Skocz do zawartości

Nowy programik do analizy zdjęć


Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie napisać programik (nazwałem go AFA) do analizy zdjęć - w szczególności do znajdowania na zdjęciach planetoid i gwiazd nowych. W okrojonej wersji (oryginał ma 600MB, 370 MB po kompresji) umieściłem go na swojej stronie http://www.brych.com.pl/astronomia.html . Wszystkich chętnych zapraszam i oczekuję na opinie, sugestie, może być także opluwanie - byle uzasadnione i konstruktywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Przetestowałem ten program, i porównałem działanie z funkcją PinPoint Astrometry z maximaDL. Prawde mówiąc porównanie wypadło blado. AFA znalazł trzy obiekty na zdjęciu, które opisał dość enigmatycznie symbolami typu: 10.11, PinPoint znalazł 41 gwiazd, które opisał normalnie symbolami katalogowymi gwiazd (nie wspominając o prostocie używania). Z konstruktywnych uwag:

-zamiast BMP program powinien czytac FITS'y

-z fitsów bez problemów daje się odczytać data wykonania zdjęcia i współrzędne środka zdjęcia, co uprościło by wprowadzanie danych startowych

 

Łyżka miodu: bardzo by mi się taki program przydał gdyby działał, PinPoint nistety nie znajduje planetoid.

 

ps. Przepraszam, że nie wysłałem kartki

 

Pozwoliłem sobie napisać programik (nazwałem go AFA) do analizy zdjęć - w szczególności do znajdowania na zdjęciach planetoid .....Wszystkich chętnych zapraszam i oczekuję na opinie, sugestie, może być także opluwanie - byle uzasadnione i konstruktywne.
Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani nawet nie próbuję sięgnąć swoją twórczością podnóżka MaximaDL. Prawdę powiedziawszy nawet go nie mam. Mój program to amatorskie dziełko które napisałem w kilka dni, do tego wersja próbna. Ma jedną bardzo ważną zaletę - jest za darmo, a MaximDL to ponad 1000 zł.

No i jeszcze jedno - jeżeli mój program wskazał 3 gwiazdy na jakimś obszarze to statystycznie rzecz biorąc przy pełnej bazie powinien pokazać ich ok. 45 bo taki jest stosunek ilości gwiazd w pełnej wersji od tego co jest na stronie. Postaram się umieścić pełną wersję niedługo w internecie.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Nie chodziło mi oczywiście o to by porównywac AFA z MaximemDL, raczej chciałem podać czym się posługiwałem przy testowaniu programu AFA. Faktycznie nie zwróciłem uwagi na zawartość katalogu gwiazd w AFA, po sprawdzeniu musze przyznać, że jest ich niewiele. Jeśli wolno mi coś podpowiedzieć to katalogi GSC są kompletne i obejmuja gwiazdy o dużej jasności (tak na marginesie, użyłem katalogu GSC 1.1 do pierwszego testu, może z tąd duża rozbieżność wyników).

Postanowiłem się przyłożyć do testowania (naprawdę zależało by mi na działającej wersji). Podpiąłem sobie katalog USNO-SA 2.0 i jeszcze raz zanalizowałem fotkę PinPointem. Efekt działania można zobaczyć tu:

 

post-984-1173203762_thumb.jpg

 

 

analizowane zdjęcie można zobaczyć tu:

 

post-984-1173203777_thumb.jpg

 

Wyniki działania każdy może ocenić sam. Wydaje mi się, że program nie podaje numerów katalogowych gwiazd, tylko ich jasności, trudno mi więc ocenić, czy wyszukiwanie było prawidłowe.

 

Naprawdę gorąco zachęcam do dalszych prac nad programem, nie znam żadnego tego typu narzędzia, które pokazywało by planetoidy. Z przyjemnością służę pomoca chociażby jako tester. Byłbym również zainteresowny kodem źródłowym, może będę w stanie coś podpowiedzieć w kwestii samych algorytmów.

 

A tak na marginesie gratuluję pomysłu na program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj coś tu kolega namieszał i to w paru tematach...

 

1. Katalogi GSC niestety nie są kompletne. Ponoć kompletnym katalogiem jest USNO (ale nie USNO-SA! będący wyciągiem z USNO i to nie pod względem jasności).

 

2. "Podpiąłem sobie katalog USNO-SA 2.0 i jeszcze raz zanalizowałem fotkę PinPointem. Efekt działania można zobaczyć tu:"

Przecież na tym obrazku jest mój program a nie Maxim...

 

3. Na tym obrazku nic nie widać - wskazania nie pokrywają się z gwiazdami na obrazie, i chyba nic dziwnego bo analizowany obraz JEST ODWRÓCONY LEWO-PRAWO.

 

4. A tak wygląda rzeczony obraz po analizie w programie AFA - bez znajdywania planetoid gdyż nie znam daty wykonania zdjęcia:

 

obraz.GIF

 

Na zdjęciu kilkanaście gwiazd nie zostało oznaczonych (w tym kilka o jasności 12-14 mag). Nie są to gwiazdy nowe, jest to efekt niekompletności katalogów. Popracować muszę nad tym.

 

Poza tym przepraszam za wielkość wstawionego zdjęcia ale jeszcze nie wiem jak zrobić z nich w poście miniaturki.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Możliwe, że żle wpisałem parametry startowe, dlatego dałem je w zrzucie ekranu. Oczywiście, że katalog USNO używałem w PinPoincie, ja poprostu w ten sposób lokalizuje gwiazdy na zdjęciach.

 

Zdjęcie było robione o 22.40 dnia 2007.03.04

 

ps. może faktycznie cały błąd polega na odwróceniu zdjęcia, to dla mnie zawsze jest względne :), jutro spróbuję z odwracaniem, mam juz zdjęcia dwóch planetoid, ciekawe co z tego wyjdzie.

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze zdjęcia do postu, w postaci miniaturek, załącza się tak: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=177626

 

a przy okazji, wreszcie udało mi się znaleźć ftp z katalogiem USNO tylko, że to 6GB danych:

ftp://ftp.nofs.navy.mil/usnoa (526 280 881 gwiazd do 20 mag)

bo ten USNO- SA2.0 to ma zaledwie 600MB (ale "tylko" 54 787 624 gwiazd i głównie od 16 do 19 mag)

ftp://ftp.nofs.navy.mil/usnosa

 

nawet nie próbuje się zrozumieć jak działa taki program, który potrafi obrabiać tak gigantyczną ilość danych

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Domyślam się, że na wiekszości zdjęć będą planetoidy. Ciekawe, że program poradził sobie tak dobrze z mgławicą. Prawdę mówiąc zastanawiam się nad poszukiwaniem obiektów NEO i dlatego dobry program do analizy zdjęć, z mozliwościa rozbudowywania katalogów obiektów, byłby niezmiernie pomocny i dlatego tak mnie interesuje.

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

jak coś to mogę ci nagrać płytę i wysłać zwykłą pocztą :)

 

Dzięki za link, może uda się coś z tego wydusić, choć przy moim łączu internetowym marnie to widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ja bez problemu mogę ściągnąć Ci ten katalog (zresztą kiedyś Ci to obiecałem)

ale zdaje się Jacek go ma, więc Ci wyśle, adres ten sam co na Twojej stronie?

 

o :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to możliwe to prosiłbym o katalog USNO-B1.0 gdyż jest to jedyny spotkany przeze mnie katalog o którym autorzy piszą: The USNO-B1.0 is believed to provide all-sky coverage, completeness down to V = 21. Natomiast o wesji A1.0 i A2.0 nie ma już takiej informacji. W tej sytuacji wersja B jest jedynym katalogiem jaki zaspokoił by wymagania tego programu. Problemem jest fakt, że zajmuje on trochę miejsca na dyskach. Koszty poniosę, a osoba która mi pomoże dostanie jako pierwsza każdą nową wersję programu.

 

Jedyny dostęp do katalogu USNO-B1 mam poprzez http://www.nofs.navy.mil/data/fchpix/ ale to stanowczo za kiepski dostęp jak na potrzeby AFA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to możliwe to prosiłbym o katalog USNO-B1.0 gdyż jest to jedyny spotkany przeze mnie katalog o którym autorzy piszą: The USNO-B1.0 is believed to provide all-sky coverage, completeness down to V = 21. Natomiast o wesji A1.0 i A2.0 nie ma już takiej informacji. W tej sytuacji wersja B jest jedynym katalogiem jaki zaspokoił by wymagania tego programu. Problemem jest fakt, że zajmuje on trochę miejsca na dyskach. Koszty poniosę, a osoba która mi pomoże dostanie jako pierwsza każdą nową wersję programu.

 

Jedyny dostęp do katalogu USNO-B1 mam poprzez http://www.nofs.navy.mil/data/fchpix/ ale to stanowczo za kiepski dostęp jak na potrzeby AFA.

 

Mam gdzieś dostęp do binarnej pełnej wersji USNO-B1.0. Niestety jestem w pracy i nie mam tego linka. podeśle dziś w nocy/jutro rano. Ewentualnie możesz napisać podprogram

który albo stosuje Web Service albo zwykły protokół http (i poźniej formatuje je RegEx-em) na bazie

centrum astronomicznych baz danych:http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-2.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łyżka miodu: bardzo by mi się taki program przydał gdyby działał, PinPoint nistety nie znajduje planetoid.

 

ps. Przepraszam, że nie wysłałem kartki

 

 

Jacku,

 

Pozycję asteroid na FITS-ach na podstawie MPC pokazuję Astrometrica: www.astrometrica.at .

Jest to również rekomendowane narzędzię do astrometrii planetoid.

 

 

A propos PinPoint-a

I tak i nie. Nie wiem jaką wersję stosujesz PinPointa (LE, full?). W wersji pełnej można opcjonalnie

dodać do PP komponenty Novas oraz Kepler. Oba są związane z obliczeniami geo/helio-centrycznymi oraz

innymi zagadnieniami z mechaniki nieba. Ale, żeby nie komplikować. Można napisać skrypt który

będzie na ich podstawie obliczał pozycję planetoid z MPCOrb. O ile skrypt jest prosty o tyle przy

ilości 334000 asteroid (bo tyle na dzień dzisiejszy jest ich w MPC) problem pojawia się ze zrzutem

pamięci. Najprościej mówiąc Windows troszeczkę się muli. Obecnie pracuję nad takim programikiem

i zatrzymałem się na tym wątku :).

 

PinPoint to ogromne narzędzie. Znając podstawy Visual Basica, Viasual C++ czy Visual C# można

napisać plugina do niego i zrobić sobie wodotrysk do obserwacji astrometrycznych lub fotometrycznych ;)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie napisać programik (nazwałem go AFA) do analizy zdjęć - w szczególności do znajdowania

 

 

Piotrze,

 

Zgodzę się z Jackiem, że obsługa FITS-ów jest absolutnie potrzebna. Jest też

o tyle rekomendowana ze względu, jak także wspomniał Jacek, że FITS w

nagłówku zawiera wszystkie potrzebne dane takie jak: współrzędne, kąt

pozycyjny (orientację) zdjęcia, skalę, dane kamery itp.

 

Widzę, że piszesz w Delphi (.NET?). Nie powinno więc być preoblemu z

implementacją 'sterownika' FITS-a. Możesz go sciągnąć z:

http://www.easysky.de/ASCOM/Image/FITS.htm

 

Jedynym problemem to napisanie algorytmu do pokazywania obrazka.

Sterownik zwraca 'tabele' z wartościami odpowiednich pixeli (matryca o

sł/szerokości obrazka). Przy standartowym FITS-ie

może on przyjmować wartość 0-~65000. Trzeba więc napisać taki algorytm

który z tej wartości przemienia go na kod koloru bitmap-y.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś dostęp do binarnej pełnej wersji USNO-B1.0. Niestety jestem w pracy i nie mam tego linka. podeśle dziś w nocy/jutro rano. Ewentualnie możesz napisać podprogram

który albo stosuje Web Service albo zwykły protokół http (i poźniej formatuje je RegEx-em) na bazie

centrum astronomicznych baz danych:http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-2.

pozdrawiam,

Maciek

 

Jak znajdziesz to podaj go sam szukam dostępu do wersji USNO B w formie binarnej (wersję A mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.