Skocz do zawartości

NGC4531 -Waleń


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Drugie podejście do tematu walenia rybki. Tym razem 20x180s LRGB bin 1x1, czyli łącznie 4h naświetlania. Pomimo dość dużego księżyca fanie wychodzi, może dzięki podłączonemu filtrowi IDAS LPS, przy okazji wielkie dzieki dla Micha za wypożyczenie go do testów.

 

 

 

Z ciekawostek: fotka naświetlona bez guidowania :)

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Bo przy M63 jest złożonych bardzo duzo naświetleń i czasy są dłuższe, a poza tym był kiepski seeng i gwiazdka do prowadzenia była bardzo słaba, a wtedy guiding potrafi pogorszyć ekspozycje, a nie polepszyć, co w normalnej sytuacji robi, tak jak to widać na poniższym zrzucie ekranu:

 

 

 

Ciekawe - mówisz, że bez guidera... Wydaje mi się, że na tym zdjęciu masz mniejsze gwiazdki niż z guiderem. Czy mi się tylko wydaje, a ty miałeś lepszy seeing? Bo jeżeli nie, to znaczyłoby, że coś guider źle prowadzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Drugie i chyba ostateczne podejście do rybki tym razem 30x180s (ale niebieskiego tylko 20x180s bo noc się skończyła, a i ja troszke w trakcie przysnąłem :rolleyes: ):

 

 

 

Na dole na samej granicy kadru wyszła piekna mała galaktyczka, niestety nie wiem nawet co to jest bo w atlasie TheSky jej nie ma. Może ktoś ma lepszy atlas?

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na dole na samej granicy kadru wyszła piekna mała galaktyczka, niestety nie wiem nawet co to jest bo w atlasie TheSky jej nie ma. Może ktoś ma lepszy atlas?

 

Witam!

 

Ta mała galaktyczka ma całkiem fajną nazwę 2MASX J12420645+3245390 :o

 

2MASX_J12420645_3245390_7.jpg

 

Miałem niezłą zabawę przy identyfikacji tej galaktyki. Po obejrzeniu na google kilkudziesięciu fotek NGC 4631 i upewnieniu się, że coś tam jednak jest, trafiłem na stronkę Klik a stamtąd na Klik i wszystko stało się jasne. Polecam stronki do identyfikacji słabych obiektów.

Jacku gratuluje pięknej foty. Nie udzielałem się na forum przez ponad 2 lata i widzę, że przez ten czas w naszym astrofoto dokonał się prawdziwy przełom. Dorównaliśmy mistrzom gatunku, a czasem bijemy ich na głowę. :Salut:

 

pzdr Boopsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za identyfikacje obiektu i fajne linki już sobie zapisałem na przyłość. Współrzędne się zgadzają więc to pewnie ta galaktyczka :)

 

Witam!

 

Ta mała galaktyczka ma całkiem fajną nazwę 2MASX J12420645+3245390 :o

 

2MASX_J12420645_3245390_7.jpg

 

pzdr Boopsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.