Skocz do zawartości

Który z tych dwóch William Optics UWAN 4mm, 7mm


ridd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. Posiadam C8-N 200mm/1000 i standardowy okular 20mm. [[OT] Czy w ogóle da się tym coś zobaczyć oprócz księżyca? :szczerbaty: Wczoraj zaparowało mi lustro wtórne <_< musiałem zakończyć obserwacje o 3-ciej]. Który z tych dwóch okular-ów polecacie? [Mieszkam na mazurach, Szczytno]. Czy 4mm będzie dobre na moje warunki, wilgoć itp, czy lepiej wziąć 7mm? Czy może wziąć jakiś inny okular ? [tańszy] Doradźcie proszę. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ten 20 mm da ci ładne obrazki : Księżyca, dużych kątowo gromad otwartych, Jowisza z księżycami (jak będzie), nada się częściowo do przeglądu nieba,a na pewno- do kilku dużych kątowo i jasnych DS "mgławicowych".

Ja na twoim miejscu nie celowałbym na początek w jeden drogi okular o krótkiej ogniskowej. Najpilniej potrzebujesz coś szerokokątnego (lub 2-calowego) w okolicach 25-33 mm plus jakiś okular ok. 10 mm. A najchętniej brałbym serię okularków UWA (20, 15, 9 mm) plus ortho 5-7 mm / LV jeśli nosisz okulary. Plus ten długi do szukania i przeglądu oczywiście. Można "na szybko" zmontować też użyteczny zestaw z Plossli Vixena- tańszy, choć obarczony większymi wadami niż ten wcześniej wymieniony.

Drogie okularki dokupowałbym sukcesywnie w miarę spływu gotóweczki. Te tanie zawsze można odsprzedać (choć ze stratą), a dadzą szybko wygodny i uniwersalny komplet.

Pewnym wyjściem z sytuacji jest też zoom LV Vixena 8-24 mm. Niestety, dość małe pole i niższa transmisja sprawią, że będzie to okular głównie do planet i gromad, mniej do mgławic i galaktyk. A "maszynę" masz typowo DS-ową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpilniej potrzebujesz coś szerokokątnego (lub 2-calowego) w okolicach 25-33 mm plus jakiś okular ok. 10 mm.

 

Skoro ridd pisze że trzeba mu okular do DS to ja raczej czegoś takiego bym nie proponował. Jedyna zaleta takiego okularu to właśnie jest pole. A poza tym to będzie miał sporo mniejszy zasięg i duże wady na brzegu pola. Poza tym taki okular też kosztuje w granicach kilku stówek

 

ridd z tych dwóch co wymieniłeś ja bym brał 7mm. Jendak jak miałbym już tyle kasy wydać to jeszcze bym trochę dołożył i kupił Naglera szóstke 13mm. Sądzę że to byłaby optymalna ogniskowa, co w połączeniu z najlepszym okularem dało by zdecydowanie najlepsze rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

NGC: ten to tylko jeden z elementów mojej "układanki". A Nagler 13 też do wielu obiektów da za małe powiększenie, do innych- za duże (nawet jego pole ich nie obejmie). Może Ridd najpierw powinien wytłumaczyć, jakie DSy go interesują. Bo to pojęcie jest jednak diabelnie szerokie.

A jak się nie wie, co rzeczywiście interesuje, to moze tak. Kupiłbym (albo...pożyczyłbym) dwa Plossle (np. 15 i 8-10 mm), żeby się rozejrzeć po niebie i sprawdzić co naprawdę mnie interesuje. A później kupowałbym już na pewniaka.

Osobną sprawą są filtry. Wiele obiektów pokaże więcej szczegółów poprzez filtr z użyciem byle jakiego taniego okularka, niż przez najlepszy i najdrozszy okular :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu, ale skąd mam pożyczyć? :rolleyes: Nie znam u siebie w mieście nikogo z teleskopem, chyba jednak na początek zrobię tak jak napisałeś w pierwszym poście. Czyli kupie jakieś 2 tańsze, zobaczę jak przez nie widać i dopiero zainwestuje w coś z górnej półki. Teraz jeszcze jedno pytanko mam, jak ustawić montaż paralaktyka? Nie potrafię :Cry: Wszystko po angielsku [a ja easy English], na montażu nie widze żadnych strzałek na które mam wszystko ustawić, ustawiając na "polara" nie wiem jak ma stać ten montaż, mam jeszcze chwile czasu zanim lustro odparuje. Pewnie znów będę celował na ślepo, eh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie. Posiadam C8-N 200mm/1000 i standardowy okular 20mm. [[OT] Czy w ogóle da się tym coś zobaczyć oprócz księżyca? :szczerbaty: Wczoraj zaparowało mi lustro wtórne <_< musiałem zakończyć obserwacje o 3-ciej]. Który z tych dwóch okular-ów polecacie? [Mieszkam na mazurach, Szczytno]. Czy 4mm będzie dobre na moje warunki, wilgoć itp, czy lepiej wziąć 7mm? Czy może wziąć jakiś inny okular ? [tańszy] Doradźcie proszę. :Beer:

 

Witam Używam WO 7 mm. To bardzo dobrej klasy optyka, znakomicie wykonany, jako okular o takiej ogniskowej dla mnie docelowy. Niestety bardzo wymagający - perfekcyjna kolimacja teleskopu, seeing min. 3. Najlepszy do rozdzielania cisnych gwiazd podwójnych, gromad kulistych, obserwacji planet i oczywiście spacerków po Księżycu. Niestety kosztowny (jak każda jakość), ale w końcu kupić raz i święty spokój bo dobry w każdym teleskopie.

Pozdrawiam, 300 pogodnych nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.