Skocz do zawartości

Porty COM & Paralell


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Post nie bardzo dotyczy montaży, a raczej ogólnie sprzętu, ale nie bardzo wiem gdzie go umieścić.

Mam pytanie odnośnie portów LPT i COM. Chcę sterować całym majdanem przy pomocy laptopa, a współczesne laptopy nie mają za bardzo starego typu portów. Nie uśmiecha mi się też używanie kilku laptopów starej daty. Potrzebne jest mi przynajmniej: 1xParalell (25 PIN), 2-3x COM (9 PIN) do sterowania platformą paralaktyczną, focuserem, guiderem i migawką DSLRa, docelowo także montażem paralaktycznym.

  1. Czy adaptery USB --> COM (9 PIN) działają w zastosowaniach astro? Czy coś takiego działa jak zwykły port szeregowy starego typu? Z czym ewentualnie są problemy? Czy da się to zrobić na zasadzie samej przejściówki, czy też są potrzebne specjalne sterowniki, żeby to działało?
  2. Czy karty PCMCIA, które rozszerzają laptopa o 'prawdziwy' port równoległy działają dobrze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej karty? Z tego co widzę większość deklaruje zgodność ze standardem IEEE 1284, ale różne są szczegóły, np niektóre mają oznaczenia SPP, PS2, EPP, ECP inne tylko część z nich. Na co uważać, jaką kartę wybrać, żeby mieć 'prawdziwy' port równoległy?[/font]

Dzięki i pozdrawiam.

P&K

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy adaptery USB --> COM (9 PIN) działają w zastosowaniach astro? Czy coś takiego działa jak zwykły port szeregowy starego typu? Z czym ewentualnie są problemy? Czy da się to zrobić na zasadzie samej przejściówki, czy też są potrzebne specjalne sterowniki, żeby to działało?

Zazwyczaj dziala to normalnie, ale potrzebujesz specjalnych sterowniow, no chyba ze system operacyjny je juz ma w sobie. Uwazaj na jakies taniochy z allegro, czasem kabelki sa w nich zle polaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Czy adaptery USB --> COM (9 PIN) działają w zastosowaniach astro? Czy coś takiego działa jak zwykły port szeregowy starego typu? Z czym ewentualnie są problemy? Czy da się to zrobić na zasadzie samej przejściówki, czy też są potrzebne specjalne sterowniki, żeby to działało?

Kiedyś przerabiałem podobny problem, tj brak portu COM w nowym laptopie Acer wyposażonym tylko w porty USB. Tak by moc podłączyć starego GPSa Garmin ETrex.

Dopiero zakupienie przejciówki USB ->COM z chipsetem PROLIFIC PL-2303 rozwiązało sprawę. Dlatego podczas kupna warto zainteresować się czy owa przejścowka ma taki chipset - zazwyczaj jest to wyszczególnione.

 

Dlatego polecam.

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich osobistych doswiadczen wynika, ze:

- przejsciowki USB -RS-232 dzialaja dobrze w zastosowaniach astro, ale nie da sie przez nie aktualizowac danych w pamieci flash (np. upgrade oprogramowania pilota).

- przejsciowki PCMCIA-RS-232 dzialaja bez zarzutu.

 

Co do portu rownoleglego to wydaje mi sie, ze nalezy go w miare mozliwosci unikac. Coraz mniej rozwiazan korzysta z tego typu transmisji, wiec jest to troche slepy zaulek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj dziala to normalnie, ale potrzebujesz specjalnych sterowniow, no chyba ze system operacyjny je juz ma w sobie. Uwazaj na jakies taniochy z allegro, czasem kabelki sa w nich zle polaczone.

Ciekawostką jest to, że mi właśnie taniochy (z mediamarkt co prawda) rozwiązały problemy. Tylko one zadziałały i to w dużych ilościach.

 

Podsumowując - idzie to zrobić, tylko trzeba trochę poeksperymentować. Ja nie mam już ani jednego portu RS, a wszystkie RS'owe urządzenia powpinane są w HUBy USB. Wszystko pracuje perfekt od wielu już miesięcy, a mam tego złotu trochę.

 

- dwa porty RS232 do montażu,

- dwa porty RS232 do 2 robofocus

- port RS232 do sterownika obserwatorium

- port RS232 do monitoringu napięcia

 

i pewnie jeszcze coś, o czym zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam już ani jednego portu RS, a wszystkie RS'owe urządzenia powpinane są w HUBy USB. Wszystko pracuje perfekt od wielu już miesięcy, a mam tego złotu trochę.

 

Adam, czy to znaczy że masz poprostu zwykłe przejściówki z USB do RS232 25pin? Czy to jest jakiś specjalny HUB, który wpinasz do USB i on ma po kilka portów RS232? Czy to znaczy, że są prostrze i tańsze rozwiązania niż PCMCIA --> RS232? Bo taka karta ma 2 misnusy - jest droga i nie włożę więcej niż 1-2 szt do laptopa.

 

W sumie najbardziej by mnie cieszyło takie rozwiązanie, że mam właśnie jedno urządzenie (właśnie takiegu HUBa), które wpinam jednym USB do kompa, a w nim mam po killka portów szeregowych i równoległych. Masz coś takiego na myśli? Jeśli tak to gdzie to kupiłeś, podałbyś jakiś namiar?

 

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką jest to, że mi właśnie taniochy (z mediamarkt co prawda) rozwiązały problemy. Tylko one zadziałały i to w dużych ilościach.

 

Podsumowując - idzie to zrobić, tylko trzeba trochę poeksperymentować. Ja nie mam już ani jednego portu RS, a wszystkie RS'owe urządzenia powpinane są w HUBy USB. Wszystko pracuje perfekt od wielu już miesięcy, a mam tego złotu trochę.

 

- dwa porty RS232 do montażu,

- dwa porty RS232 do 2 robofocus

- port RS232 do sterownika obserwatorium

- port RS232 do monitoringu napięcia

 

i pewnie jeszcze coś, o czym zapomniałem.

 

 

Zgadzam się ale

 

PCMCIA-RS-232 jest to w pełni kompatybilne urządzenie ponieważ jest to port sprzętowy, a nie jak urządzeniach usb port programowy i ta komunikacja jest nie do końca 2 kierunkowa.

PCMCIA-LPT parallel jest to w pełni kompatybilne urządzenie ponieważ jest to port sprzętowy, a nie jak urządzeniach usb port programowy i ta komunikacja jest nie do końca 2 kierunkowa.

 

 

A rewelacyjnym rozwiązaniem było by dokupienie do laptopa stacji dokującej zwanej popularnie replikatorem portów. Jest jeden mały problem, nie do każdego laptopa da się podłączyć stacje dokującą.

Napisz model i markę laptopa a powiem Ci czy da się do tego dokupić ten sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy to znaczy że masz poprostu zwykłe przejściówki z USB do RS232 25pin? Czy to jest jakiś specjalny HUB, który wpinasz do USB i on ma po kilka portów RS232? Czy to znaczy, że są prostrze i tańsze rozwiązania niż PCMCIA --> RS232? Bo taka karta ma 2 misnusy - jest droga i nie włożę więcej niż 1-2 szt do laptopa.

 

W sumie najbardziej by mnie cieszyło takie rozwiązanie, że mam właśnie jedno urządzenie (właśnie takiegu HUBa), które wpinam jednym USB do kompa, a w nim mam po killka portów szeregowych i równoległych. Masz coś takiego na myśli? Jeśli tak to gdzie to kupiłeś, podałbyś jakiś namiar?

 

P&K

Mam po prostu konwertery USB-RS232 (prolific chip) wpięte do hub usb (zwykły). Proste i w moim wypadku bardzo efektywne. Płaciłem za konwertety kilkadziesiąt zł - nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Adama... kilka przejsciówek USB-COM na czipie PROLIFIC ( koniecznie ! ) (każda po około 25zł na allegro ) powpinane do HUBa USB za kolejne 25zł i po problemie... żadne karty PCMCIA gdzie masz góra dwa porty na kartę.

 

Ja mam tylko jeden mały problem... każda z przejściówek za każdym razem przy podłączaniu ma przypisywany inny port COM i odkrywanie za każdym razem która to która jest dla mnie dość wkurzające - jest na to jakaś rada ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa Adama... kilka przejsciówek USB-COM na czipie PROLIFIC ( koniecznie ! ) (każda po około 25zł na allegro ) powpinane do HUBa USB za kolejne 25zł i po problemie... żadne karty PCMCIA gdzie masz góra dwa porty na kartę.

 

Ja mam tylko jeden mały problem... każda z przejściówek za każdym razem przy podłączaniu ma przypisywany inny port COM i odkrywanie za każdym razem która to która jest dla mnie dość wkurzające - jest na to jakaś rada ?

Jest. Wpinać zawsze w ten sam port USB. U mnie nie ma problemu, bo jest stacjonarne wszystko. Generalnie wejdź w zestawienie sprzętu, rozłącz wszystko, powywalaj te porty z systemu i jeszcze raz je zainstaluj. Potem pooznaczaj sobie, co gdzie wpiąłeś i zawsze wsadzaj w tą samą "dziurę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.