Skocz do zawartości

Miejsce upadku meteorytu Schwetz


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem specjalnie obeznany ze sprawami poszukiwań miejsc upadków meteorytów, ale jak coś zobaczę w prasie staram się zapamiętać. I oto zobaczyłem notkę w Expressie Bydgoskim o miejscu odnalezienia w 1850 roku 21-kilogramowej bryły w okolicach Świecia. Szczegóły w artykule:

Kosmiczny gość znaleziony w polu

Miejsce jest dosyć dokładnie opisane - Kozłowo k/Świecia w pobliżu linii kolejowej. Jak ktoś będzie miał ochotę na poszukiwania, chętnie dołączę. :Beer:

PS. Pewnie wśród specjalistów sprawa jest doskonale znana, ale i tak chyba warto ją odświeżyć. Tym bardziej, że na miejscu jest ktoś, kogo to pasjonuje i można z nim współpracować (wspomniany w artykule Wojciech Tarach).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze ciekawą informację na temat okoliczności znalezienia tego meteorytu:

"W 1850 roku kilka kilometrów na zachód od Świecia (pamiętajmy że jeszcze Świecie nie było takie jak teraz i leżało między Wdą a Wisłą) kilkuset pracowników sypało i utwardzało nasypy... Budowali kolej, która miała połączyć Bydgoszcz z Gdańskiem. W okolicach Kozłowa musieli zbudować solidne przęsła nad płynącą w dole Wdą. Celowi temu służyły dość głębokie wykopy , z których robotnicy wydobywali ziemię z kamieniami Jeden z wykopanych kamieni przyciągnął ich szczególną uwagę. Gdy próbowali go wydobyć okazał się znacznie cięższy niż wskazywała na to wielkość Chociaż nie był większy od ludzkiej głowy z dołu musiało go wydobywać dwóch ludzi....Meteoryt "Schwetz" ważył 21,5 kg..."

Tekst autorstwa osoby o nazwisku Jakubik pochodzi z "Czasu Świecia". Cytuję za stroną:

Meteoryt Świecie

Niestety nie napawa to optymizmem. Tekst powyższy świadczy o tym, że meteoryt był znaleziony wśród innych głazów, a więc mógł być przyniesiony przez lądolód skandynawski w czasie ostatniego zlodowacenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze Świeciem sprawa nie jest do końca jasna, bo jest co najmniej kilka relacji mówiacych o sposobie znalezienia tego okazu. Pewne osoby juz tam szukały lecz bez rezultatów. Myśmy planowali wypad poszukiwawczy w tym roku jednak nie doszedl do skutku. Osobiście mam juz dobry plan i oczywiście jestem zainteresowany współpraca Dalsze szczegóły na priva...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.