Skocz do zawartości

Nikon - mocne uderzenie


Zawisza

Rekomendowane odpowiedzi

Nikon wprowadza dwie nowe lustrzanki, w tym pierwszą FF (Nikon FX). To co zwróciło moją szczególną uwagę zamieszczam niżej.

 

 

Nikon D3 (Full-Frame, Nikon FX)

 

CMOS sensor 36.0 x 23.9 mm, liczba pikseli: 12.1 million (effective megapixel) - Nikon FX-format

czułość: ISO 200-6400, z opcją rozszerzania na ISO 100 i (UWAGA!!!) ISO 25600. Tego jeszcze nie było.

14 bitowy konwerter analogowo-cyfrowy

AF TTL Nikon Multi-CAM 3500FX, 51 pól ostrości

LCD monitor 3'', 920,000 dot (VGA) - około 276000 pikseli

 

więcej: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6264

 

 

 

Nikon D300 (Nikon DX)

 

CMOS sensor 23.6 x 15.8 mm, liczba pikseli: 12.3 million (effective megapixel) - Nikon DX-format

14 bitowy konwerter analogowo-cyfrowy

LCD monitor 3'', 920,000 dot (VGA)

 

więcej: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6263

 

 

 

W tych klasach lustrzanek uszczelniony magnezowy (stop magnezowy) korpus to oczywiście standard, doskonały nikonowski system AF, tym razem z 51 polami ostrości musi robić wrażenie. Pozycjonowanie modeli wydaje się dosyć czytelne.

 

D3 to typowy reporterski kombajn. Tutaj konkurent jest oczywisty: 1D Mark III. Nikon został wyposażony w detektor o większej liczbie efektywnych pikseli.

Nikon Full-Frame FX 12.1Mp

Canon APS-H (crop f. x1.3) 10.1Mp

 

Myślę jednak, że w reporterskich lustrzankach ta różnica nie jest aż tak istotna. Główna różnica to na pewno sprawność systemu AF. O ile Nikon od lat szczyci sie niezawodnością swojego układu, o tyle wirus kiepskiego AF Canona zdaje się atakować segment profi. Jest jakiś poważny problem z działaniem układu AF w 1D Mark III. Niektóre źródła podają nawet niepokojące wieści o wstrzymaniu produkcji.

 

http://www.fotoclub.pl/wydarzenia/canon-ws...d-mark-iii.html

 

Nie wiem na ile jest to prawdziwa wiadomość, ale coś na pewno jest na rzeczy.

 

Chyba jesteśmy na progu bitwy o segment reporterski, której kulminacją może być Olimpiada 2008 Pekin.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Sony będzie miało tą samą matrycę co D300, a powinno być wyraźnie tańsze, znacznie bliżej ceny 40D.

 

 

Niestety to nie gwarantuje sukcesu. Matryca to oczywiście podstawa ale można ten efekt bardzo umiejętnie zepsuć :szczerbaty: .

Poczekamy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Sony będzie miało tą samą matrycę co D300, a powinno być wyraźnie tańsze, znacznie bliżej ceny 40D.

Sony nie bedzie miało tej samej Matrycy(Premiara matryc sony miała miejsce pare dni wcześniej). Nikon zapewnia że nowe CMOSy to ich autorski produkt.

 

Swoją drogą Canon chyba powoli spada z podjum na rzecz Nikona i trzeba to z goryczą przyznać a jeśli przesadziłem to przynajmniej trzeba powiedzieć że Canon i NIkon idą łeb w łeb. Pod względem jakośći wykonania, ergonomi i użytkowania Nikon Canonowi raczej nie ustępował....

 

Mnie osobiście fascynuje D300. Jego poprzednik D200 jest "piękny, solidny, najeżony wszystkim chyba co tylko wymyśliła cyfrowa fotografia"...jedynym mankamentem była szumna matryca. D300 jeszcze bardziej podrasowano a wszystko wskazuje na to że tym razem matryca będzie o wiele wiele lepszej jakości.

Teraz pozostaje czekać na testy;)

 

Warto poczytac relacje z Konferencji Nicona http://www.optyczne.pl//index.php?art=68

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie Nikon walnal z obu rur. Nie ma to jak 90-lecie istnienia firmy. No i jeszcze nie zapominajmy o kilku nowych, bajecznie drogich obiektywach..:)

 

No wreszcie, tylko jak zwykle tradycja podtrzymana... są nadal step behind za liderem. Mówienie, że ten aparat ma coś zmienić w strukturach reporterskich jest mocno oderwane od rzeczywistości. Co jest w tym aparacie takiego, co miało by reportera zmusić do zmiany całego systemu?

 

Dzisiaj z DSLR FF wyciąga się >20 mpix - tak na marginesie. Proszę porównać z najnowszą linią aparatów Canona. Daleki mi od fanatyzmy, bo jak nie raz pisałem - mam gdzieś, jak się coś nazywa. Te aparaty powinny były pojawić się 2 lata temu, wtedy można by mówić o czymś ciekawym.

 

Dzisiaj są rewelacją tylko dla tych, co mają cały bagaż akcesoriów Nikona i nie chcą zmieniać systemu (swoją drogą, to zrozumiałe). Ktoś kto ma Canona 1Ds MIII, czy nawet MII - nie ma najmniejszego sensu nawet oglądać się za tym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się z Adamem nie zgodzić. Prawda jest taka, że historia (czyli posiadane akcesoria) trzymają przy marce nawet profesjonalistów nie mówiąc już o amatorach.

W canonie osobiście wkurza mnie umieszczenie przycisku blokady ekspozycji - ciągle się muszę pilnować aby go nie włączać przez przypadek. Może to moje ręce są jakieś dziwne. :ha:

Wypuszczenie tych modeli to tak naprawdę było być albo nie być i tyle.

A co do Nikonów to moim zdaniem aparat lepiej leży w ręce, przynajmniej mi.

Jak już kiedyś pisałem canon to w dużym stopniu przypadek - przynajmniej u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze słowo - ten "FATALNY" autofocus widać w dziesiątkach tysięcy fotografii sportowych na całym świecie. Wystarczy zerknąć na TOP 10 najlepszych i od razu widać "tę tragedię".

Hehe..żeczywiście, żeby wszystkie Af w aparatach były takie "kiepskie" to ostrych jak żylata fotek było by wbród. Swoją drogą ciekawe z czyjej inicjatywy powstała ta plotka :Beer: ?? B)

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nicon raczej zdaje sobie sprawe że nie znajdzie nabywców u reporterów i amatorów którzy posiadają zabawki Canona i nie opłaca im sie wyprzedawac całego systemu dlatego "wchodzi" w nisze między poszczególnymi aparatami Canona. Tak więc nawet trudno porównywać i zestawiać poszczegulne aparaty Nicona i Canona....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony nie bedzie miało tej samej Matrycy(Premiara matryc sony miała miejsce pare dni wcześniej). Nikon zapewnia że nowe CMOSy to ich autorski produkt.

 

Ja z drugiej strony widziałem informacje od ludzi z Sony, że jednak ta matryca to jest jednak ich. Produkowana w ich fabryce i przez nich projektowana, co nie wyklucza udziału inżynierów Nikona przy projektowaniu.

To samo z tym 3" wyświetlaczem.

Pożyjemy zobaczymy... Tak czy inaczej D300 będzie za drogi, chociaż całkiem fajny. Ja mam szkła i body Minolty więc dla mnie naturalnym krokiem jest nowe Sony, mimo że nie będzie aż tak wypasione jak D300 to powinno być wyraźnie lepsze niż 40D, co zresztą nie będzie specjalnie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze nie zapominajmy o kilku nowych, bajecznie drogich obiektywach..:)

 

Rzeczywiście tak. Nie byłby Nikon sobą gdyby premierze FX nie towarzyszyła prezentacja nowej dedykowanej optyki. Oczywiście szkło ED, technologia silników SWM i stabilizacja obrazu Nikon VRII w tele. Generalnie oferta szkieł Nikkor jest obszerna, ale zamożne redakcje pewnie coś tam w planach budżetowych na 2008 pozmieniają, tak by w porę chwycić nowości.

 

AF-S Nikkor 400mm f/2.8G ED VR

AF-S Nikkor 500mm f/4G ED VR

AF-S Nikkor 600mm f/4G ED VR

 

AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED

AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED

 

Dzisiaj z DSLR FF wyciąga się >20 mpix - tak ...

 

 

Tak, ale to nie jest segment lustrzanek reporterskich. Obecnie rep. C to przecież 1D MII/III z 10.1Mp. Tutaj Nikon oferuje 2Mp więcej, do tego w formacie FF. Trzeba to widzieć. Jeśli 1Ds chce sobie konkurować ze średnim formatem studyjnym to inna sprawa.

AF z 51 polami dobrze wróży Nikonowi. To szczególnie dobre wieści dla reporterki sportowej. A olimpiada się zbliża. Ciekawe jak skuteczny będzie D3 dla ISO 25600. To w szczególnych warunkach może być jedyna szansa żeby coś uchwycić.

 

 

"wchodzi" w nisze między poszczególnymi aparatami Canona.

W przypadku D3 jest to pozycjonowanie na poziomie puszki reporterskiej 1D MII/III. Natomiast w przypadku D300 firmy zostawiły sobie margines.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja - jako ze rok temu przesiadlem sie z Canona na Nikona - kupie niezadlugo zaledwie D-80, nie jestem bowiem bogata redakcja ani wolnym strzelcem paparazzi.

Pozdrawiam zwolennikow obu firm i zycze - fotografujcie tym, co macie! Wyscig marketingowy pozostawcie handlowcom i ...grubym portfelom!

Milek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt o zdrowych zmyslach nie bedzie bedzie rzucal Canonow z torbami obiektywow na rzecz nowego Nikona. Chyba o to chedzi zeby byl wybor na rynku w segmencie zawodowych lustrzanek i teraz bedzie, no chyba ze te Nikony ladnie na papierze wygladaja a w rzeczywistosci jest odwrotnie. Czas pokaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff widząc tyle odpowiedzi już myślałem, że niezłe "lanie" tu dostaje ;) Tak jak pisałem, nie znaczek się liczy, czy to Canon, czy Nikon, czy... nie istotne. W technologii ważne możliwości, w fotografii zdjęcia.

 

Ale wracając jeszcze do tej reporterki sportowej - to czy będzie to FF, czy 1,3x nie ma już takiego znaczenia. Dlaczego? Bo i tak tu używa się długiej ogniskowej. Akurat to chyba jedyny segment foto który nie płacze za FF. Oczywiście - żeby była jasność, FF nie zaszkodzi ;)... ale ważniejsze są inne czynniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To szczególnie dobre wieści dla reporterki sportowej. A olimpiada się zbliża. Ciekawe jak skuteczny będzie D3 dla ISO 25600. To w szczególnych warunkach może być jedyna szansa żeby coś uchwycić. "

 

Masz na myśli afroamerykanina przekraczajacego metę biegu na 100m, nocą przy zgaszonych światłach na stadionie?? :szczerbaty:

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze słowo - ten "FATALNY" autofocus widać w dziesiątkach tysięcy fotografii sportowych na całym świecie. Wystarczy zerknąć na TOP 10 najlepszych i od razu widać "tę tragedię".

 

Poczułem się troche jak po lekturze forum Canona

 

Czyli reasumując na Canona nie damy powiedzieć złego słowa

A Nikon zawsze bedzie be

 

Piszesz ze ze znaczek dla Ciebie nie ma znaczenia ale w Twoich postach nie tylko tych powyzej widać którą firme faworyzujesz a na którą lubisz "wjeżdzać"

Zgadza się każdy ma do tego prawo.

(tak tak faworyzujesz bo jest za co ;) ,padła by odpowiedz )

 

Więcej obiektywizmu :)

 

A co do zmian

Przywiązanie do marki ludzi jest duze.

Od papiepierosów po przez telefony aparaty skończywszy na samochodach.

 

Tak samo jak nowe modele Nikona nie powodują zauważalnego przerzucania się z canona

na nikona tak samo nowe modele canona nie powodują zauważalnego przerzucania z Nikona na Canona

 

Im ktoś dłuzej ma daną marke i im więcej ma kg sprzetu tym trudniej bedzie mu przerzucić się na sprzęt konkurencji

 

Według mnie jedyną szansa dla producentów jest złapanie klienta juz na samym początku jak kupuje

kompakcika czy tańszą lustrzanke bo jest duże prawdopodobieństwo ze zosanie tej marce wierny i być

moze cześć z tych klientów zacznie kupowac to coraz lepsze droższe modele tej firmy.

 

Złapać klienta już na samym początku i go niewypuścić do końca.

 

krzys ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak nowe modele Nikona nie powodują zauważalnego przerzucania się z canona

na nikona tak samo nowe modele canona nie powodują zauważalnego przerzucania z Nikona na Canona

 

Nie denerwuj się, może jeszcze Nikon zrobi coś pionierskiego i wtedy nie będziesz musiał go bronić takimi argumentami (swoją drogą niewielu już znam nikonowców zawodowych).

 

Pozdrawiam i więcej dystansu do "tych znaczków".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) może jeszcze Nikon zrobi coś pionierskiego i wtedy nie będziesz musiał go bronić takimi argumentami (swoją drogą niewielu już znam nikonowców zawodowych).

 

 

Nikt tu nikogo niebroni, to stwierdzanie faktów.

Tym zdaniem dajesz kolejny dowód jakoby to znaczek dla ciebie nie ma znaczenia. ;)

 

Jeszcze jedna czy dwie wpadki takie jak z EOS 1D Mark III i sytuacja moze się radykalnie zmienić

 

ps.

 

Nie denerwuj się,(..)

 

Ładny tekst socjotechniczny, niemanipuluj czytelnikami

Nikt tu się niedenerwuje a zwłacz ja .

 

Pozdrawiam

Cię

fanie Canonów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z drugiej strony widziałem informacje od ludzi z Sony, że jednak ta matryca to jest jednak ich. Produkowana w ich fabryce i przez nich projektowana, co nie wyklucza udziału inżynierów Nikona przy projektowaniu.

To samo z tym 3" wyświetlaczem.

Pożyjemy zobaczymy... Tak czy inaczej D300 będzie za drogi, chociaż całkiem fajny. Ja mam szkła i body Minolty więc dla mnie naturalnym krokiem jest nowe Sony, mimo że nie będzie aż tak wypasione jak D300 to powinno być wyraźnie lepsze niż 40D, co zresztą nie będzie specjalnie trudne.

To dwie różne matryce

Sony - efektywna rozdzielczość wynosi 12.47 pikseli,12-sto bitowe przetworniki A/D

Nicon - 12.3 MPix, 14-sto bitowe przetworniki

 

Z konferencji Nicona - "Obie matryce konstrukcji firmy Nikon. To zostało powiedziane i napisane wyraźnie"

 

I oby to było prawda. Nicon polegał na matrycach Sony i był to najsłabszy element w Niconach. Wystarczy spojrzeć na D200 - gdyby nie matryca był by to aparat niemal idealny dla zaawansowanego amatora..

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konferencji Nicona - "Obie matryce konstrukcji firmy Nikon. To zostało powiedziane i napisane wyraźnie"

 

niestety dla Ciebie matryca jest z fabryczek Sony...

 

odkopie linka i dorzuce

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety dla Ciebie matryca jest z fabryczek Sony...

Niech i będzie z fabryczek Sony:) byle by Nicon zaprojektował dobre matryce a "specjaliści" z Sony zbytnio sie w ten projekt nie wtrącali :szczerbaty:

matryca.jpg

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.