Jump to content

Czyszczenie optyki


Guest Benedykt
 Share

Recommended Posts

Guest Benedykt

Witam !

 

Spotkałem się z czymś takim jak sprężone powietrze w sprayu (w sklepie komputerowym).

Czy tego dziwactwa można używać do przedmuchiwania elementów optycznych ? Czy ktoś używał coś takiego do okularów ?

 

Wątpliwość moją budzi fakt, że podobno z takiego sprayu mogą wylecieć drobinki nierozprężonego powietrza (w stanie ciekłym), które momentalnie odparowywują. Czy mają one negatywny wpływ na soczewki ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt
Nie będą to napewno drobinki powietrza w stanie ciekły. Mogą to być kropelki wody. Ja bym bardziej obawiał się, że będą wylatywały drobinki oleju lub nie daj Boże jakiś zanieczyszczenia stałe.

 

Dokładnie tego się boję !!! :(

Link to comment
Share on other sites

Pracuje w serwisie GSM i uzywam "Dust Off" do czyszczenia telefonow, raczej nie ryzykowal bym uzycia go do optyki ze wzgledu na to ze nawet pochylenie pojemnika pod niewielkim katem moze spowodowac uzyskanie efektu "mrozenia" po czym pozostaja trudne do usuniecia slady.

Czesto tez wylatuja drobne kropelki wody, one tez zostawiaja brzydkie slady.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie ze beda lecialy nawet nie drobinki ale cale strumienie jakiegos syfu. Probowalem kiedys to robic na starym ruskim obiektywie - caly zasyfiony - do mycia spirytusem. Sa specjalne (DROGIE) spreje do czyszczenia obiektywow fotograficznych (widzialem na gieldzie w Stodole) z ktorych nic nie leci. Najlepszym pomyslem jest kupic gruszke w aptece za 15zl.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Hę hę ten spray niby ze sprężonym powietrzem to prawdziwa bomba czyli czysty propan butan bez środka zapachowego czyli bezwonny, silnie wybuchowy zajzajer nie nadający sią absolutnie do czyszczenia optyki astronomicznej, ktoś kto to dopuścił do obiegu i rozprowadza bez ostrzeżenia o łatwopalności powinien już dawno siedzieć :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To Co Mirku? czekamy kto pierwszy wyleci z tym w powietrze, używałem tego spokojnie do rozpalania mokrego ogniska, nie radzę naśladować, zaiste niebezpieczna zabawa, prawdziwe igranie z ogniem :shock:

Link to comment
Share on other sites

W kwestii sprężonego powietrza, to nie powinno być obawy o jego zanieczyszczenia, woda nie leci z środka pojemnika, tylko jest skraplana na skutek dużego spadku ciśnienia przy rozprężaniu i zmianie fazy substancji z cieczy w gaz co ma miejsce w agregatach chłodniczych, i innych urządzeniach, ma to związek ze zmianą entropii układu. Wszelkie zanieczyszczenia które są obecne w rurce, dyszy i powietrzu ulegają procesowi "wymrożenia", co powoduje że mogą zostawać ślady.

 

Preparaty te stosuje się głównie jako czyściki trudnodostępnych miejsc oraz termicznej diagnostyce uszkodzeń w elektronice.

 

Jeżeli ktokolwiek chciałby czyścić w ten sposób lustro, należy pamiętać że lepiej jest to robić z większej odległości, wtedy unikniemy możliwości destrukcji podzespołu, nie wystąpią naprężenia wewnętrzne, spowodowane nierównomiernym schłodzeniem, i środek taki nadaje się do usunięcia kurzu, nic więcej.

 

Istnieją preparaty do czyszczenia optyki ( lasery, lustra ) których bazą jest alkohol izopropylowy, i tutaj zaznaczyć trzeba że wysokiej czystości. Nie należy mylić tych preparatów, ponieważ kazdy z nich ma całkiem inne zastosowanie.

 

Jednak moim problemem jest wyczyszczenie lustra w Bresser'ze Opticu, nie mam instrukcji, a otrzymałem bardzo zakurzone lustro główne. Nie wiem czy mogę odkręcić bez obaw koniec tubusa aby je przeczyścić, czy będzie to wymagało jakiegoś trudnego pozycjonowania. Wolę dmuchać na zimne, czekam na radę, za co z góry serdecznie dziękuję :-)

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Po demontażu i umyciu delikatną gabką z wodą destylowaną z szarym mydłem i spłukaniu też destylowaną oczywiście zapewne będzie wymagało ponownego justowania i to bankowo 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.