Skocz do zawartości

Rodzaje szkła w refraktorach ED


okon

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie zakupu refraktora 80ED i chciałbym poradzić się Was w następującej kwestii:

 

Na ile rodzaj użytego szkła w obiektywie determinuje jakość obrazu dawanego przez dany refraktor.

Pytam się gdyż już jestem prawie zdecydowany na zakup WO ZS II 80 ED

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-613-1227-9721

W opisie napisane jest, że:

Doublet ED, using premimum Ohara FPL-51 Japanese glass, air-spaced, in CNC-machined ultra high precision lens cell.

Z kolei popularne w Polsce Synty i Oriony używają FPL-53.

Czytałem trochę opinii na ten temat i dużo rozjaśnił mi ten wątek na Cloudynights:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...94/Main/1185928

Generalnie wywnioskowałem z niego, ze po prostu z FPL-53 łatwiej produkuje się dobrze skorygowane obiektywy, choć ten sam efekt można uzyskać z FPL-51, choć większym nakładem pracy.

Zresztą wiele wysokiej jakości teleskopów najlepszych producentów używa FPL-51

W wątku tym jest wypowiedź M.Ludesa (który raczej wie co mówi ;) ), który stwierdził, że szkło szkłu nierówne i można kupić tanie FPL-53 gorszej jakości, które może okazać się gorsze od przyzwoitego FPL-51...

Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia w tym temacie proszę o opinie.

Wkrótce zamierzam zamówić ten refraktor, prześledziłem już trochę opinii o nim i raczej nie znalazłem jakiś złych opinii o nim, ale przed zakupem wolę się upewnić.

Mam prośbę do Adama J. - tak naprawdę Twoje ogłoszenie w dziale zakupowym skłoniło mnie do napisania tego postu - dlaczego zależy Ci na tym, aby kupowany ED był koniecznie oparty na FPL-53?

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Nie chce Ci mieszać ale zamieszczę tylko znaleziony wykres dotyczący aberacji chromatycznej dla WO ZS 66mm SD Apo, którego mam oraz WO ZS 80mm II ED Apo.

Wiem jak to jest u mnie, czyli aberry jest tyle co nic (tylko że w 66mm jest to łatwiejsze do skorygowania), ale gdzieś czytałem (tylko naprawde nie pamiętam gdzie) że o ile do wizuala ten Edek jest spoko to do astro-foto już są wątpliwości (skutek różnicy pomiędzy FPL-51 a FPL-53).

 

zenithstar66sd_chrom.gif

 

zenithstar80ed_chrom.gif

 

Co do jakości wykonania reszty elementów w refraktorach WO, to jednoznacznie należy powiedzieć: I Klasa.

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz opanujesz kweistie szkieł to weź jeszcze pod uwagę inne firmy poza WO... w sumie klasa wykonania tego typu telepów nasuwa myśl, że wychodza one z jednej fabryki ( czyli równie dobre wykoanie ).... a różnice w cenach są... i to czasem duze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Ci mieszać ale zamieszczę tylko znaleziony wykres dotyczący aberacji chromatycznej dla WO ZS 66mm SD Apo, którego mam oraz WO ZS 80mm II ED Apo.

Wiem jak to jest u mnie, czyli aberry jest tyle co nic (tylko że w 66mm jest to łatwiejsze do skorygowania), ale gdzieś czytałem (tylko naprawde nie pamiętam gdzie) że o ile do wizuala ten Edek jest spoko to do astro-foto już są wątpliwości (skutek różnicy pomiędzy FPL-51 a FPL-53).

Dzięki za odpowiedź i wykresy. Faktycznie różnica jest widoczna - lecz o ile dobrze widzę to na wykresie ZS II 80 ED zakres długości fali jest trochę większy po obu stronach. Więc jeżeli uwzględniać tylko długości fali pokazane na wykresie z ZS 66 ED to już nie powinno być dużo gorzej. Skoro nie widzisz abbery w swoim 66 to myślę, że w ZSII 80 też będzie znikoma. Przecież w końcu to nie triplet... A przecież SW i Orion ED 80 też nie są w 100% wolne od abberacji...

Sprzęt w przewidywalnej perspektywie kupuję do wizuala. Na razie nie zamierzam bawić się poważnie w astrofotografię. Może popróbuję zdjęć samolotów latających nad moim blokiem jak już będę miał lustrzankę. Ale nie traktuję tego jakoś super poważnie.

 

Jak juz opanujesz kweistie szkieł to weź jeszcze pod uwagę inne firmy poza WO... w sumie klasa wykonania tego typu telepów nasuwa myśl, że wychodza one z jednej fabryki ( czyli równie dobre wykoanie ).... a różnice w cenach są... i to czasem duze.

Tzn. jakie firmy masz na myśli? Chodzi mi o teleskopy porównywalne cenowo a wykonane równie precyzyjnie z takim samym wyposażeniem. Jeżeli chodzi Ci o Stellarvue - to niestety cenowo jest dużo mniej korzystny bo za niemal tą samą cenę jest do kupienia sama tuba SV. A w zestawie WO masz: walizkę, i 2" Dielektryczną kątówkę. Nie wspomnę o anodowanym aluminium -czyli brak problemów z odpryskującą farbą jak np. w SW.

A moim założeniem jest w tej chwili zakup właśnie tuba+kątówka+walizka i gdybym jeszcze musiał to dokupować osobno to przekroczyłbym mój budżet.

Kurcze w ogóle na początku to chciałem kupić achromata, później jak nazbierałem więcej to już jakiegoś ED-ka, a jak uzbierałem jeszcze więcej to chciałoby się coś jeszcze lepszego. Ale też nie można zbierać w nieskończoność... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

wg mnie dobrą 80-tkę warto mieć zawsze, jest to chyba optymalna średnica jak na teleskop podróżny, także nie zastanawiaj się. Ja rok temu kupiłem WO ZS80 FD i jestem bardzo zadowolony. To jest model ze szkłem FPL-53,którego już nie ma w sprzedaży, jest tylko na rynku wtórnym. Idąc za ciosem od 3 tygodni mam większego brata, czyli WO ZS110 Apo. Jest trochę lepiej skorygowany od 80-tki, ale mobilność już niestety nie ta, stąd mniejsza rura oczywiście zostaje u mnie. Jeśli chcesz sobie sprawić taką 80-tke jak moja to na AstroMarcie za $600-$750 można ja nabyć razem z diagonalem. Ponoć różnica FPL51 a FPL53 w tych rurkach jest widoczna, szczególnie na Księżycu.

pozdrawiam,

Łukasz

 

 

503219fc234e61b7m.jpg f406942aa824d784m.jpg b7313fa20b702408m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

to strasznie skomplikowany temat tak naprwde marketing co nabywca chce uslyszec [kiedys pracowalem a apm telscopes i znam to od kuchni ] napewno cena jest istotna wiec wiekszosc optyki jest wykonywana w chinach

oraz szkla z chin nikt ci nie powie jakiego szkla uzyje to sa spekulacje na podstawie danych z katalogow

wiec

ok4 drogie rosyjskie to FK schott tez drogie FC Corning France drogie FCD hoya drogie FPL ohara drogie wiec zostaly chiny

nie martw sie tez glupieje od tego wszystkiego ale tylko pranie takie jakie zrobil adam j z fotkami daje pelny obraz refactorow [wizual 1000 usd to minimum na 4 refractor astrofoto minimum 2000 usd tego nie zmienimy bo takie sa ceny szkla reasumujac wydaje mi sie ze wersja william optics 80 jest do przyjecia ale nie spodziewaj sie lepszego obrazu od 80 ed tylko ladniejsze wykonanie wyciag napisy

to tylko moje subiektywne zdane po 15 latch zainteresowania astronomia duzo czytania roznych forum w 3 jezykach

pozdrawiam serdecznie adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne: nie oczekuje po tym refraktorze lepszej jakości obrazu niż w np. SW ED80 czy w Orionie. Szczególnie że ZSII80ED ma odrobinę większą światłosiłe a wtedy aberre trudniej utrzymać w ryzach.

Wystarczy mi jeżeli obrazy z tych teleskopów będą porównywalnie dobre.

A to że WO jest trochę droższy to mi nie przeszkadza biorąc pod uwagę pewne szczegóły, których brak pewnie drażniłby mnie w SW czy Orionie czyli:

- 2" Diel diagonal

- 10:1, obrotowy focuser

- wysuwany odrośnik

- krótsza tuba/większa światłosiła (zarówno zaleta jak i wada ale dla mnie bardziej na + )

- ogólna jakość wykonania.

 

Dodam jeszcze, że czytając opinie użytkowników o tym ED-ku na zagraniczych forach raczej spotykałem się z opiniami, ze róznice między nim a dużo droższymi tripletami są nieznaczne i niewspółmierne do różnicy w cenie. Oczywiście traktuję to z pewną rezerwą, ale myślę że jakości optyki co najmniej na poziomie ED-ków Oriona czy SW mogę oczekiwać...

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.