Skocz do zawartości

Meteoryt


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj o godzinie 22:25 zaobserwowałem u mnie z okna na wschodzie bardzo jasny meteoryt. Nie wiem skąd zaczął się spalać, gdyż zauwazyłem go dopiero w którymś momencie. poruszał się z dość wysoka, na oko jego tor tworzył kąt z horyzontem jakieś 70-80 stopni. Być moze ktoś oprócz mnie zaobserwował to niesamowite zjawisko? Mieszkam we Wrocławiu, więc jest prawdopodobieństwo, że ktoś bardziej na wschód również to widział (a może złapał resztki skałki, jeśli dotarły jakieś:):D ). Naprawde, to był taki niesamowity widok. był bardzo duży i zgasł dość nisko. Widać było jak się rozdziela na części, a za nim była bardzo jasna smuga, trzyczęściowa, za to jego ślad ciągnął się za nim na pół nieba...... Nie mogę tego opisać. A popierdzielał, że nie wiem. To trzeci mój meteoryt, który widziałem. W końcu to było pół sekundy, ale trwało jak 10 sekund...... Pierwszy był mniejszy i szybciej mknął, a to co się stało z drugim to niesamowite...... Obserwowałem około 4. nad ranem Saturna, a każdy wie jakie U mają fov malutki. Wtedy przemknął mi w okularze. Szybko obróciłem głowę na niebo, ale po ułamku sekundy zgasł.......... to graniczyło z cudem..........

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDev udało Ci się zaobserwować meteor. Jeżeli rzeczywiście komuś uda się znaleźć te resztki skałki, to właśnie on będzie posiadał meteoryt.

 

Jeżeli chcesz określić jak się poruszał, to musisz podać tor jego lotu na tle gwiazd (początek, koniec) lub przynajmniej podać w pobliżu których gwiazd rozpoczął i zakończył swój lot.

Dla innych, którzy będą to czytać sformułowania typu bardzo jasny i bardzo duży będą bardzo nieczytelne. Jeżeli nie potrafisz podać jasności w magnitudo, to przynajmniej porównaj ją z jakimiś obiektami nieba np.

- taki jak najjaśniejsze gwiazdy

- taki jak obecnie Mars

- taki jak Wenus

- jaśniejszy od Wenus

 

Piszesz, że ślad ciągnął się na pół nieba. Z tego wynika, że być może to był bolid. A jeżeli zostawił taki długi ślad, to czy leciał tylko 0,5 s?

Ile czasu widoczny był ten ślad? Gdzie się zaczynał, a gdzie kończył?

 

To tylko kilka uwag do Twojej wypowiedzi. I nie po to, aby Cię zniechęcić, ale wręcz przeciwnie, aby zachęcić do studiowania literatury i przedstawienia w przyszłości pełnego, ciekawego opisu.

 

Pozdrawiam

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byl moze nawet jasniejszy od Marsa, nie mialem dokl porownania, bo Mars byl akurat wtedy na S, ale cos takiego. bardzo jasny. Znaczy za tym ciagnal sie slad, jakby to powiedziec, taka jakby lekka poswiata, a jasny slad byl tuz przy meteorze. Poza tym to byl pierwszy taki duzy, jak to zobaczylem to oslupialem:) wiec moze nast razem moze cos zanotuje dokl. No chyba ze wyskoczy jakis mg -5 ale to jest chyba niemozliwe:)

 

Na pewno pamietam ze cos w okolicach Kajopei startowal, bynajmniej tam go zauwazylem bo dosc wysoko moze nieco na N, a tam (jak potem widzialem) byla Kasjpea a konczyl nie wiem... U nas tak nisko nad horyzontem nie widac gwiazd, no wiesz, LP. Na oko jakies 30-40*.

 

Co do szybkosci to troche przesadzilem, bo wtedy mozg przyspiesza i wszystko sie spowalnia, no ale z 1 sek bylo albo mooooooze ewentualnie 1.5, choc raczej 1.

 

 

PS. Mi sie zawsze te pojecia myliły:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.