Skocz do zawartości

Fotki z Jezior


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście, jest krzywo. Pozwoliłem sobie powiększyć wybrane gwiazdki na Twoim zdjęciu, żeby uwypuklić ten problem. Jak widać, zarówno w centrum jak i na skraju pola obrazowego, pojedyncze gwiazdy (nr. 1, 4 i 5)nie są koliste lecz eliptyczne.Tak nie powinno być i Twoje sugestie są prawdopodobne. Warto by jednak wykonać dodatkowe fotki tego samego fragmentu nieba w dwóch położeniach matrycy: przed i za ogniskiem. Jeśli w obu przypadkach obrazy gwiazd będą identyczne, wystarczy sprawdzić i skorygować kolimację optyki, lub - jak sugerujesz nieosiowość wyciągu. Jeśli natomiast elipsy na obu testowych fotkach będą skręcone względem siebie o 90 stopni, może to świadczyć o resztkowym astygmatyzmie.

CRW_1338b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jest krzywo. Pozwoliłem sobie powiększyć wybrane gwiazdki na Twoim zdjęciu, żeby uwypuklić ten problem. Jak widać, zarówno w centrum jak i na skraju pola obrazowego, pojedyncze gwiazdy (nr. 1, 4 i 5)nie są koliste lecz eliptyczne.Tak nie powinno być i Twoje sugestie są prawdopodobne. Warto by jednak wykonać dodatkowe fotki tego samego fragmentu nieba w dwóch położeniach matrycy: przed i za ogniskiem. Jeśli w obu przypadkach obrazy gwiazd będą identyczne, wystarczy sprawdzić i skorygować kolimację optyki, lub - jak sugerujesz nieosiowość wyciągu. Jeśli natomiast elipsy na obu testowych fotkach będą skręcone względem siebie o 90 stopni, może to świadczyć o resztkowym astygmatyzmie.

 

Dwie godziny kolimacji i myślenia o każdym kroku dały odpowiedź. Bardzo nieosiowo zamontowany wyciąg. Ten błąd korygowałem w ostatniej fazie lustrem głównym (nieświadomie), co musiało dać takie efekt, czyli pole ostrości zupełnie nierównoległe do pola obrazowania.

 

Przy okazji dokonałem niezłego odkrycia - czyli jak dokonać pomiaru i kolimacji osiowości wyciagu :P.

 

Opisze to w stosownym artykule. Sam naszukałem się w necie i nie znalazłem żadnej sensownej metody. Dzisiaj odkryłem ją dosłownie przypadkowo.

 

Teraz tylko test na gwiazdach, ale myślę, że będzie cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, sorry za pytanie ale ostatnio nie jestem w stanie śledzić dokładnie forum i ta informacja mi umknęła. Mógłbyć napisać przez co i na jakim montażu to robiłeś? Z postów wnioskuje, że wszystko było guidowane st4.

 

Nie używałem ST4. Uczyłem się nagrywać PEC więc wszystkie ekspozycje na gołym montażu GPD2 (SkySensor 2000PC) - bez guidowania po 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało materiału i spora mgła uniemożliwiły siegnięcie w rejony okołomgławicowe. Od dwóch lat próbuję zgromadzić zadowalajacy materiał M42 i ciągle nic.

Ale Jeziory mają TO COŚ i napewno jeszcze M42 tutaj powtórzę.

10 x 180sek iso 800 , sprzęt jak wyżej.

Pozdrawiam

M42end_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.