Skocz do zawartości

MTO 11 CA


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

na konferencji w tym roku poznałem kilkoro miłośników astronomii z Kosowa i ościennych dzielnic dawnej Jugosławii.

W grudniu będę się z nimi widział na konferencji w Niemczech.

Oni są zakochani w MTO - używają go do focenia zaćmień by wyznaczać metodą cięciw dokładną fazę zaćmienia.

Ponieważ wiedzą, że w Polsce sprzęt ten jest tańszy niż w Niemczech - gdzie go dotychczas kupowali - zwrócili się do mnie z prośbą czy nie załatwił bym im 8 sztuk MTO.

I tu pytanie jedyne oficjalne znane mi miejsce gdzie MTO jest dostępne to Astrokrak. Ale u Janusza Płeszki cena jest równa tej w Niemczech.

Może ktoś wie gdzie mógł bym zamówić tanio MTO dla nich. Kiedyś miałem źródło ale wyjechało już dawno do domu pod Moskwę.

 

Obiecałem im, że postaram się zorientować w temacie.

 

Pomocy.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde a oni nie znają żadnych ludzi z Rosji?? To dziwne żeby kupować w Niemczech od posrednika a nie bezpośrednio, droga chyba ta sama.

No kiedys szukałem jakiegos źródła ale jak ma być taniej to albo koledzy o wschodnich rysach którzy handlują ruską optyką (z targu, czy giełdy) albo będziesz obkupował nasze allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest przewaga MTO nad zwykłym Makiem o podobnej średnicy? Mak jest tańszy, ale ma nieco większą ogniskową, chociaż Słońce się mieści całe na klatce APS.

 

Tu nie chodzi o przewagę MTO nad seryjnymi makami. Chodzi raczej o to, że by porównywać wyniki metody cięciw i wyniki obserwacji zaćmień na brzegu pasa celem wyznaczenia prawdziwego promienia Słońca, dobrze jest gdy sprzęt użyty przez obserwatorów jest ten sam. Oni mają już doświadczenie z kalibracja wyników z MTO i dlatego szukają źródła tego sprzętu.

 

 

Kurde a oni nie znają żadnych ludzi z Rosji?? To dziwne żeby kupować w Niemczech od posrednika a nie bezpośrednio, droga chyba ta sama.

No kiedys szukałem jakiegos źródła ale jak ma być taniej to albo koledzy o wschodnich rysach którzy handlują ruską optyką (z targu, czy giełdy) albo będziesz obkupował nasze allegro.

 

Ludzi z Rosji znają ale mają nie miłe doświadczenia. Oni mimo, że warunki życia mają kiepskie to ze względu na to, że działają w astronomii mają zachodni styl myślenia i nie lubią jak ktoś 5 razy zmienia cenę.

 

POMOCY

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.