Skocz do zawartości

Meade ETX 60


Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!

 

Nadszedł czas na jakiś statyw do astrofoto - będzie robione tylko na Toucamie (SC) z obiektywem jakimś M42 krótkoogniskowym na baranka.

 

Jak w tej roli będzie spisywał się Meade ETX 60 ??

może ktoś na forum ma takowy sprzęt? no bo oczywiście kto zna lepiej sprzęt jak nie jego użytkownik ?

 

link do aukcji:

 

LINK

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM!

 

Nadszedł czas na jakiś statyw do astrofoto - będzie robione tylko na Toucamie (SC) z obiektywem jakimś M42 krótkoogniskowym na baranka.

 

Jak w tej roli będzie spisywał się Meade ETX 60 ??

może ktoś na forum ma takowy sprzęt? no bo oczywiście kto zna lepiej sprzęt jak nie jego użytkownik ?

 

link do aukcji:

 

LINK

 

pozdro!

 

Mam tę desperacką próbę za sobą (ETX-80, ale moncik ten sam) i, uwierz mi, jeśli nie chcesz się zniechęcić, to zapomnij o tym, jeśli nastawiasz się na dłuższe ekspozycje w ustawieniu polarnym.

 

Ja wykombinowałem sobie międzymordzie do wieszania ETXa na stabilnym statywie foto w konfiguracji paralaktycznej - nawet to było dość zaawansowane - z przeciwwagą. Niestety ustawianie na polarną to koszmar - nigdy do końca nie wiesz, czy trafisz.

 

Jeśli natomiast myślisz o względnie krótkich ekspozycjach (do 2 minut), to da radę w konfiguracji azymutalnej. Jeśli będziesz fotografował obiekty nie wyżej niż 75* nad horyzontem i raczej na wschodzie i na zachodzie, niż na południu lub północy, to rotacja pola nie będzie dokuczliwa.

 

Pamiętaj tylko, że na cuda nie ma co liczyć z plastikowych ślimaków.

 

Jeśli natomiast chciałbyś na tym powiesić coś cięższego - np. lustrzanke cyfrową, to spodziewaj się PORAŻKI. Wtedy ten dziwaczny system blokowania OTA na docisk po prostu puszcza i, za przeproszeniem, rura opada ;-)

 

Galerię moich desperackich fotek komety Holmesa robionych kompatkem prowadzonym na ETX-80, wraz z parametrami znajdziesz tu:

 

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=pokaz&autor=152

 

Jakbyś miał jakieś pytania techniczne - chętnie pomogę w miarę możliwości.

 

pzdr,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak... napisałeś tę wiadomość klikanaście minut po tym jak kupiłem go

 

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...sid=p2759.l1259

 

ale znając siebie zapewne i tak bym zamówił no bo cena do tego namawia :D

 

poczekamy, zobaczymy - nie licze na cukierasy - wystarczy dobry gide do 2min na obiektywach do 50mm z Philipsem

 

a sam teleskop jak oceniasz ? dobre obrazy?

 

pozdro!

 

PS: Też kupowałeś przez e-baya ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak... napisałeś tę wiadomość klikanaście minut po tym jak kupiłem go

 

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...sid=p2759.l1259

 

ale znając siebie zapewne i tak bym zamówił no bo cena do tego namawia :D

 

poczekamy, zobaczymy - nie licze na cukierasy - wystarczy dobry gide do 2min na obiektywach do 50mm z Philipsem

 

a sam teleskop jak oceniasz ? dobre obrazy?

 

pozdro!

 

PS: Też kupowałeś przez e-baya ?

 

 

Co do teleskopu, to niestety się nie wypowiem - mam 80mm, a to duuuża różnica w takich maleństwach. Mój 80mm jest do wizuala świetny, daje naprawdę ładne obrazy, a goto działa szybko i pewnie. Z obiektywami 50mm powinien dać radę nieźle - choć nie wiem, czy chcesz go powiesić w układzie paralaktycznym. Jeśli tak, to jak - dorobisz klin, czy chcesz go montować na statywie foto ?

 

Polecam Ci świetną stronę z milionami porad nt. ETX-a:

 

http://www.weasner.com/etx/menu.html

 

Ja kupowałem osobiście, będąc w Stanach - cena trochę wyższa, ale to jednak 2cm więcej apertury.

 

Pzdr,

Ł.

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie 60 a 80 to jest troche różnicy...

 

chciałbym jakoś pod paralaktyka zmodernizowac statyw, wiadomo - lepsze efekty mozna uzyskać

sterowanie będę miał już to zawsze coś z przekładniami i mechaniką można pokombinowac...

a narazie czekam na przesyłkę.

 

to mój pierwszy 'poważniejszy' mont (bo do tej pory tylko Dobson) więc pewnie Autostar w wizualu będzie cieszył mimo wszystko

 

dzięki za link - już jakiś czas natknąłem się na tę stronkę - przyda się !

 

myślę że da się z tego montażu wyciągnąć coś :D

 

pozdro!

 

PS: na stronie jest kilka przeróbek trójnoga, np:

krolikoski-884tripod2.jpg

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie 60 a 80 to jest troche różnicy...

 

chciałbym jakoś pod paralaktyka zmodernizowac statyw, wiadomo - lepsze efekty mozna uzyskać

sterowanie będę miał już to zawsze coś z przekładniami i mechaniką można pokombinowac...

a narazie czekam na przesyłkę.

 

to mój pierwszy 'poważniejszy' mont (bo do tej pory tylko Dobson) więc pewnie Autostar w wizualu będzie cieszył mimo wszystko

 

dzięki za link - już jakiś czas natknąłem się na tę stronkę - przyda się !

 

myślę że da się z tego montażu wyciągnąć coś :D

 

pozdro!

 

PS: na stronie jest kilka przeróbek trójnoga, np:

krolikoski-884tripod2.jpg

 

To zdjęcie to jest akurat chyba "deluxe tripod" Meada od razu z klinem. Niestety ma bardzo złe recenzje - nie ma mikroregulacji ustawienia polarnego, w związku z tym, nigdy np. nie ustawisz monta dokładnie metodą dryfu.

 

Generalnie, montaż widłowy powinien ułatwiać ustawianie polarne - jako lunetka biegunowa służy wszak sam teleskop. Niestety, sposób blokowania rury w plastikowych widłach ETXa sprawia, że nigdy nie wiesz, czy na 100% zablokowałeś rurę w pozycji na deklinacji 0. W związku z tym ustawiasz sobie w teleskopie gwiazdę polarną wg aktualnej pozycji względem bieguna np. wziętej z komputera, po czym obracając mont w rektascensji stwierdzasz, że biegun Ci odjeżdża - bo miałeś teleskop ustawiony niedokładnie w osi obrotu. Stąd moje doświadczenia w ustawianiu paralaktycznym są raczej złe, choć zrobienie porządnego klina paralaktycznego, zamiast wieszania kilukilogramowego ETXa na statywie foto, powinno pomóc.

 

Ja poszedłem prostszą drogą i zostawiłem ETXa do wizuala, w szczególności szybkich obserwacji wizualnych gwiazd zmiennych, a do krótkoogniskowego foto (i zbierania doświadczeń pod docelowy sprzęt) kupiłem EQ-3 Soligora. Pomimo jego wyraźnej "chińskości" ;-) w porównaniu z plastikowym ETX na plastikowych ślimakach, EQ-3 jest stabilny jak skała i precyzyjny jak Losmandy :-)

 

Pozdro,

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastąpiły pewne komplikacje co do kosztów ceny i musiał bym dopłacić... mogłem zrezygnować - i tak też zrobiłem. Teraz czekam na zwrot pieniędzy.

 

Kupie coś na allegro na eq do 500zł i tyle z amerykanskich zakupów :Salut:

 

pozdro

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tak - mam dwie opcje i nie wiem co wybrać. Mianowicie czy Celestrona Nextstara z GoTo :

 

http://cgi.ebay.com/Celestron-Nexstar-80-R...1QQcmdZViewItem

 

czy też eq-3 od Soligora z silnikiem i pilotem ?

 

co lepiej spisze się na moje oczekiwania ?

 

 

pozdrawiam!

 

a moze ten ?? :

http://cgi.ebay.com/Meade-Dual-Axis-Goto-T...1QQcmdZViewItem

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tak - mam dwie opcje i nie wiem co wybrać. Mianowicie czy Celestrona Nextstara z GoTo :

 

http://cgi.ebay.com/Celestron-Nexstar-80-R...1QQcmdZViewItem

 

czy też eq-3 od Soligora z silnikiem i pilotem ?

 

co lepiej spisze się na moje oczekiwania ?

pozdrawiam!

 

a moze ten ?? :

http://cgi.ebay.com/Meade-Dual-Axis-Goto-T...1QQcmdZViewItem

 

Pierwszy i trzeci to znów alt-az i plastikowe ślimaki z całymi tego konsekwencjami. Ja poszedłem w EQ-3 Soligora i mam 100% uzysku niepojechanych 2-minutowych ekspozycji bez guidingu z ogniskową 135 mm, całkiem niezłe również ekspozycje 3 i 4-minutowe. Ale oczywiście nie mam goto.

 

Plastik albo mosiądz - wybór należy do Ciebie ;-)

 

pzdr,

karpies

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za drogo trochę... gdyby miał napęd to tak, ale za napęd musze dać około 400zł więc za drogo to wyniesie

 

 

właśnie - A wiecie może coś o firmie Seben ?

 

tak prezentuje się to eq-3:

 

1400-150%20Big%20Boss_2.jpg

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za drogo trochę... gdyby miał napęd to tak, ale za napęd musze dać około 400zł więc za drogo to wyniesie

właśnie - A wiecie może coś o firmie Seben ?

 

tak prezentuje się to eq-3:

 

1400-150%20Big%20Boss_2.jpg

 

 

A czy to nie jest czasem EQ-2 ? Chyba nie widzę lunetki biegunowej. Poza tym, nie ma mikroregulacji w azymucie, co jest ważne przy ustawianiu na biegun.

 

Pzdro,

Ł.

Edytowane przez karpies
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.