Skocz do zawartości

Minizlocik na Kudłaczach 14.07 -czyli dzisiaj.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ponieważ pogoda ulega poprawie wybieramy się dzisiaj na obserwacje na Kudłacze.

Zapraszam wszystkich chętnych.

Ze sprzętu będzie mój 40cm Taurus.

 

A gdyby pogoda się załamała to zawsze to miło posiedzieć przy grillu w gronie znajomych.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczorajsze obserwacje były bardzo udane. Spotkaliśmy się w kameralnym gronie 5 osób.

Pogoda nie zawiodła.

Trafiła się bardzo dobra przejrzystość powietrza na południe (ponad Tatrami), dzięki temu obiekty w Strzelcu i Tarczy ukazały się w całej krasie.

 

Korzystając z tej okazji podjąłem próbę obserwacji Kolumn Stworzenia w M16.

I UDAŁO SIĘ!

 

Teleskop Taurus 40cm, okular Nagler 17mm i Nager 9mm, filtr UHC Lumicon.

 

Takim sprzętem widać 2 kolumny stworzenia. Średnią i najmniejszą.

Przystępując do obserwacji nie wiedziałem jak są one położone względem mgławicy i gwiazd.

Jednak po chwili wpatrywania się w mgławicę i zastosowania metody zerkania zauważyłem ciemny obszar na lewo od gwiazd. Z obszaru tego wychodziły ciemne paluchy jeden dłuższy a drugi krótszy.

Obserwację powtarzałem kilkakrotnie w ciągu nocy celem zapamiętania pozycji tego obiektu względem gwiazd w mgławicy. Najlepszy widok był około godziny 1 w nocy.

 

Po powrocie do domu sprawdziłem na zdjęciu z plakatu Messiera. Okazało się ze widziałem środkową i najmniejszą z kolumn.

 

Przejrzystość była naprawdę zaskakująca. Przykładowo M8 jasnością i strukturami przypominała M4

a Koniczynka była tak wyraźna i oczywista, że wszyscy ją widzieli wraz z ciemnymi strukturami.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczorajsze obserwacje były bardzo udane. Spotkaliśmy się w kameralnym gronie 5 osób.

Pogoda nie zawiodła.

Trafiła się bardzo dobra przejrzystość powietrza na południe (ponad Tatrami), dzięki temu obiekty w Strzelcu i Tarczy ukazały się w całej krasie.

 

No to gratulacje - o dziwo 100 km dalej na wschód (Jamna ok 500 mnpm) chmury nie dały szans i południe pozostawało prawie ciągle zachmurzone ponad beskidem sądeckim :(. No ale mieliśmy cały pozostały nieboskłon. Spotkanie było w jescze bardziej kameralnym gronie: wlad i ja B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.