Skocz do zawartości

EQMOD + TheSky6


philips

Rekomendowane odpowiedzi

W dalszym poszukiwaniu metody na automatyzację udało mi nawiązać połączenie między TheSky'em a EQMODem. Sprawa jednak nie jest prosta...

 

Generalnie TheSky ma swoje sterowniki do popularnych montaży i nie ma w nim oryginalnie ASCOMa. EQMOD to natomiast własnie ASCOM. Tak wiec aby nawiązać połączenie należy:

 

1. ściągnąć pewien plugin o nazwie TelescopeAPI ze strony ASCOMa - http://ascom-standards.org/FAQs/TheSky.htm - szukać należy "ASCOM "TeleAPI" plug-in"

2. Ściągnięty plik zipa rozpakować i plik TeleAPI.dll wsadzic do C:\Program Files\Common Files\System\

3. Uruchamiamy TheSky6 i przechodzimy z w liście rozwijanej "Telescope" na górnym pasku do "Setup"

4. W okienku Setupa wybieramy "Telescope API"

5. Wciskamy "Settings" i wybieramy EQMOD ASCOM EQ5/6

 

..... i teraz.... wciskamy "Properties" dla naszego EQMOD'a..... niestety pewnie wyskoczy nam błąd : "failed to load driver:object required" lub "Driver not found. Error code 217" lub coś w tym stylu.... a EQMOD nam sie nie załaduje...

Aby pozbyć się tego problemu robimy nastepującą (dość dziwną ale skuteczną ) rzecz :

 

6. W Windowsach START>Uruchom i wpisujemy DCOMCNFG

7. W okienku DCOMCNFG przechodzimy do Usługi składowe>Komputery>Mój komputer>Konfiguracja DCOM

8. Wyskoczy nam okienko z napisem "Identyfikator klasy {cośtam bla..bla.. bla} i wciskamy mu NIE

9. Przechodzimy dalej do "Konfiguracja DCOM"

10. Z listy wybieramy " ASCOM Scope Driver Template" i klikamy na niego prawym guzikiem myszki i "Właściwości"

11. Zmieniamy "Poziom uwierzytelnia" z "Domyślny" na "Brak" ( u mnie z jakiegoś powodu były dwa ASCOM Scope Driver Template więc zmieniłem ten parametr w obu )

12. Klikamy OK.

13. Restart komputera

 

I już powinien nam działać guzik "Properties" w API Telescope w TheSky. Jeśli działa to ustawiamy wszystko tak samo jak w CDC a nastepnie z listy rozwijanej "Telescope" w TheSky'u klikamy Link>Establish i włącza nam się EQMOD.

 

Doszedłem do tego momentu i trochę mi się TheSky kaszani i zawiesza ( wyskakuje jakis dzinwy błąd Error: error code = 206(ce) oraz windowsowe okienko "Właściwości ekranu" ) ale moze to wynikać z problemów związanych z marnym kompem i zbyt słąba kartą graficzną jak na TheSky'a. Tak czy inaczej wstępne próby "pokojowe" dają przyjemność ustawiania sobie teleskopu na różne obiekty na ścianach i szafach za pomocą wybierania obiektów mgławicowo-gwiezdnych w TheSky'u....

 

Ponoć są też metody na zmuesznie go do działania z ASCOMem przez POTHa oraz przez ASCOMa 5 ( ja mam 4 )....

 

... bedzie dobrze....

 

 

Bibliografia :

- http://ascom-standards.org/FAQs/TheSky.htm

- http://f1.grp.yahoofs.com/v1/cKf6R_GKWO97m...nt/EQmodFAQ.pdf - strona 17ta

- http://tech.groups.yahoo.com/group/EQMOD/message/8163

- http://tech.groups.yahoo.com/group/EQMOD/message/9464

- http://tech.groups.yahoo.com/group/EQMOD/message/8245

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy: Filip szacuneczek ! zwłaszcza za tę druga część tuturialu

 

powiedz mi tylko czego nie ma w Cdc w porównaniu ze Sky ?

też kiedyś cdc działało mi na nerwy ale okazało sie że program mozna w pełni skonfigurować , trzeba tylko poswięcic na to troche czasu

 

ale po tym co napisałeś czuję że "przeproszę" się z the Sky B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Maxim ciagnie koordynaty obiektu z TheSky'a i wsadza je do nagłówka FITSa

- FocusMax sam sobie znajduje gwiazdkę 4-4.5mag do focusowania ( niby... bo nie mam kompletnie pojecia jak to zrobić czy uruchomić )

...do tego....

- jak się ma rotator kamery to obsługuje go ( np do szukania gwiazdki do guidowania w SBIGach )

- jest kompatybilny z większością programów typu CCDAutopilot itp

... ale ...

wolny jest, wiesza się w wersji "z internetu" i wogole jakiś dziwny jest.... wole CDC ale ta opcja z koordynatami i ostrzeniem mocno mnie pociaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy: Filip szacuneczek ! zwłaszcza za tę druga część tuturialu

 

powiedz mi tylko czego nie ma w Cdc w porównaniu ze Sky ?

też kiedyś cdc działało mi na nerwy ale okazało sie że program mozna w pełni skonfigurować , trzeba tylko poswięcic na to troche czasu

 

ale po tym co napisałeś czuję że "przeproszę" się z the Sky B)

 

 

Jak dla mnie to The Sky ma tylko jedną zaletę w porównaniu z CdC - działa z ACP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

aaaa.... no ... to takich programów jest troche więcej..... generalnie korzystanie z nich to chyba jedna z wyższych szkół jazdy w "skutecznym" astrofoto ( od uruchomienia do skuteczności dłuuuuuga droga ) ale do "standaryzacji" dąrzyć trzeba, to chyba jasne ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Doszedłem do tego momentu i trochę mi się TheSky kaszani i zawiesza ( wyskakuje jakis dzinwy błąd Error: error code = 206(ce) oraz windowsowe okienko "Właściwości ekranu" ) ale moze to wynikać z problemów związanych z marnym kompem i zbyt słąba kartą graficzną jak na TheSky'a. Tak czy inaczej wstępne próby "pokojowe" dają przyjemność ustawiania sobie teleskopu na różne obiekty na ścianach i szafach za pomocą wybierania obiektów mgławicowo-gwiezdnych w TheSky'u....

Problem z "właściwościami ekranu Windowsów" bierze się stąd, że w ustawieniach połączenia z teleskopem mamy zaznaczony ptaszek przy "Switch to Night Visoin Mode upon link" przez co TheSky chce się zrobić "czerwony" co by nam ekran po gałach nie dawał a robi to na zasadzie windowsowych "ustawień ekranu". Odznaczamy ptaszek i po problemie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.