Skocz do zawartości

2 bardzo jasne meteory (bolidy ?) w ciagu 8 minut


karpies

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

Po pierwsze przywitam się - to mój pierwszy post na tym forum.

 

W ostatni piątek - 19 stycznia przydarzyła mi się niesamowita gratka - 2 bardzo jasne meteory w ciągu 8 minut. Jechałem z rodziną samochodem drogą krajową nr 10 w kierunku Torunia i najpierw, o 22:08 zobaczyliśmy niesamowicie jasny (na oko -3, może -4 mag, może nawet więcej) bolid na tle cefeusza, opadający do łabędzia. Przelot trwał ok 2 sekund, zakończył się rozbłyskiem. Nie było śladu, nie było też widocznej fragmentacji. W mojej subiektywnej ocenie przelot był bardzo szybki.

 

Cały czas dyskutując o poprzednim, nagle, o 22:16 zauważyliśmy z kolei dość wolno lecący meteor, zupełnie dla nas poziomym torem, poniżej dolnej części Oriona, na tle Zająca, a następnie Jednorożca. Jasność była niższa od poprzedniego, ale znacząco wyższa od Rigela - być może ok. -2 mag - nie umiem za dobrze oceniać dużych różnic. Meteor był żółtawy i w drugiej części przelotu, gdy znajdował się nad Wielkim Psem, zaczął pięknie sypać iskrami. Na końcu rozpadł się na kilka wolno wygasających kawałków. Przelot trwał znacznie dłużej od poprzedniego, pewnie ok. 4-6 sekund. Zakończył się na lewo i powyżej od Syriusza (na tle Jednorożca).

 

Pierwsze zdarzenie obserwowaliśmy będąc ok 5 km od Płońska od strony Warszawy, drugie ok 5 km za Płońskiem, w okolicy miejscowości Ilinek.

 

Czy te obserwacje należy gdzieś zgłosić ? Czy ktoś widziałe te 2 bolidy / meteory ?

 

Pozdrawiam,

 

karpieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! B)

Miło, że kolejna osoba się pojawiła na AF.

 

Jeśli mniej więcej podałeś prawidłowo obserwowaną jasność, to z przykrością można stwierdzić, że nie były to bolidy (bolid ma jasność większą niż -4 mag, czyli jest jaśniejszy od Wenus).

 

Ale mimo wszystko gratuluje, tak jasne dwa meteory w tak niewielkim odstępie czasu to fajna sprawa. W listopadzie 2005 roku też widziałem, w krótkim odstępie czasu dwa bolidy (wtedy co był taki wysyp taurydów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! B)

Miło, że kolejna osoba się pojawiła na AF.

 

Jeśli mniej więcej podałeś prawidłowo obserwowaną jasność, to z przykrością można stwierdzić, że nie były to bolidy (bolid ma jasność większą niż -4 mag, czyli jest jaśniejszy od Wenus).

 

Ale mimo wszystko gratuluje, tak jasne dwa meteory w tak niewielkim odstępie czasu to fajna sprawa. W listopadzie 2005 roku też widziałem, w krótkim odstępie czasu dwa bolidy (wtedy co był taki wysyp taurydów).

 

Mówiąc szczerze, niestety nie wiem, na ile dokładnie oceniam tak duże różnice jasności. Częściej obserwuję zmienne, więc jestem przyzwyczajony do różnic gwiazd porównania max 0.9 mag. Ten pierwszy był naprawdę jasny - duuużo jaśniejszy od Deneba. I chyba jednak jaśniejszy od Wenus, według tego jak ją pamiętam, bo dawno na nią nie patrzyłem.

 

pzdr,

karpieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.