Skocz do zawartości

Vixen GPE po ułożyskowaniu.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj po ok 2 miesiacach odebrałem ułozyskowany montaz Vixen GPE odkupiony w zeszłym roku od jedniego z użytkowników tego forum <_<

Miał byc sprawny ,lecz okzało sie,że tak nie było,szersza relacja na:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=2389

Nie chcę sie tu dublowac z rozpisywaniu sie na jego temat ,ale teraz byc moze po zabiegu tokarza oraz Zyszka wogóle coś z niego bedzie.

O Astrofoto nigdy nie bede marzyc posiadajac ten montaz,ale teraz może nawet planeta nie ucieknie mi z pola widzenia przy powiekszeniu 100x w przeciagu 10-15s jak to miało miejsce wczesniej.......

Docelowo bedzie na min wisiała tuba optyczna 200/1000 odchudzona ok.7kg.

W najblizszym czasie mam okazje potestowac i mam nadzieje,ze praca tokarza i Zbiga nie poszła na marne,a jesli sie okaze ,że jest ok ,to chyba pójde na kolanach do Czestochowy, ze nie został mi na stanie ZŁOM za 1 tys <_<

 

Zapodaje kilka fotek,na montażu nie jest moja tuba 200/1000 tylko Zbyszkowa 230/1400.(ok 9kg)

Copy_of_1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba jest pożyczona,miałem na celu przetestowanie czy po zabiegu łozyskowania znikneły opory wynikłe ze zniszczonej w pewnym stopni zebatki w osi RA,oraz powstałych zadziorów.jak na dzis montaz ten zachowuje sie tak jak miał sie zachowywac,znikneły problemy z brakiem mozliwosci krecania osia RA 360*.Wczesniej w 1/4 powstawały takie opory ,ze nie byłem wstanie obracac ta osia mikroruchami(uwazałem aby nie zniszczyc jej do konca).Teraz jest 100% lepiej i mam nadzieje,że w koncu bede mogł cieszyc sie posiadaniem montazu.

Copy_of_3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie było nieporozumien,to nie jest docelowa tuba,czekam z niecierpliwoscia na moja,odchudzona ,która bedzie ważyła max.7kg.

O astrofoto nie mysle powaznie,lecz jedynie o wizualu.

Jak narazie jestes bardzo zadowolony,ale i tak musialem poniesc kolejne koszta wynikłe z ułozyskowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie:

Orginalnu U 200/1000 z allegro:

Tuba 250/930 PCV 7mm= 5,5kg

Lustro =2kg

Cela ok= 5kg

Osprzet=3,5kg(szukacz,wyciag,pająk,LW,cooler pod celą)

Całosc ok 16kg

 

Po wstepnym odchudzaniu:

Tuba 250/930 =5,5kg

Lustro+ cela ze sklejki = 2,2kg

Osprzet(,obejmy AL pająk,wregi,LW,szukacz,wyciag,cooler )=3,3kg

Całość ok.11kg

 

Ostateczne odchudzanie:

Tuba ocynkowana 245/1000= ok 3kg

Lustro+cela=2,2kg-

Osprzet(pająk,wręgi,LW,wyciag2",szukacz Star Pointer,cooler,obejmy)=max 2kg

Całość troche ponad 7kg

Teraz czekam tylko na nową rurę,orginalne kanazlizacyjne z U to masakra -5,5kg !

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-2 pozycji noszone były na montazu U ,przy 2 opcji posiadałem montaz U z prowdzeniem w RA

Na GPE praktycznie 2-3 obserwowałem/testowałem(da odciazenia wymontowałem szukacz ,który był naprawde ciezki ponad 1,2kg) ,wiec waga tuby optycznej wynosiła mniej iz 10kg.

Obserwacje 1 godzinne,zrezygnowałem kiedy saturn uciekal z pola widzenia po ok 15s przy powiekszeniu 100x-150x

Przez ten czas rowniez mocowałem sam aparat na montazu Z10,który max miał 30s czasy naswietlania.Pokazalem wyniki,nawet praktycznie nie obciażny montaz nie zdołał utrzymac i gwiazdy czy M42 były rozjechane.

Jeszcze na koniec ,jako 3 pierwsze seanse z tym GPE na plac boju stanala własnie aparat ,a nie tuba opotyczna ,wiec nie mam mowy o jakimkolwiek przeciążeniu!

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam w/g tej imitacji lunetki biegunowej w RA.Jest taki celownik u wyjscia RA ,a pod spodem jest zatyczka z małym otworem.Wiem,ze jest to mało dokładne,lecz orginalna lunetka vixena pod GP kosztuje ok 500zł.

Kilka razy pytałem sie na AF w tej sprawie i otrzymywałem odpowiedzi,ze takie ustawienie na "oko" juz powinno byc w poprawne.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma sumarum,nie chodzi mi o astrofoto,bo z czym...... :Salut:

Chdzi mi o to ,ze nawet w wizualu planeta spinkalala z pola widzenia przy małym powiekszeniu w przeciagu parunastu sekund.Takie rzeczy to w stajnu U a nie w Vixen <_< Choc tym razem chyba obrażam "U",bo pamietam czasy kiedy dobrze ustawiony montaz z prowadzeniem w Ra trzymal mi Jowisza kilka minut(10 min)!!

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Po pierwsze wg mnie - bo nie jest to oczywiste z tych zdjęć ale widzę sporo punktów w którym może następować zmiana wyważenia ukłądu/ ucieczka obiektu z pola. Jak na mój gust ogólnie nie ta tuba na ten montaż. Producent jasno pisze że tuba N 8" to max - nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wagę, ale również o to ze newton o wiekszej długości będzie powodował powstawanie nieco innych (większych) obciążeń niż ew. dopuszczalne. Po drugie tak patrze na te gięte obejmy i ten dovetail i kurcze zastanawiam się, czy naprawde się nie boisz wieszać takiej kolubryny na tym montażu ? Wygląda to wszystko chybotliwie i mało stabilnie. Ogólnie GPE jest delikatnym montażem, o czym sam już się przekonałeś. Z tego co piszesz zbyt mocno była skręcona przekładnia i do uszkodzenia mogło dojść właśnie przy powieszeniu czegoś większego (nie wiem co tam wieszał poprzedni właściciel). Pewne natomiast dla mnie jest, że ustawienie wg metody o której piszesz na GP jest niewystarczjące, sorki ale tak się nie da - po drugie nic nie piszesz jak ustawiasz, być może nawet w tym sposobie na oko bez lunetki poełniasz jakiś fundamentalny błąd i wtedy może Ci gwiazda zwiewać nawet przy 50x i 15" i firma z której jest montaż nic tutaj nie ma do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Newton 200/1000 to juz kolubryna?

Vien GPE to z tego co wiem to EQ5,prosze popraw mnie jesli sie myle.

A jesli to EQ5 to bez problemu moge powiesic cos na rodzaj C8,a C8 to Celestron 200/1000 nadal dobrze?

Więc o jest zle?

Mam zamiar powiesic na tym 200/1000(7 kg) do obserwacji wizualnych,pozatym w dołaczonej ksiązce jest jasno napisane ze max masa tuby to 7kg aby wogóle marzyc o dogodnych obserwacjach +ZABAWA w astrofotografię.Więc dalej sie pytam co jest zle :blink:

P.S może na zle fotki popatrzyłes ale ta biala kolubryna to 230/1300 i ona nie bedzie wisiala ,tylko to co wczesniej napisałem 200/1000

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedzie wisiało ,jeszcze odchudzine:

P.S Może zle ujałem,Vixen jest firma i oczywiscie nie moge winic jej za to iz moj montaz był jaki był.Chciałem napisac ,ze sprzedajacy GPE twierdził, iż ten montaz jest w dobrym stanie i o to mi tylko chodziło ,że nie był!

Pozatym przed kupnem pytalem sie szanownego sprzedajacego co zamierzam na tym montazu powiesic i uzyskalem odpowiedz ,że do astrofoto nie za bardzo lecz do wizuala jak najbardziej i tego sie trzymałem.

A jesli napisales,że faktycznie montaz był za bardzo skręcony to kogo mam obwiniac,osoby pracujace w firmie Vixen?Dla przykładu podam ,że po rozebraniu tego montazu sam na oczy widziałem zastosowany nie orginalny smar w osi RA,orginalnego zostały tylko resztki(2 kolory róznego smaru,nie zmieszane) więc była tam czyjas ingerencja :(

_ATM_1.JPG

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Newton 200/1000 to już duża tuba - wiem bo mam taką - miałem również montaże EQ5, GPE, GPD2 a teraz EM200. Owszem sprzedaje się C8N na montażu EQ5, ale wg mnie to tylko do wizuala i to naprawdę dobrze trzeba wyważyć - innymi słowy da się ale nie będzie to już komfortowe. Vixen GPE to nie jest dokładnie to samo co EQ5 - nowe montaże EQ5 są już łożyskowane (łącznie ze ślimakiem) i teoretycznie mogą pracować lepiej przy większym obciążeniu. Jak już Tobie i Zbyszkowi pisałem kiedyś - brak łożyska kulowego nie oznacza, że nie tam w ogóle łożyska. Najprostszym łożyskiem jest cierne - i właśnie takie są zastosowane w GPE. Oznacza to ogólnie przy dobrym smarowaniu i wykonaniu - lepszą prace niż kulkowego - co można sobie zobaczyć choćby na przykładzie Vixena GPD2 w którym również zastosowano wyłącznie łożyska cierne. Tak czy inaczej może się okazać że pomimo danych deklarowanych GPE będzie gorzej pracował pod krytycznymi obciążeniami niż EQ5. Ja osobiście nie wieszałem nigdy nić większego niż C6N (150/750) na GPE i chyba nawet szkoda by mi było powiesić 8' na tym montażu - ale podkreślam to moje zdanie.

Nie wiem jak przerabialiście i nie wiem co - przypuszczam, że musiała zostać stoczona tuleja ślimacznicy żeby weszło tam łożysko - ja choć posiadam warsztat mechaniki precyzyjnej nie podjął bym się takiej operacji. Żeby nie biadolić nad tym co się stało a patrzeć bardziej do przodu - napisz po pierwsze jak ustawiasz na polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed lozyskowaniem RA na powierzchni lozysk slizgowych byly zadziory , wzery. Obciazalo to mocno naped nawet do tego stopnia, ze silniczek przesuwal sie i zebatka nie zazebiala . W sumie zapobieglo to wiekszym uszkodzeniom przekladni i slimaka. Teraz Jarek cieszy sie, ze moze naped o 360 stopni tuba obrocic i nie blokuje sie. Przedtem kilkadziesiat stopni i lozyska slizgowe" przycieraly" sie tak, ze reka nie mogl osi slimaka przekrecic.

Teraz ma podobnie jak na zdjeciu .

y4110004dn3.jpg

 

y4110006km6.th.jpg

 

Takie lozyskowanie wylaczylo z pracy uszkodzone lozyska slizgowe w RA .

Tuleja z zebatka nie byla ruszona . Bieznia lozyska jest tak wlozona w podtoczony korpus, ze lozysko przejmuje obciazenie a tuleja z zebatka nadal slizga se po pierscieniu korpusu . Takiej srednicy lozysko trafilem. Tylko tokarz w wspolczesnej narzedziowni podjal sie tego zadania z powodu trudnosci z uzyskaniem osiowosci otworow na lozyska co toczyl w korpusie. Os RA fabrycznie tez nie ma wspolnej osi miedzy grubsza a ciensza jej czescia. U mnie bylo 0,1 mm roznicy .

Tuba jest za dluga na ten montaz, ale juz 2 miesiace nie mozna doczekac sie na wlasciwa :( i zlozyc telep .

W DO na EQ5 jest 10" Newton http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f8e18299636fe1e

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

no i co z tego, że jest ? ten zestaw nie zadziała dobrze - wiedza to Ci którzy próbowali, nawet do wizuala nie da się tego sensownie używać. Powiedzmy sobie szczerze N 8" na ten motnaż to max !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś poprawiem lub wyjasnie,moja tuba orginalna z U ma długosc 930mm i cela wystaje ok 1 mm poza tube,tacy fachowcy sa w U krojac jak leci tuby ,a pozniej montujac bardzoooo długie wyciagi ,aby mozna było zogniskowac obraz.Zamówiona tuba bedzie miala 1000mm ,o 70mm dłuzsza ,abym mógł spokojnie schowac cele z lustrem + cooler bez obawy i problemu ze stawianium pionowo tejże tuby ,jak to jest do tej tej pory.

Na wczesniejszych fotkach jest pozyczony telep od Zysza jego bedzie NIET na GPE!!!

Jak ustawiam?

Wbijam kły statywu gedezyjnego bardzo głeboko,regulujac wysokosc ustawiam poziom,nastepnie ustawiam montaz(mam mozliwosc obracania montaz w 360* ,a po ustawienia na GP blokownia go),nastepnie tak ustawiam kąt / osi RA, aby w otworze wylotowym znalazła mi sie na srodku GP.Patrzac od spodu,przez zatyczke z otworem ,widze ja centralnie na srodku.

Wieczorem zrobie dokładne zdjecia i opisze jak ustawiam ,jeslii jest to nie zrozumiałe toco robię...

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Promil na Twoim miejscu próbował bym nabyć i przerobić polarną od chińskiego montażu - tam trzeba po prostu odpowiednią redukcje pierścień z gwintem dorobić - to co piszesz to jakiś kosmos dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promil na Twoim miejscu próbował bym nabyć i przerobić polarną od chińskiego montażu - tam trzeba po prostu odpowiednią redukcje pierścień z gwintem dorobić - to co piszesz to jakiś kosmos dla mnie...

 

Też od dłuzszego czasu nosze sie z tym zamiarem,wypytywałem ludzi co i jak .Otrzymalem 2 odpowiedzi od Ciebie i Zbiga

Chce kupic cos tanszego i pomyslec jak ja tam zamocowac(sa 2 rozne gwinty).

P.S Tzn jaki kosmos?

A jak w takim przypadku nalezy ustawiac na biegun ,bo teraz to sam zgłupłem?

Mam nadzieje ze Skywatcher sie nie obraz ,że podałem akurat jego osoba ,ale to równiez on posiadajac EQ5 bez lunetki tak ustawiam montaz i foci oraz obserwuje........

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

mam jeszcze jeden pomysł - chodzi o tą ucieczkę saturna przez 15" z pola o pow. 150x - czy może próbowałeś wyłączyć wogóle napęd w tym momencie i sprawdzić co się zmienia ?

 

Ponieważ biegun jest nieco oddalony od polaris powinno się jeszcze usytawić oś pod okreśolnym kątem - nie ma to jednak najmniejszego sensu w Twoim przypadku, no właśnie bo ustawienie to kwestia przypadku. Nie wiem jak dużo się możesz mylić - ale teoretycznie do wizula powinno wystarczyć - no właśnie teoretycznie, mały błąd od dużego przy takim ustawieniu może się okazać kolasalnym.

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,próbowałem wyłaczac prowadznie i oczywiscie Saturn znikał znacznie szybciej to dla mnie zrozumiałe.

Dla mnie jest ta sprawa logicznie do wyjasnienia,jesli w RA były opory,to musiało to zaowocowac niedokładnoscia prowadzenia.Jest to wszystko udokumentowane na fotkach oraz swiadków naocznych.

Własnie skonczyłem cykac fotki i wieczorem wkleję jak jak obiecałem opisujac jak ustawiam montaż,lecz nie mozna zapominac iż montaz był zniszczony wewnątrz(zadziory,otarcia,zniszczone zęby...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od dłuzszego czasu nosze sie z tym zamiarem,wypytywałem ludzi co i jak .Otrzymalem 2 odpowiedzi od Ciebie i Zbiga

Chce kupic cos tanszego i pomyslec jak ja tam zamocowac(sa 2 rozne gwinty).

P.S Tzn jaki kosmos?

A jak w takim przypadku nalezy ustawiac na biegun ,bo teraz to sam zgłupłem?

Mam nadzieje ze Skywatcher sie nie obraz ,że podałem akurat jego osoba ,ale to równiez on posiadajac EQ5 bez lunetki tak ustawiam montaz i foci oraz obserwuje........

 

 

Co do lunetki to kup może taką od EQ 5 lub SVP, nie jest to rewelacja, ale zawsze coś.

Gwint dorobisz u tokarza.

 

Co do ustawiania na biegun to zobacz na to:

 

http://www.optique-unterlinden.net/pratiqu...inder1.4-en.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaje fotki i prosze o info co robie zle.

Do JaLe,oczywiscie masz racje,musze zakupic taka lunetke pod EQ5.

 

Ustawienia montazu na GP.

 

Ustawiam statyw z montazem w kieruku GP,kiedy juz jest kilka centymetrow,wbijam głeboko kły od statywu.

Kolejna czynnośc ,to wypoziomowanie montazu za pomoca wysuwania nóg statywu ,az jestem pewien ,że Perskie Oko pokazuje mi poziom.

Nastepnie poluzniam srube mocujaca montaz ze statywem i dokładniej ustawiam na GP krecąc na boki(mam taka mozliwosc),oraz pod takim kątem RA ,by widziec na środku GP i blukuje na stałę srube mocujacą montaż ze statywem.

To przedstawia 1 fotka.

GPE_1a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.