Skocz do zawartości

Ostrość tylko na osi?


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Przy małych powiększeniach 25-30x mam (jak na moje oczy) punktowe obrazy gwiazd. Ale tylko w osi okularu, gdy tylko trochę inaczej patrzę w okular obrazy gwiazd sie rozmazują i do takiego patrzenia muszę korygować ostrość z różnym skutkiem :roll:

 

przy dużym powiększeniu np na saturnie też jest podobnie... robi sie tak jagby można było ustawić ostrość na brzegu albo w centrum (z jakimś ulotnym progiem nawet :?: )

 

Czy:

a) to jest właściwość światłosilnego maksutowa?

B) to jest właściwość czegokolwiek światłosilnego?

c) coś mam popsute? :P :roll:

 

ps. Rubinar chyba dojrzewa do serwisu... :wink: tylko czy jest sens serwisować coś takiego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba cię zmartwie jak napiszę że ten efekt występuje nawet w najdrozszych okularach Pentaxa czy Naglera i nie jest zależny od teleskopu tylko fizjologii naszego oka, jego soczewka i komórki wzrokowe jak każda optyka muszą być umieszcone na osi optycznej bo inaczem mamy całą gamę aberracji i błędów odwzorowania 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trzymając ją w reku nie widzisz części aberracji przy ruchomym obrazie a i tak zwykle ustawiasz ją na wprost oka.

Dodatkowo w Rubinarze 500/5,6 ten efekt potęguje spore winietowanie centralne, szczególnie widoczne przy małych powerach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeee!!! wszystko centralnie pomieszałeś, obstrukcja centralna ma wpływ na nieznaczny spadek kontrastu obrazu a nie na ciemnienie obrazu na środku pola, to nonsens :shock:

Centralne lusterko zasłania także centralną część źrenicy wyjściowej i stąd twoje wcześniej opisywane efekty 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa: jak mam troszke rozogniskowane gwiazdki i nawet minimalnie uciekne okiem  8)  z osi towidze zamiast krążków podkówki i to myśle że już napewno jest od światłosilnego maka

sprawdź czy masz lustro równolegle do mennisku i czy mennisk bądź lustro nie jest za silno przykręcone.

druga sprawa to lustro w rubinarze jest przyklejone silikonem do pierścienia i przy zluzowaniu pierścienia (aby nie było naprężeń), silikon nierównomiernie trzyma lustro i wówczas robią sie podkowy.

Należy usunąć silikon i dać podkładke z tekturki oraz delikatnie dokręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc Arti nic nie reguluj bo masz Rubinara już po liftingu i tylko coś zepsujesz, Adamo będziesz mu to potem bezpłatnie naprawiał jak posłucha twoich bezmyślnych rad usunięcia silikonu fabrycznie mocującego lustro, zastanów się zanim coś publicznie doradzisz, to dość inwazyjna porada i cała odpowiedzialność spadnie na Ciebie :!: :!: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biore odp na siebie 8)

Pczywiście jak ktoiś nie potrafi tego zrobić to niech tego nie rusza ale jest to jedna z możliwych przyczyn na którą ja sienatknąłem.

Po rosyjskich zabiegach trzeba poprawiać

już kilka takich sytuacji miałem

nie wspomne o MTO1000 w którym sowiety zostawili opiłki metalu po jakimś gwintowaniu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci Adamo namieszał, "podkówki" zamiast symetrycznych krążków będziesz widział tylko na skrajach pola bo tam cień lustra wtórnego pada na skrajne strefy lustra głównego i tak ma być we wszelkich systemach z przysłonięciem centralnym i dużym polem widzenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.