Skocz do zawartości

sky watcher 120/1000 refraktor


Janus

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.Mam na imie Janusz i pierwszy raz goszcze na tym forum.Jestem zainteresowany kupnem teleskopu sky watcher 120/1000.Mam pytanie czy warto inwestowac w ten sprzet,tani nie jest,a chciałbym prowadzic obserwacje zarowno planet jak i innych objektow.Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Mam na imie Janusz i pierwszy raz goszcze na tym forum.Jestem zainteresowany kupnem teleskopu sky watcher 120/1000.Mam pytanie czy warto inwestowac w ten sprzet,tani nie jest,a chciałbym prowadzic obserwacje zarowno planet jak i innych objektow.Prosze o pomoc

 

 

Witaj na forum. :Beer:

 

Myśle że dużo łatwiej będzie ci odpowiedzieć na to pytanie jak napiszesz jakie masz warunki do obserwacji.

Czy będziesz obserwował z ogródka, balkonu czy też wyjeżdżał w teren?

Jakie masz niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki mam dobre,duzy ogrod i dobra widocznosc,lampy drogowe sa stosunkowo daleko i nie utrudniaja obserwacji.

Skoro masz takie warunki to spokojnie możesz brać taki refraktorek. W sumie to kawał tuby i montaż EQ5 to wg. mnie minimum - ale jeśli tego nie będziesz tachał na plecach nie wiadomo ile metrów to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KarolinaG

Jeżeli masz na myśli refraktor Sky-watcher 1201EQ5, to jak najbardziej polecam. Pracowałam swego czasu na tej tubie i muszę przyznać, że można z niego wiele wydusić. Dla mnie ten model wraz z montażem EQ5 był zdecydowanie za ciężki (wiadomo-kobieta :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.Chciałbym jeszcze wiedziec co z aberracją,czy jest aż tak uciążliwa i jak można ją ewentualnie zredukować.Wiecie może jak wyglądają wizualne obserwacje na tym sprzęcie,chodzi mi o planety,mgławice itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do abberacji to przy tej ogniskowej nie jest ona aż tak straszna, poza tym są filtry zmniejszające abberację. jeśli zaś chodzi o samą średnicę to 127mm czy 120mm to nie jest mało jak na soczewkę także widoczki nie będą złe. Zresztą na forum gdzieś są opinie użytkowników dotyczące Skywatchera 120mm jak i Meada 127mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem uzytkownikiem takiego teleskopiku jaki masz zamiar kupić - opinię o nim bardzo pieknie przedstawił elcapitano.... , to wspaniały sprzet z duzymi mozliwościami ..... aberacja jak uzykownik wyżejpowery przy dobrym seingu to 250X i plus ale nie wielki

okularki do wymiany, wyciag mogłby byc lepszy ale 2" więc....

do planet piekniusi....

zreszta samą swoją tubę wystawiam na sprzedaż w celu wymiany na APO...

PS> Alternatywa - dobs z 20-30 cm ale to sprzet ostro stacjonarny - szczególnie ten 30....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ty mieszkasz - to trochę opowiadać o kolorach przez telefon. obiekty sa porównywalne z syntrą 20cm na dobsie - często lepsze - lepsza punktowość większe powery uzykowe przy przeciętnym seeingu.

mi osobiście refraktor bardziej pasuje - ale powtarzam osobiście!!!!

zadaj pytanie na prywatna skrzynke jurgiel@mp.pl

aha i najlepiej przyjechać i samemu zobaczyc - gdzie mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.