Skocz do zawartości

Bliski przelot asteroidy 2006 V V 2


burza

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, dziś wieczorem najlepsze warunki obserwacyjne przelotu asteroidy "2006 V V 2" (rozdzialam V by nie pomyliło się z W).

 

Osiągnie 10 mag, położenie na niebie dogodne i dość wysoko, bo w Lwie. Warto więc wyciągnąć CCD i śledzić jej ruch, być może zakryje jakaś gwiazdkę na swym torze lotu, a wtedy byłoby to coś cennego.

 

Efemeryda w internecie, pod linkiem http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9791.new#new zaczęty wątek w tej sprawie, jest tez godzinna efemeryda. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilką wstałem i pomyslałem, jak tu sprawdzić czy 2006 VV2 zakryje jakąś gwiazdę ? :huh:

 

Więc czemu by tu nie zapytać :)

 

Mógłby ktoś mi to sprawdzić dla dwóch miejscowości:

 

Rudnica, Poland

WGS84: Lon: +23°24'24.9" Lat: +53°06'12.0" Alt: 169 m

Easting: 23.406917 °E

Northing: 53.103333 °N

 

 

Bialostoczek, Poland

WGS84: Lon: +23°09'04.1" Lat: +53°08'52.6" Alt: 159 m

Easting: 23.151139 °E

Northing: 53.147944 °N

 

Bawilem się kiedyś Occultem ale tam trzeba mieć sporą bazę gwiazd, a z moim łączem to ... wrr

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jednak coś innego byc może bardziej ciekawego bo w formie graficznej do GUIDE 8 :)

 

Najpierw wyliczyłem efemerydę dla planetoidy. Zrobiłem to za pomocą tej strony

http://cfa-www.harvard.edu/iau/MPEph/MPEph.html

 

Dla miejscowości 23.15°E 53.15°N Alt 159m

skok czasowy co 4 minuty

 

odciąłem efemerydę gdy Słońce jest nad horyzontem (Suppress output if sun above local horizon)

odciąłem efemerydę gdy 2006 VV2 jest pod horyzontem (Suppress output if object below local horizon)

 

i dodatkowo policzyłem też orbitę dla epoki 2007/04/01 00:00 UTC

(Also display elements for epoch)

 

Dostałem taki oto wynik:

http://komety.astrowww.pl/mpes_efem.htm

 

 

-----

Potem zabawa z plikami do GUIDE, a konkretnie stworzenie dwóch plików.

Pierwszym było zapisanie wygenerowanej strony jako czysty plik tekstowy (Zapisz jako ...)

A potem zrobiłem plik (*.TDF) skopiowałem inny i przerobiłem go na odpowiedni format.

To znaczy na taki który odczyta plik tekstowy (efemerydę) utworzony dzięki stronie Minor Planet & Comet Ephemeris Service

 

Plik ten wrzuciłem na swoją stronkę, oraz plik txt

 

http://komety.astrowww.pl/mpes_efem.tdf

http://komety.astrowww.pl/mpes_efem.txt

 

Wrzućcie go do folderu z GUIDE i włączcie poleceniem

Extra -> Ustawienia danych do użycia -> Minor Planet Ephemeris Service

 

i to na tyle :)

 

 

U mnie wygląda to w ten sposób.

 

kon2007000sf5.th.png

 

np. tu

kon2007001cq8.th.png

 

planetoida przejdzie (o 20:40 UTC dziś) blisko tych dwóch gwiazd (jasniejsza +7,26 mag to TYC 842 486)

 

Luki między przejsciami to oczywiscie momenty odcięte podczas generowania efemerydy.

 

 

Teraz od razu mogę zerknąć jaką trasą przeleci planetoida 2006 VV2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszą noc znalazłem w ten sposób 2 zakrycia widoczne z Polski !!

 

 

20:33:43 naszego czasu (18:33:43 UTC) 31 marca 2007 r.[/

kon2007002vt3.th.png kon2007003gu4.th.png

 

 

22:48:09 naszego czasu (20:48:09 UTC) 31 marca 2007 r.

kon2007004wn1.th.png kon2007005vq5.th.png

 

 

Na jutrzejszą noc także 2 zakrycia z tym że pierwsze gdy Słońce jeszcze nie bedzie dość nisko pod horyzontem ...

 

 

20:09:44 naszego czasu (18:09:44 UTC) 1 kwietnia 2007 r.

kon2007006wf0.th.png kon2007007qp9.th.png

 

22:14:41 naszego czasu (20:14:41 UTC) 1 kwietnia 2007 r.

kon2007008us0.th.png kon2007009in1.th.png

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limaxie,

Z tymi zakryciami to raczej ostrożnie.

 

Efemeryda blisko przelatującej planetoidy jest bardzo niepewna. Co prawda bardzo pomocne jest wygenerowanie w Guide mapek z trajektorią lotu na tle gwiazd, wtedy można zacząć szukać do jakich gwiazd się zbliży najbardziej. Czasem wygląda to w programie na zakrycie, jednak planetka mija gwiazdę o kilka sekund łuku, chociaż w okularze widzimy zlanie się obu w jeden obiekt.

 

Nie ma innego sposobu (jak narazie) na zakrycia tego typu (z przelotem asteroidy blisko Ziemi) jak naoczne sprawdzenie czy zajdzie. Oczywiście wizulanie byłaby to mordęga dla wzroku, ale z kamerami CCD mozna pokusić sie o sfilmowanie przelotu asteroidy koło gwiazd, które wyznaczyliśmy sobie jako "poderzane do zakrycia" z wcześniej przejrzanej trajektorii.

 

Bliskie przeloty mają to do siebie że trajektoria lubi sie machnąć w stosunku do wyznaczonej, z tego co pamiętam praktycznie z poprzednich takich przelotów było to nawet kilka minut ( i to nie tylko czasu ale także kątowych na niebie), więc trzeba śledzić wszystko na bieżąco i nanosić prawdziwą trajektorię na mapy i dopiero wtedy rozważać mozliwość zakryć, wtedy doppieroi typować gwiazdy i wyznaczać przedział czasowy nagrań CCD.

 

Niestety, pogoda nie wytrzymała jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz absolutną rację. Prawa fizyki są nieubłagane.

Orbita dla takich planetoid musi być bardzo dobrze wyliczona. Tu jest ciut łatwiej bo 2006 VV2 jest sporym kamyczkiem, a więc jasnym od typowych blisko przechodzacych obiektów NEO.

 

Jakby ktos nie wiedział planetoidę na celowniku mają:

Arecibo radar target

http://www.naic.edu/~pradar/sched.shtml

 

Goldstone radar target

http://echo.jpl.nasa.gov/asteroids/goldsto...d_schedule.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jest na celowniku u mnie :)

Właśnie włączyłem sledzenie ruchu planetoidy i kręcę sobie mały filmik z 2006VV2 w roli głównej.

 

Świetnie !!! :helo:

 

Ciekaw jestem wyników!

aaaa i jeszcze jedno, jak już udostępnisz filmik (na co czekamy) to podaj także swoje dokładne współrzędne geograficzne.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Zdecydowanie dedykowana kamera lepiej pracuje niż Canon - moja fotka z szerszego pola (wycinek kadru z ED80 z flattnerem - ogniskowa 480mm). W sumie 31x 45" interwał pomiędzy klatkami 15" ISO400. Jaśniejszy pasek to zaświetlenie od Księżyca. Ciekawostką jest to że załapała się galaktyczka NGC 3279 - w sumie mnie to zaskoczyło, bo Księżyc był tuż obok.

 

Pozdrawiam !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.