Skocz do zawartości

Grafy MTF


NGC7841

Rekomendowane odpowiedzi

Napewno wielu z Was zna grafy MTF, myślę że przynajmniej kilku zna się na nich bardzo dobrze. Proszę więc w miarę Waszych możliwości o potwierdzenie (lub zaprzeczenie) jednej rzeczy o której myślę, że z nich wynika.

 

W załączniku przesyłam znaleziony w internecie (myślę że na zaufanej i pewnej co do zawartych informacji stronie : http://www.damianpeach.com/simulation.htm ) grafy MFT przedstawiające wpływ obstrukcji centralnej na kontrast i rozdzielczość obrazu. Pojmuję oczywiście że są to tylko wykresy czyli rozważania teoretyczne.

 

Czarne linie na każdym z trzech wykresów przedstawiają wynik idealny np dla obiektywu APO, a brązowe linie przedstawiają wyniki dla trzech obiektywów tej samej średnicy co idealny tylko że dla różnych obstrukcji centralnych, podanych zresztą na każdym z wykresów.

 

Widać wyraźnie że dla coraz to większych obstrukcji spada kanotrast a rozdzielczość nie, to jest oczywiste i nie dziwi mnie - tu wykresy tylko potwierdzają praktykę obserwacyjną.

 

Jednak na wykresach widać jedną dziwną rzecz. Skoro takie one są to chyba tak być musi - mianowicie : w pobliżu częstotliwości około 0.7-0.8 kontrast jest większy niż dla APO !! :blink: , gdyż linie brązowe leżą po lewej stronie (nad) linii czarnych (w miejscu gdzie zaznaczyłem to zieloną strzałką). Efekt jest coraz bardziej wyraźny gdy rośnie obstrukcjia, dla wykresu z obstrukcją 20% jest minimalny, ale daje się na wykresie zauważyć.

 

Czy ktoś z Was badał może jak się to ma w praktyce ?? Czy rzeczywiście efekt ten byłby zauważalny ??

 

Jeżeli tak, to napiszę jeszcze co mogłoby z tego wynikać - rozważmy APO o aperturze 115mm i perfekcyjny dla niego seeing. Jego zdolność rozdzielcza wynosiła by wtedy 1". I spróbujmy rozdzielać nim gwiazdę podwójną o takich samych jasnościach składników i separacji 1.33" (co dla tego refraktorka odpowiadałoby częstotliwości własnie 0.75, częstotliwość oblicza się ze wzoru 115/D[mm]/(odległość punktów["]) ). I wynikałoby z tychże wykresów, że aby osiągnąć lepszy kontrast w rozdzieleniu tych gwiazd należałoby przyłonić centranie ten obiektyw czarnym kółkiem o średnicy 115mm/2 czyli 57mm, aby osiągnąć obstrukcję 50%.

 

Mi się to wydaje nierealne. Ale z wykresów wynika że tak być powinno.

MTF.jpg

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zastanawia , muszę pomęczyć się nad tym artykułem. Cały czas chmury to można w końcu popracować nad teorią.

Skąd wzór: 115/D[mm]/(odległość punktów["]) ) i co to za częstotliwość? Czy to jest Spatial frequency na osi poziomej grafu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, częstotiliwość to spatial frequency. Gdy np odległość między punktami = 10x zdolność rozdzielcza, to dla takiego obiektywu spatial frquency = 0.1 (1/10) (prawie zero). Myślę że to pozwoli każdemu zrozumieć czym jest oś pozioma na wykresach MTF. Jakby co to będę tłumaczył dalej, byle by uzyskać odpowiedź na pytanie :)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

1. Byl sobie watek http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=4936&hl= i http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=5224&hl= , w ktorym Mizar pokazal wyrazne rozdzielenie gwiazdy podwojnej o separacji na granicy teoretycznej rozdzielczosci teleskopu. Zrobil to uzywajac duzej przeslony centralnej. W duzym skrocie: przeslona centralna powoduje, ze obraz gwiazdy (srodkowe maksimum w obrazie dyfrakcyjnym) staje sie wyrazniejsze, ale jednoczesnie krazki dyfrakcyjne sa jasniejsze. Stad wzrost kontrastu dla wysokich i spadek dla niskich czestotliwosci.

2. Uprzejmie prosze nie pisac o wykresach "grafy"! Graf to zupelnie cos innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

1. Byl sobie watek http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=4936&hl= i http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=5224&hl= , w ktorym Mizar pokazal wyrazne rozdzielenie gwiazdy podwojnej o separacji na granicy teoretycznej rozdzielczosci teleskopu. Zrobil to uzywajac duzej przeslony centralnej. W duzym skrocie: przeslona centralna powoduje, ze obraz gwiazdy (srodkowe maksimum w obrazie dyfrakcyjnym) staje sie wyrazniejsze, ale jednoczesnie krazki dyfrakcyjne sa jasniejsze. Stad wzrost kontrastu dla wysokich i spadek dla niskich czestotliwosci.

 

 

Dokładnie w ten sam sposób rozumowałem, ale nie chciałem pisać swoich niesprawdzonych przemyśleń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.