Skocz do zawartości

Propozycja nowego działu


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pomysł na nowy dział. Otóż nie wiem czy "Matematyka" pasuje do astronomii amatorskiej, ale bynajmniej mogłoby się przydać. Jeżeli ten pomysł przypadnie Jesionkowi albo komuś innemu z rady to mam propozycje (warianty):

 

a Jeden dział matematyka

b Matematyka: dla początkujących i mniej początkujących ;)

 

Oczywiscie nie musicie nic se z tego robić ;) To tylko mój taki pomyślunek który narodził się podczas obserwacji :P

 

Oczywiście chodzi o matematykę taką astronomiczną :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga wie ktos moze jak sa planowane loty miedzyplanetarne? Dokladniej chodzi o trajektorie statku.

Gdzies czytalem, ze licza problem n-cial ze zmodyfikowanej metody Pickarda  

:?:  :?:  

Ale chyba i tak duuuzo do gadania maja po prostu korekty trajektorii :?:

 

Hi hi raczej według planów i cięć budżetowych w NASA :lol::lol::lol:

O wiele większy wpływ na loty mają korekty i cięcia budżetu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pola magnetyczne i pasy Van Allena to omijają jak mogą szerokim łukiem, do napędzania statków używa się tu grawitacji wielkich planet manipulując umiejętnie całką czasu zbliżania się i oddalania z pola grawitacyjnego można statek dodatkowo rozpędzić, przychamować a i przy okazji zmienić mu kierunek w swojej wędrówce niebieskiej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie chodzilo mi o pole grawitacyjne 8)

No wlasnie - jak rozpedzajaja obiekt kolo Ziemi to wypadaloby brac pod uwagei Ksiezyc. A tu juz mamy 3 ciala. Przy czym jedno o zmikomej masie - w takim przypadku akurat dalo sie to jakos zgrabnie wyliczyc. Gorzej pewnie z jakims Jowiczem czy cos :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W problemie N Ciał liczą sie przede wszystkim odległości i stosunki mas, dlatego nasz Księżyc można było prawie zaniedbać bo był daleko od sondy Galileo podczas jej rozpędzania Ziemią choć dość masywny w stosunku do niej a księżyce Jowisza są prawie niczym w stosunku do masy Jupitera 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - generalnie tak :)

Ale zawsze sie zdarzaja te nietypowe sytuacje - w porownianiu do statku masy ksiezycow sa jednak znaczne...Pytam, bo jakis czas temu widzialem policzone niektore orbity z problemu 3 cial jak mnie pamiec nie myli. Byly to bodaj tylko orbity okresowe i to poza tym tylko czesc tej klasy. Mimo tego orbit bylo sporo. Musialbym doczytac ale na zdrowy rozum to tracilo chaosem tzn. male zmiany warunkow poczatkowych powoduja duze zmiany stanu koncowego. I maly ksiezyc cos moze zdzialac :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.