Skocz do zawartości

Zakrycie gwiazdy 8 mag. przez planetoidę Fini


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Już za dwa dni kolejne "lornetkowe" zakrycie gwiazdy przez planetoidę. 18 marca przed godziną 21-szą obszar naszego kraju przetnie pas zakrycia gwiazdy o jasności 8,4 mag. przez planetoidę Fini.

 

Mapka przebiegu pasa: http://www.asteroidoccultation.com/2007_03...5_9585_MapE.gif

 

Przewidywany moment zakrycia - około 20:50:45

Przewidywany czas zakrycia (max) - 2,7s

Przewidywany spadek jasności - 7 mag.

 

W momencie zakrycia gwiazda będzie około 35 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Perseusza.

 

Biorąc pod uwagę, że będzie to niedzielny wieczór, liczę na zainteresowanie obserwacją. Tylko prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne. Ale może tym razem :)

 

Gwiazda powinna być widoczna przez większe lornetki, ale zalecana jest obserwacja teleskopowa, tak aby nie było wątpliwości, gdy gwiazda zniknie z pola widzenia.

 

mapka 15 stopni

mapka 5 stopni

mapka 2 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

 

Przygotowując się do obserwacji wczytałem w atlas wszystkie dostępne mi planetoidy. Widok na pas planetoid z oddali jest niesamowity, aż dziwne, że w nic jeszcze nie udeżyliśmy.

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w okolicach orbity Ziemi jest "tego" znacznie mniej.

 

A tak naprawdę to wszystko zależy od skali. Jeżeli na powierzchi 1x1 km rozsypiemy 10 000 ziarenek maku, to i tak będą od siebie odległe średnio o 10 m i praktycznie niewidoczne. Ale zróbmy grafikę w skali 1:10000 i wtedy te same ziarna maku będą oddalone od siebie o 1 mm i zrobi się tłok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u nas za późno się rozpogodziło, przed zakryciem zobaczyliśmy gwiazdę, ale potem przyszła chmura.

Za to, sprawdziliśmy działanie sprzętu, przede wszystkim zasięg kamery. Udało się przez nią dostrzec 6 księżyców Saturna, z Enceladusem (11.5 mag).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

To chyba pozostaje tylko mój wynik, niestety nie jestem pewien czy dobry, bo w decydującym momencie latały już chmury (jak zwykle :( )

Zrobiłem fotometrie dla gwiazdki i wykres wygląda tak (sama wartość magniutudo jest oczywiście bardzo względna).

 

 

Z fotek wynika, że planetoida zakryłą gwiazdę około 20.48 z dokładnością do ok 10s :)

dokładnie to piknięcie w dół odbyło się między 20.47.46s a 20.48.39s

- po dokładniejszym badaniu niestety nic nie wynika, pomyliły mi się kwspółrzędne na wykresie :)

- za to poprawiłem fotometrie, nawet w miarę dokładny wynik.

 

Ciekawe czy wynik jest choć w miarę zbliżony do prawdy.

Niestety kamera nie chciała robić subframa w sekwencji, więc ładowały się w odstępach miejwięcej 10 sekund kolejne klatki, wiekszej dokładności nie udało się uzyskać, czasy naświetlania klatek to 5s (na na taką rozdzielczość liczyłem).

 

Jeszcze filmik z całej akcji, przynajmniej widac co się działo na niebie :)

zakrycie film

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Z efemerydą Fini wiąże się pewna ciekawostka. Wygląda mi na to, że to TheSky6 źle pokazuje pozycje planetoidy po odczytaniu jej z pliku MPCORB.DAT (uaktualnianego z internetu przez Astrometrice). Pozycja niezgadza się o cirka 8 godzin! Planując obserwacje postanowiłem sprawdzić jak zjawisko będzie wyglądać u mnie i tu zdziwienie, atlas pokazuje mi, że zakrycie już dawno było, bo jego zdaniem Fini przeszła przez gwiazdę około godziny 12 w południe.

 

Konkluzja z obserwacji:

W programie Astrometrica - po wczytaniu zdjęcia nieba zrobionego podczas zakrycia, planetoida była zaznaczana w dobrym miejscu, czyli tam gdzie było ją fizycznie widać (z dużą dokładnością), Astrometrica lokalizuje gwiazdy na podstawie katalogu USNO 2.0 B1, czytanego na bieżąco z internetu. W tym samym czasie zasysa ona sobie najnowszy plik MPCORB.DAT. Potem zasysa go TheSky - i tu już niestety jest źle. Moim zdaniem jest jakiś błąd w wyznaczaniu pozycji asteroid w TheSky6 i na tym polega kłopot.

 

TheSky ma dwie bazy planetoid - jedna własną z około 100 planetoid, drugą nazywaną Extended Minor Planets - i to do tej można podłączyć plik MPCORB. Wygląda na to, że wbudowana baza z popularnymi asteroidami działa dobrze, ta zasysana z zewnątrz źle - i tyle na temat wersji Professional 6.0.0.32. Z profesjonalizmem to ona ma niewiele wspólnego, przynajmniej jesli chodzi o planetoidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo sprawa wygląda tak.

Jacku, twoja kamera świetnie pracowała by w technice drift-scanningu, musiał byś tylko mieć zegar komputera regulowany czasem DCF bądź GPS. Wtedy puszczasz teleskop bez prowadzeni wycelowany na gwiazdę i rozpoczynasz ekspozycję. Jeśli w śladzie gwiazdy wystąpi przerwa jak tu:

 

image002.gif

 

to mamy zakrycie.

W tych obserwacjach widoczność asteroidy jest mało istotna dlatego tak dobieramy obiektyw-teleskop do kamery by zestaw widział gwiazdę i mógł ją obserwować drift scanem odpowiednią ilość czasu.

Jacku, masz sprzęt do asteroidalnych idealny... może pomyśleć lepiej o kamerze video CCD i inserterze?

To mimo rozwoju technik CCD najlepszy sposób rejestracji zakryć.

Czasem mamy 0,5 sek zakrycie i przy czasie integracji powiedzmy 5 sek mamy ogromną szansę by je ominąć.

A rejestracja takiego zakrycia to ogromna wartość, pozwalająca niekiedy wyznaczyć skraje rozmiaru planetoidy w danej fazie.

 

Co do programu, też mam Skya ale nigdy go nie używałem - polecam Guide gdzie autor nie patrzył może na stronę wizualną a na techniczną, która jest doskonała.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TheSky ma dwie bazy planetoid - jedna własną z około 100 planetoid, drugą nazywaną Extended Minor Planets - i to do tej można podłączyć plik MPCORB. Wygląda na to, że wbudowana baza z popularnymi asteroidami działa dobrze, ta zasysana z zewnątrz źle - i tyle na temat wersji Professional 6.0.0.32. Z profesjonalizmem to ona ma niewiele wspólnego, przynajmniej jesli chodzi o planetoidy.

 

 

Jacku,

 

Pozycję asteroid w Sky 6 Pro liczonę są b. dokładnie oto porównanie dla

795 Fini dla 18 Marca 19:30:00 UT:

Minor Planet Center:

03 44 33.9 +35 51 19

 

Sky 6 Pro:

03h 44m 34s +35°51'19"

 

Jak widać nie ma różnicy. Może zczytałeś współrzędne 'Equatorial'? W użyciu dziś jest epoka koordynatów 2000.0 stąd prawdziwa pozycja to 'Equatorial 2000'.

 

W Tutorialu Sky-a masz: "Use this command to select a data file obtained from the Lowell Observatory that contains information required to plot the positions of minor planets on the Virtual Sky."

 

Baza Lowella nazywa się astorb.dat (ftp://ftp.lowell.edu/pub/elgb/astorb.dat.gz). Natomiast Astrometrica korzysta z mpcorb. Są to dwa odmienne pliki. Stąd może problem. Niestety w manualu jest pewne niedomówienie.

 

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do programu, też mam Skya ale nigdy go nie używałem - polecam Guide gdzie autor nie patrzył może na stronę wizualną a na techniczną, która jest doskonała.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

 

Pawle,

 

Ja również cenie Guidę. Poza dokładnością jest przede wszystkim mniej rezydentny w

pamięci. Ale jak napisałem powyżej dokładności Sky-a nie mam nic do zarzucenia.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Ściągnąłem plik astorb.dat.gz z Lowell Observatory ale niestety nie chce się wczytać. Prawdopodobnie jednak nie jest on obsługiwany przez TheSky (ani spakowany gz, ani rozpakowany) - bo sam plik jest ok. Działa mpcorb, ale potem są wyliczane złe pozycje. Więc ani tak, ani tak nie da się zaciągnąć pliku z planetoidami. Podczas podłączniaa pliku z planetoidami w TheSky nie ma żadnych opcji do wyboru więc trudno powiedzieć jakie współrzędne są pobierane, w pliku MPCOrb napewno są dobre, bo sama Astrometrica na podstawie tego pliku prawidłowo wylicza pozycje.

 

Ale ...

 

Z tego co piszesz wnioskuję, że masz dobry plik z pozycjami planetoid, bo standardowo Fini nie ma w TheSky. Jeśli było by to możliwe to bardzo chętnie otrzymałbym od ciebie ten plik.

 

W Tutorialu Sky-a masz: "Use this command to select a data file obtained from the Lowell Observatory that contains information required to plot the positions of minor planets on the Virtual Sky."

Baza Lowella nazywa się astorb.dat (ftp://ftp.lowell.edu/pub/elgb/astorb.dat.gz). Natomiast Astrometrica korzysta z mpcorb. Są to dwa odmienne pliki. Stąd może problem.

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem plik astorb.dat.gz z Lowell Observatory ale niestety nie chce się wczytać. Prawdopodobnie jednak nie jest on obsługiwany przez TheSky (ani spakowany gz, ani rozpakowany) - bo sam plik jest ok. Działa mpcorb, ale potem są wyliczane złe pozycje. Więc ani tak, ani tak nie da się zaciągnąć pliku z planetoidami. Podczas podłączniaa pliku z planetoidami w TheSky nie ma żadnych opcji do wyboru więc trudno powiedzieć jakie współrzędne są pobierane, w pliku MPCOrb napewno są dobre, bo sama Astrometrica na podstawie tego pliku prawidłowo wylicza pozycje.

 

Ale ...

 

Z tego co piszesz wnioskuję, że masz dobry plik z pozycjami planetoid, bo standardowo Fini nie ma w TheSky. Jeśli było by to możliwe to bardzo chętnie otrzymałbym od ciebie ten plik.

 

Jacku,

 

Zaraz sprowadzę i sprawdzę co się dzieje.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

 

Nie wiem z czego wynika Twój problem. Ja sprowadziłem, rozpakowałem do /Moje Dokumenty/

Software Bisque/Minor Planets i :

-kliknąłem na zakładkę Data=>Comets and Minor Planets

zakładka Extended Minor Planets. Zaznaczyłem plik w File Name. I kliknąłem compute

(koniecznie!). Wszystko działa...

 

Spróbuj jeszcze raz może wczoraj astorb miał 'czkawke'. Acha zainstaluj updata do Sky-a

bo może też tam należy szukać problemu.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Już wiem o co chodziło. Miałem w TheSky ustawioną lokalizację gdzieś w USA i dlatego nic się nie zgadzało. Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, poza tym, że reinstalowałem ten program i poprostu tego nie sprawdziłem, ale wpadka. Po wprowadzeniu współrzędnych obserwatorium-oczywiście wszystko zaczęło się zgadzać. Tyle, że astorb.dat nie wczytuje się, za to MPCOrb jest bardzo ok.

 

Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.