Skocz do zawartości

Redukcja 2"/1,25" z Barlowa Soligora


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie na przedstawienie mankamentu redukcji filtrowej z Barlowa Soligora 2x/2". Nie umniejszając jej zalet jakimi są clamping ring oraz fakt, że w ogóle jest ta redukcja z soczewką :rolleyes:

 

Mianowicie, doznałem lekkiego szoku jak po pewnych obserwacjach zauważyłem lekkie ryski na filtrze 2" w sumie dające kształt idealnego okręgu (z przerwami - ten drugi okrąg to odbicie od spodu filtra)

 

solig_rysy.JPG

 

Otórz okazało się redukcja jest zbyt płytka w stosunku do długości tulejki okularu jakiego akurat używałem i co gorsza był to nieskontrowany do końca zoom. Przy zmianach ogniskowej okular nieco się przemieszczał wokół osi i porysował mi filterek. :o

 

Jak daleko wystaje tulejka okularu możecie zobaczyć poniżej.

 

solig_g_ra.JPG

solig_d__.JPG

 

Nigdy już nie dosuwam okularu do samego dołu z obawy o dalsze uszkodzenia - dyskomfort straszny i nie wiadomo czy okular po skontrowaniu jest rzeczywiście w osi.

Cały czas myślałem o zakupie extendera ale do tej pory nie doczekało to realizacji .

 

Prawdę mówiąc nie wiem jakie skutki dla obserwacji mają te ryski na filterku 2" bo używam go tylko założonego na tę redukcję i zmieniam jedynie okulary 1,25". Rysy są więc poza obrębem pola widzenia. Ale własnie wypożyczam tenże filtr (UltraBlock) Moralezowi więc może on coś napisze po podniebnych oględzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale własnie wypożyczam tenże filtr (UltraBlock) Moralezowi więc może on coś napisze po podniebnych oględzinach.

Bardzo chętnie przetestuję ten filtr, cieszę się i dziękuję za taką mozliwość, ponieważ za niedługo

będę się przymierzał do zakupu jakiegoś filterka, a okazja osobistego sprawdzenia właściwości

Ultra Blocka to dla mnie wielka przyjemność

Moją ciekawość potęguje również fakt, że niektóre osoby, mówią o tej wąskopasmówce - prawdziwe cacko

 

Postaram się również zbadać, czy te ryski na filtrze, mają jakiś wpływ na obrazy - najczęściej ten Ultra Block

będzie dokręcany do mojego dwucalowego Meada 26mm - zobaczymy jaki tworzą duet :rolleyes:

 

pozdrawiam

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.