Skocz do zawartości

Czyszczenie optyki


Gość Benedykt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Spotkałem się z czymś takim jak sprężone powietrze w sprayu (w sklepie komputerowym).

Czy tego dziwactwa można używać do przedmuchiwania elementów optycznych ? Czy ktoś używał coś takiego do okularów ?

 

Wątpliwość moją budzi fakt, że podobno z takiego sprayu mogą wylecieć drobinki nierozprężonego powietrza (w stanie ciekłym), które momentalnie odparowywują. Czy mają one negatywny wpływ na soczewki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będą to napewno drobinki powietrza w stanie ciekły. Mogą to być kropelki wody. Ja bym bardziej obawiał się, że będą wylatywały drobinki oleju lub nie daj Boże jakiś zanieczyszczenia stałe.

 

Dokładnie tego się boję !!! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w serwisie GSM i uzywam "Dust Off" do czyszczenia telefonow, raczej nie ryzykowal bym uzycia go do optyki ze wzgledu na to ze nawet pochylenie pojemnika pod niewielkim katem moze spowodowac uzyskanie efektu "mrozenia" po czym pozostaja trudne do usuniecia slady.

Czesto tez wylatuja drobne kropelki wody, one tez zostawiaja brzydkie slady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze beda lecialy nawet nie drobinki ale cale strumienie jakiegos syfu. Probowalem kiedys to robic na starym ruskim obiektywie - caly zasyfiony - do mycia spirytusem. Sa specjalne (DROGIE) spreje do czyszczenia obiektywow fotograficznych (widzialem na gieldzie w Stodole) z ktorych nic nie leci. Najlepszym pomyslem jest kupic gruszke w aptece za 15zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hę hę ten spray niby ze sprężonym powietrzem to prawdziwa bomba czyli czysty propan butan bez środka zapachowego czyli bezwonny, silnie wybuchowy zajzajer nie nadający sią absolutnie do czyszczenia optyki astronomicznej, ktoś kto to dopuścił do obiegu i rozprowadza bez ostrzeżenia o łatwopalności powinien już dawno siedzieć :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii sprężonego powietrza, to nie powinno być obawy o jego zanieczyszczenia, woda nie leci z środka pojemnika, tylko jest skraplana na skutek dużego spadku ciśnienia przy rozprężaniu i zmianie fazy substancji z cieczy w gaz co ma miejsce w agregatach chłodniczych, i innych urządzeniach, ma to związek ze zmianą entropii układu. Wszelkie zanieczyszczenia które są obecne w rurce, dyszy i powietrzu ulegają procesowi "wymrożenia", co powoduje że mogą zostawać ślady.

 

Preparaty te stosuje się głównie jako czyściki trudnodostępnych miejsc oraz termicznej diagnostyce uszkodzeń w elektronice.

 

Jeżeli ktokolwiek chciałby czyścić w ten sposób lustro, należy pamiętać że lepiej jest to robić z większej odległości, wtedy unikniemy możliwości destrukcji podzespołu, nie wystąpią naprężenia wewnętrzne, spowodowane nierównomiernym schłodzeniem, i środek taki nadaje się do usunięcia kurzu, nic więcej.

 

Istnieją preparaty do czyszczenia optyki ( lasery, lustra ) których bazą jest alkohol izopropylowy, i tutaj zaznaczyć trzeba że wysokiej czystości. Nie należy mylić tych preparatów, ponieważ kazdy z nich ma całkiem inne zastosowanie.

 

Jednak moim problemem jest wyczyszczenie lustra w Bresser'ze Opticu, nie mam instrukcji, a otrzymałem bardzo zakurzone lustro główne. Nie wiem czy mogę odkręcić bez obaw koniec tubusa aby je przeczyścić, czy będzie to wymagało jakiegoś trudnego pozycjonowania. Wolę dmuchać na zimne, czekam na radę, za co z góry serdecznie dziękuję :-)

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.