Skocz do zawartości

LVII Olimpiada Fizyczna (2007/2008)


Newton

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zauważyłem tematu więc piszę.

 

Dziś upływa termin wysyłania pierwszej części. Ja swoją dziś wysłałem :D .

Jednak nie pokonałam zadania 15. Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie go rozwiązać?? Oto one:

post-3913-1192445612_thumb.jpg

Edytowane przez Newton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisek.

Wystarczy oczywście posługiwać się jednym parametrem elipsy: p = b/a.

Zauważmy że funkcja parametryzująca elipsę 'fi' jest liniowa względem czasu (=kt+n), ale kąt wektora wodzącego 'alfa' zmienia się już nieliniowo z 'fi', a więc i z czasem. np:

 

ZadanieOlimpFiz_bis.JPG

 

 

To zadanie jest jednak trochę z Astronomii, bo to ruchy planet, satelitów itp...

 

 

A jak będzie z wariantem A? :unsure:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To zadanie jest jednak trochę z Astronomii, bo to ruchy planet, satelitów itp...

A jak będzie z wariantem A? :unsure:

Punkt A to dokladnie ruchy planet. Mowi o tym tzw. Pierwsze Prawo Keplera. W zwiazku z tym szukana w punkcie A sila to zwykla (newtonowska) grawitacja, proporcjonalna do 1/r^2. Dowod na to mozna przeczytac np. tu: http://aneksy.pwn.pl/podstawy_fizyki/?id=801. Niestety, zawiera troche przeliczen.

 

Edit:

Merak, moje gratulacje za czesc B.

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No to widzę że Ramirez 2 olimpiadki. :notworthy: Znam takich ludzi :Boink::P . No ja na dwie to się piszę w 3 klasie, w tym roku jeszcze tylko olimpiada fizyczna, a w przyszłym zobaczymy :szczerbaty:

 

Apropos olimpiady fizycznej - druga część wysłana. Jakoż iż jeszcze nie upłyną czas nadsyłania rozwiązań (minie o 24:00), postaram się opublikować moje wyniki jutro :Boink: Możecie wrzucić swoje :lol:

 

Także doświadczeni fizycy mogą napisać, zapewne bardziej profesjonalne rozwiązania. :rolleyes:

 

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią wrzucam swoje wyniki (bo to raczej nie rozwiązania). Moja olimpiada I etapu miała jakieś 45 stron :szczerbaty:

 

Rozwiązania w grafice niżej :Salut:

 

Bardzo prosiłbym o komentarze ze strony fizyków (tych bardziej doświadczonych) :Boink:

 

Pozdrawiam :D

post-3913-1195149161_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do zadan 1-15 to juz nie sle swoich rozwiazan bo sa znane (12 mam dobrze :) )

 

T1: wyszlo mi identycznie jak Tobie

 

T2: zgadza sie kierunek silnikow i przyrost predkosci w peryhelium, ale skoro suma energii jest stala to przyrost energii by wynosila ona 0, z kazdego punktu elipsy jest taki sam, co za tym idzie - ilosc zuzytego paliwa. wyprowadzilem ogolny wzor na przyrost predkosci w zaleznosci od polozenia na orbicie i obliczylem dwa przykladowe przyrosty predkosci w perygeum i apogeum vp=1,499 km/s va=2,598 km/s z uwaga ze przyrosty energii kinetycznej sa w obu przypadkach i w kazdym przypadku takie same.

 

T3: tw=25,32C

 

D1: jakas pokraczna metoda zrobilem tzn mierzylem natezenie w obwodzie ;) wyszli mi tau=102 min, niebezpiecznie duzo :/

 

D3: podobnie jak Ty, troche wykresow jakas tam analiza, na awans powinno wystarczyc

 

pozdrawiam

 

edit2: a zadaniu 8 jeszcze z cz.1 to v wynosi nieco ponad 1/3 c, nie powinno sie uwzgledniac relatwywistyki?

Edytowane przez litwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.