Skocz do zawartości

wyciąg okularowy Crayforda firmy Wyorock


liq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z dniem zakupu teleskopu (Meade LXD75 SN10 - recenzja) wiedziałem że czeka mnie kolejny wydatek - wymiana wyciągu okulaowego. Przy jego poszukiwaniach przyświecało mi kilka wytycznych:

- musiałbyć to wysokiej jakości Crayford, któremu nie straszne byłoby pracować pod duzym obciążeniem

- wyciąg miał byc dedykowany do mojego modelu teleskopu, tak żeby wymiana nie wiązała się z wierceniem i poszerzaniem istniejących juz otworów w tubusie.

- yhm.. no i cena musiałabyć niezbyt wygórowana.

 

Początkowo pod uwagę brałem dwa modele: JMI EV-3n oraz Moonlite CR1. Oba charakteryzowały się wysokiej jakości wykonczeniem, podobną nośnością (Ev - 4 lbs, CR1 - 5 lbs), oraz ceną ( JMI 170$+75$ adapter, moonlite 165$+64$) I już powoli skłaniałem się ku ofercie Moonlite, kiedy to, przypadkiem natknąłem się na oferte firmy Wyorock na cloudynights.com. Oferta zaciekawiła mnie ze względu na dobre parametry wyciągu, atrakcyjną cene (170$) i co najważniejsze, stopkę dopasowaną do serii LXD75, więc nie trzebabyło bawić się w żadne adaptery.

 

Na początek dwa słowa o samej firmie (strona producenta). Wyorock jest amerykańską firmą zajmującą się produkcją wyciągów okularowych dedykowanych do konkretnych modeli teleskopów. Co więcej, na stronie producenta możemy zamówić wyciąg do dowolnego teleskopu, nawet jeżeli nie znajduje się on w ofercie firmy. Myślę że to informacja szczególnie interesująca dla posiadaczy mniej popularnych modeli teleskopów, którzy równiez nie chcieliby się bawić w dorabianie stopek, czy rozwiercanie otworów. Kontakt z firmą jest bardzo sprawny; na maile z odpowiedzią czekałem max. 2 dni. Realizacją zamówien zajmuje się bardzo uprzejma pani Karolina :D, z która bez problemu można ustalić szczegóły płatności i wysyłki do Polski. Paczki są doskonale zabezpieczone, co również jest ważne przy robieniu zakupów za atlantykiem... A więc ogólna ocena firmy/obsługi klienta jest bardzo pozytywna. Przejdźmy do samego wyciągu...

 

wyciag3.jpg

zdjęcie ze strony producenta

 

Dane techniczne:

materiał wykonania: polerowane aluminium (stop 6061 T6)

łożyska: 6 stalowych łożysk kulkowych

nośność: 6lbs (~ 2,7kg)

clamping ring 1,25"/2": tak/tak

obrotowa stopka: tak

 

wyciag2.jpg

z lewej wyciąg Wyorock'a, z prawej mizerny wyciąg serii LXD75

 

Wyciąg wykonany jest na prawdę starannie, choć błyszczące aluminium nie każdemu musi przypaść do gustu (do mojego Meade'a chyba bardziej pasowałoby anodyzowane na czarno aluminium:) ) Wyczernienie bez zastrzeżeń. Kultura pracy na najwyższym poziomie; żadnych luzów, oporów przesuwu itp. Wyciąg posiada dwie śruby dociskowe. Nie sprawdziłem jeszcze rzeczywistej nośności; maksymalne sprzętowe obciążenie jakie mogłem uzyskać to ok. 1kg (barlow Soligor 2" + Meade UWA 14mm) Ale patrząc na masywne wykonanie wyciągu, dane producenta odnośnie nośności wydają się być możliwe, choć masywność wykonania staje się też wadą. Wyciąg niestety jest dośc ciężki; ze stopką waży ok 850g co przy np. 370g CR-jedynki (myśle ze razem z adapterem ok 600g) jest dośc spora różnicą. Coś za coś...

 

Podsumowując:

-------------

+ użyte materiały i wykończenie na najwyższym poziomie

+ duża nośność

+ cena

-------------

- spora waga

 

wyciag1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

omdleń może nie było, ale jest to 60-70$ mniej niż oferty JMI czy Moonlite'a ze stopkami do serii LXD75. A więc kawałek grosza udało się zaoszczędzić :) Pakowanie i wysyłka - 15$

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

 

p.s. oczywiście mówie o wysyłce na terenie USA. Do Polski ściagałem za pośrednictwem Polameru

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.