w jakości wykonania montażu i statywu( a te mam oba to widze :) ). O ile statyw w Celestronie jest solidniejszy dzięki stalowym rurkom to mechanizm montażu Synty budzi więcej zaufania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam że ten Celestron ma dobrą optykę... czy Synta jest od niego pod tym względem gorsza? I mam jeszcze jedno pytanie... Co sądzicie o teleskopie tego typu:link?

 

 

Ja bym go nie kupił, za tą samą cene kupisz teleskop którym zobaczysz o wiele, wiele więcej.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam że ten Celestron ma dobrą optykę... czy Synta jest od niego pod tym względem gorsza? I mam jeszcze jedno pytanie... Co sądzicie o teleskopie tego typu:link?

 

Dobrą stroną tego teleskopu jest napęd i funkcja go-to, dla osoby która bedzie się dopiero zapoznawała z niebem to pewne ułatwienie, ponieważ wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a teleskop sam namierzy obiekt

A teraz prawda oczywista - ten Celestron, pokazany wcześniej ze średnicą lustra 20 cm pokaże znacznie więcej i w lepszej jakosci niż lustro 10 cm, i jednocześnie kosztuje mniej. Natomiast nie do końca jestem przekonany o słusznosci montażu paralyktycznego dla nowicjusza, bardziej trafiony byłby dobson

 

I koniecznie napisz co konkretnie chcesz oglądać: planety i księżyc, czy bardziej pociagają Cię gromady gwiazd, czy słabe obiekty typu galaktyki, mgławice - pytam ponieważ, to co chcemy oglądać przez dany teleskop to kryterium podstawowe przy wyborze. (ups... zagalopowałem się nieco - kryterium podstawowe to dla wiekszosci pieniądze :-)

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym go nie kupił, za tą samą cene kupisz teleskop którym zobaczysz o wiele, wiele więcej.

Ja też bym go nie kupił. Zabawka na go-to. To już wole sky Luxa :helo:

Chyba że lubisz takie cudeńka. Dla mnie jest raczej ważne to co widać w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym go nie kupił. Zabawka na go-to. To już wole sky Luxa :helo:

Chyba że lubisz takie cudeńka. Dla mnie jest raczej ważne to co widać w okularze.

Niestety Konczako, jest dokładnie odwrotnie - nawet przy tym Celestronie Skylux to zupełnie dziecinna zabaweczka, na domiar bez GoTo :rolleyes:

A w okularze będzie widać duuużo więcej. Nie jestem fanem GoTo, choć uważam, że może być naprawdę przydatne.

Tyle, że sprzęt o bardzo małej światłosile, więc raczej planetarny.

 

P.S. Żeby nie było - mam Skyluxa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Konczako, jest dokładnie odwrotnie - nawet przy tym Celestronie Skylux to zupełnie dziecinna zabaweczka, na domiar bez GoTo :rolleyes:

A w okularze będzie widać duuużo więcej. Nie jestem fanem GoTo, choć uważam, że może być naprawdę przydatne.

Tyle, że sprzęt o bardzo małej światłosile, więc raczej planetarny.

 

P.S. Żeby nie było - mam Skyluxa...

Przecież napisałem to z przymróżeniem oka. Zapomniałem kurka dodac :D uśmieszku :Boink: .

Ale napisze tak: Gdybym miał wydac 2600zł na ten teleskop to już wole zostać przy Skyluxie a to 2600zł włożyć do portwela albo kupić jakiegos newtona 10" na Dobsie B) .

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi :D a wracając do porzednich( Synta SKP2001EQ5 i Celestron C8-N) to nad jakim oprócz nich warto się jeszcze zastanowić? :)

Jeśli to twuj pierwszy teleskop to wydaje mi sie że synta 10" na dobsonie była by niezłym rozwiązaniem. Lub Synta 8" cali i dokupic za pozostałe grosze 2 okulary np planetarny i jakis długoogniskowy. Oczywiście te dwa Newtony na paralaktykach które cie interesuja jak najbardziej też sa godne polecenia. Jak na początek radziłbym jednak Dobsona.

 

LightBridge 8

 

Synta Dobson 8"

 

Synta Dobson 10"

Synta Dobson 10

 

LightBridge 10

 

StarHoper 8"

 

MESSIER N-203 - EQ5

 

Okularki Okularki2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powyższym zestawieniu nie pasuje mi Star Hopper- to dokladnie to samo co Synta, tyle że w innym kolorze i z zaledwie jednym okularkiem. Po prostu niepotrzebne przedrożenie sprawy: nie tylko o cenę teleskopu, ale i okulara.

Dziewczynie w życiu nie poleciłbym 10". Nie poleciłbym też Lightbridge'a z tymi qrcze rurkami :D

 

Obojętnie, co B_Space wybierze, to i tak idealnym dla niej telepem jest po prostu biały Dobs 8". Ale jak widzę nie chce usłuchać, wiec już więcej nie gadam ;)

 

No, chyba że myśli o astrofoto- to paralaktyk. Tyle, że wtedy lustro 150 raczej, o montażu nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powyższym zestawieniu nie pasuje mi Star Hopper- to dokladnie to samo co Synta, tyle że w innym kolorze i z zaledwie jednym okularkiem. Po prostu niepotrzebne przedrożenie sprawy: nie tylko o cenę teleskopu, ale i okulara.

Dziewczynie w życiu nie poleciłbym 10". Nie poleciłbym też Lightbridge'a z tymi qrcze rurkami :D

 

Obojętnie, co B_Space wybierze, to i tak idealnym dla niej telepem jest po prostu biały Dobs 8". Ale jak widzę nie chce usłuchać, wiec już więcej nie gadam ;)

 

No, chyba że myśli o astrofoto- to paralaktyk. Tyle, że wtedy lustro 150 raczej, o montażu nie wspominając.

Ja też bym wybrał Białego Dobsa 8" ale są gusta i guściki...i dlatego takie zestawienie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze primo: za wielki.

Drugie primo: za ciężki.

Trzecie primo: niewygodny w transporcie, bo wielki i ciężki :D

 

:Beer:

 

Naprawdę jest duża różnica gabarytów, dużo mniejsza niż jakości obrazów.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.