Skocz do zawartości

Meade ETX 70AT i okulary


Kofoga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Za 2 dni stanę się posiadaczem owego refraktorka. Pytam czy na początek wystarczą takie okulary jak w zestawie (25, 10 i 4mm )?

Czytałem, że ten 4mm najlepszy nie jest, w związku z tym powinienem poszukać czegoś w okolicach 6mm, najlepiej szerokątnego ( W70 5,7mm ), czy celować raczej w coś 8-9mm ( np. W70 8,6mm ), a może jakieś orto koło 5-6 mm?. Ten ETX będzie wykorzystywany jako podstawowy na razie teleskop, więc będę oglądał wszystko co w zasięgu, mieszkam w Krakowie i nie mam możliwości kupna czegoś większego - brak miejsca - wynajmuje mieszkanie i do dyspozycji mam tylko malutki balkon skierowany na południe. Nie wykluczam wszakże wyjazdów poza miasto w ciemniejsze rejony.Do tej pory używałem Tento 20x60 i czas chyba nastał na zakup jakiegoś teleskopu :) Nie piszcie proszę o innych ( w tym słynnej Syncie ), teleskop jest już kupiony i w drodze do mnie z Austrii - kolega przywozi. Kosztował on 130 Euro (nowy ) i uważam, że za tą cenę nic lepszego nie dostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to się tak troszkę boje że może się okazać, że lornetka daje lepsze obrazy niż ten ETX...

 

:(

 

:D

Nie sposób się nie zgodzić.

 

Co do okularu 4 mm, to chyba lepszy obraz daje 12 mm (wydaje mi się, że w moim zestawie jest 12 mm, a nie 10) + barlow 3x.

Ale generalnie to mistrzostwo świata nie jest. To średnie kelnery, które ze światłosilnym i do tego mikrym refraktorkiem wiele nie pokażą.

 

PS. Widzę, że chcesz obserwować z Krakowa. Moim zdaniem ten sprzęt nie nadaje się na warunki miejskie. Jeśli chcesz cokolwiek zobaczyć będziesz musiał z nim wyjeżdżać za miasto, co akurat w przypadku ETX-a szczególnie trudne nie jest.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Nie sposób się nie zgodzić.

 

Co do okularu 4 mm, to chyba lepszy obraz daje 12 mm (wydaje mi się, że w moim zestawie jest 12 mm, a nie 10) + barlow 3x.

Ale generalnie to mistrzostwo świata nie jest. To średnie kelnery, które ze światłosilnym i do tego mikrym refraktorkiem wiele nie pokażą.

 

Hmm, wyjazdy to nie problem - pozostaje pytanie jakie dodatkowe okulary? Co do seeingu, to taki bardzo zły nie jest, przez Tento na statywie widziałem sporo, jeno malutkie bardzo :) Sądzę więc, że przez 70mm i powiększenie x40-60 powinienem zobaczyć więcej. Balkon jest na 10 piętrze, tak, że światła lamp nie dają tak po oczach - pozostaje ogólna łuna miejska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu masz problem. Seeing seingiem (jaki by on nie był z balkonu w bloku), a łuna łuną.

 

Pozdrawiam.

 

Pozostają układy w zakładzie energetycznym i sporadyczne wyłączenia prądu w okolicy :) A tak serio, to na początek coś tam widać, gołym okiem widzę bez problemu 6 gwiazd w Plejadach, przez lornetkę dużo więcej, więc przez tego ETXa powinienem jednak coś niecoś zobaczyć - niekoniecznie w Plejadach. Przecież to dopiero początki hobby - lornetka mnie wciągnęła, więc postanowiłem kupić coś więcej - lepiej mieć jeden kiepski teleskop niż żaden - czyż nie? Potem przyjdzie czas na coś większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Nie jestem szczególnym teoretykiem obserwowania ale gdzieś ktoś pisał żależność obserowania obuocznego (lornetka/bino itp) a jednoocznego - osobiście może się okazać że różnica w jakości obserwacji będzie minimalna lub nawet na korzyść lornetki (ETX ma tylko 10mm większą aperturę) oczywiście bardzo wygodne jest używanie GoTo i oczywiście wygodą jest możliwość różnicowania powiększeń. Jednak jeżeli pomyślimy o tym że to :słodkie maleństwo: ma tylko 350mm ogniskowej to dojdziemy do wniosku że uzyskiwanie większych powiększeń będzie naprawdę trudne - zaletą może być to że sam seeing będzie w tym przypadku niewielką przeszkodą w obserwacji. Poczekaj i zobacz jak wyglądają obrazy przez okulary z zestawu a potem pomyśl o zakupie jednego konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem szczególnym teoretykiem obserwowania ale gdzieś ktoś pisał żależność obserowania obuocznego (lornetka/bino itp) a jednoocznego - osobiście może się okazać że różnica w jakości obserwacji będzie minimalna lub nawet na korzyść lornetki (ETX ma tylko 10mm większą aperturę) oczywiście bardzo wygodne jest używanie GoTo i oczywiście wygodą jest możliwość różnicowania powiększeń. Jednak jeżeli pomyślimy o tym że to :słodkie maleństwo: ma tylko 350mm ogniskowej to dojdziemy do wniosku że uzyskiwanie większych powiększeń będzie naprawdę trudne - zaletą może być to że sam seeing będzie w tym przypadku niewielką przeszkodą w obserwacji. Poczekaj i zobacz jak wyglądają obrazy przez okulary z zestawu a potem pomyśl o zakupie jednego konkretnego.

No fakt, mam nikłą nadzieję, że dostarczony Barlow wydłuży ogniskową, a co za tym idzie zmniejszy światłosiłę i będzie można pokombinować z większymi powiększeniami licząc się z mniejszą jasnością obrazu. Pożyjemy, zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wyjazdy to nie problem - pozostaje pytanie jakie dodatkowe okulary? Co do seeingu, to taki bardzo zły nie jest, przez Tento na statywie widziałem sporo, jeno malutkie bardzo :) Sądzę więc, że przez 70mm i powiększenie x40-60 powinienem zobaczyć więcej. Balkon jest na 10 piętrze, tak, że światła lamp nie dają tak po oczach - pozostaje ogólna łuna miejska.

Sedno problemu w ETX-ie pod miejskim niebem, to jego duża światłosiła (F5). Daje to w efekcie bardzo jasne tło. Z miasta np. M42 lepiej wygląda przez ciemny MTO (F12,5) niż przez ETX-70. Pomijam oczywiście różnicę w aperturze. Ale jest duża różnica w kontraście obrazu. A więc zasadnicza zaleta ETX-a (światłosiła), jest w jasnym mieście jego główną wadą. Pomijam kwestie większej aberracji chromatycznej. O planetach raczej też zapomnij, nie ta ogniskowa.

Z moich doświadczeń, najlepsza radocha z obserwacji przez ETX-a była pod ciemnym niebem i przez Plossla 32 mm (to mój jedyny "niekelner"). Niestety nie mam zbyt dużego wyboru w okularach i trudno mi radzić, co będzie najlepsze. Z całą pewnością okulary w ETX-ie nie są jego najmocniejszą stroną. Ale do takiego maleństwa nie za bardzo opłaca się kupować drogie, lepsze okulary. Pomyśl raczej o większym zestawie docelowym, do którego będziesz dopasowywał okulary. Kupowanie ich pod kątem ETX-a jest trochę nierozsądne. ETX, to właściwie pół lornetki z GOTO i pewnie szybko dojdziesz do wniosku, że jest świetny w podróż, ale nie do prowadzenia dających większą radochę obserwacji.

Pozdrawiam

Piotr

PS. Ja mieszkam na 11. piętrze i mimo to światła uliczne mi przeszkadzają.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie go dostałem - od razu piszę, że ta pogoda to nie ja ;) Naprędce testowałem ziemskie widoki - jest całkiem ok - lampy nie mają takiej aberracji jak się spodziewałem - mogę odczytać tekst na kalendarzu w oknie, które jest jakieś 400m dalej :) Szkoda, że ładnych sąsiadek brak ;) Nic to czekam na pogodę i może w weekend przejadę się na Kudłacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dłuższego czasu używam ETX 80. W zasadzie nadaje się nieźle do oglądania księżca i obiektów na ziemi. Planety np. Saturn nie wygląda już najlepiej - jest mały a po zastosowaniu barlowa i okularu 6 mm barzo niewyraźny.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwią mnie takie opinie, że lornetka da lepszy obraz. Na jakiej podstawie tak twierdzicie, czy macie tego ETXa? Bo jeżeli nie to wygłaszanie takich komentarzy to zwykłe nadużycie.

Ja kupiłem tego ETXa jako sprzęt na wyjazdy. I mogę Wam z przeprowadzonego porównania powiedzieć, że daje lepsze obrazy niż moje lornetki Zeiss. Nie mówiąc już o innych zaletach takich jak wymienne okulary czy GOTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

tak - ja używałem i ETXa 70 i lornetki, przy szerokich polach obraz jest zdecydowanie lepszy w lornetce. Inne zalety i różnice wymieniam w powyższych postach.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.