Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop na balkon


Dawidek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Szukam swojego pierwszego teleskopu, którego będę używał na balkonie. Balkon jest szeroki na 1,5 metra. Mieszkam w centrum Polic, miasto to leży koło Szczecina. Mieszkanie jest zlokalizowane na 4 piętrze, na dole są małe latarnie oświetlające podwórko.

 

Trochę szukałem i znalazłem C8-SGT 203/2032 Advanced GT Schmidt-Cassegrain Celestron

 

Czy to dobry wybór?

 

Na teleskop chce przeznaczyć około 4000zł, ale cena nie jest sztywna, jeśli dostane coś dużo lepszego za parę tyś więcej to jestem skłonny zapłacić te pieniądze.

 

W tym modelu podoba mi się nawigacja GPS, będę mógł szybko się nauczyć gdzie co jest na naszym niebie :)

 

Chcę obserwować gwiazdy i mgławice. Zależy mi bardziej na dobrej jakości obrazu niż na odległości w jakiej będę mógł obserwować obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)będę używał na balkonie. Balkon jest szeroki na 1,5 metra. (...)

(...)Mieszkam w centrum Polic,(...)

(...)znalazłem C8-SGT 203/2032 (...)

(...)Na teleskop chce przeznaczyć około 4000zł, ale cena nie jest sztywna, (...)

(...)Chcę obserwować gwiazdy i mgławice. (...)

(...)Zależy mi bardziej na dobrej jakości obrazu niż na odległości w jakiej będę mógł obserwować obiekty(...)

 

Cześc, wydawało by się , ze popełniasz klasyczny post "co mam kupić, pomocy" jakich na peczki, ale jednak nie. Okreslasz pewne ramy i warunki na tyle, ze można walczyć z odpowiedzią

 

- na balkon , balkon ma 1,5m - w sumie to juz kawał balkonu ale jednak ciągle balkonu. Przeczytaj porsze ten link: http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon . Zgromadzone tam informacje podpowiedza ci czego się pilnowac dobierając i co może okazac się potencjalnym problemem.

 

- mieszkam w centrum Polic, chcę obserwować gwiazdy i mgławice - jest problem. W centrum Polic warunki moga wykluczyc obserwacje DSów. Filtry to tylko protezy nie zastepuia dobrego nieba. Określ prosze przecietny zasięg gołym okiem jaki masz z balkonu w skali Magnitudo, to będziemy w stanie odpowiedzieć i doradzić wzglednie sensownie. W tej chwili doradzanie to loteria, moze zakończyć sie zapłaceniem podatków od złudzeń.

 

- zależy mi na jakosci, a nie odległości obiektów" - jezeli dobrze zrozumiałem , nie wazny jest dla ciebie maksymalny zasieg i możliwe maksymalne powiększenie. Stawiasz na jakość obrazu. Ok. jednak jest pewna niejasnośc. Pierwsza czy dobrze odczytałem twoje intencje (brak nacisku na maksymalny zasieg i powiększenie) i druga polegająca na pewnym zgeneralizowaniu. Maksymalne powiekszenie nie jest pochodna jedynie optyki. Owszem apertura ma tu znaczenie i da się wzorem wyliczyć maksymalne powiększenie dla danego teleskopu ale to teoria. Seeing czesto ciagne wynik w dół. Balkon tym bardziej. Balkon to element wielkiego generatora lokalnych problemów seeingowych (bloki mają tendencje do puszczania baków z ciepłego powietrza, doch. takie problemy jak wibracje itd.) No i maksymalny zasięg. Tu równiez da się w teori policzyć bariery dla konkretnej optyki tylko znowu ale - "centrum polic" - to bedzie czynnik który moze znacząco wpłynac na realne mozliwosci twojej optyki .

 

- znalazłem c8-sgt, chce wydać ok 4K " - z określaniem czy c8-sgt bedzie dobrym wyborem wstrzymam się do twoich odpowiedzi na pytania które zadałem. Na pocieszenie powiem, ze 4K to suma w której da się coś z sensem dobrac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dawidku,

Często obserwuję z balkonu i wiem, że takie obserwacje są tylko namiastką astro (LP, ruchy konwekcyjne powietrza, cały czas ten sam fragment nieba). Stosowanie filtrów sytuacji radykalnie nie zmienia – najważniejsze jest ciemne niebo i stabilność atmosfery.

 

Wybrany przez Ciebie teleskop zapewne nie jest zły. 8 cali to taki rozsądny standard. Kłopotliwe może być chłodzenie tuby. Jeśli zakładasz obserwacje balkonowe z powodu braku czasu to czas chłodzenia może być poważną wadą SC.

Z mojego punktu widzenia najpoważniejszą wadą Twojej propozycji jest waga – prawie 30 kg. Jak będziesz chciał (mógł) wyjechać pod ciemne niebo to dojdzie jeszcze kilka dodatkowych kg. – zasilacz, i reszta majdanu. Będzie co wnosić na czwarte piętro o czwartej nad ranem !

GoTo – mam i nie używam

1) z balkonu ciężko precyzyjnie wycechować (widać za mały fragment nieba),

2) odbiera połowę przyjemności z obserwacji – poszukiwanie (mała frajda jak goto znajdzie na niebie kolejny kłaczek niewiele różniący się od poprzedniego),

3) potrzebuje zasilania (co oznacza kable a w terenie dodatkowy zasilacz),

4) silniki pracują raczej wolno i ciągle trzeba klikać w jakiś świecący pilot zamiast patrzeć w niebo.

 

Do nauki nieba najlepszy jest atlas + lornetka + teleskop – goto tylko przeszkadza.

 

Na forum jest sporo doświadczonych użytkowników 8 – calowych SC (ALF obserwuje z balkonu, Astrokosmos chyba kiedyś napisał jakąś recenzję ...) poszukaj.

 

Ja jednak zaproponowałbym Ci rozważenie zakupu małego dobrego APO, na tyle małego aby bez problemów zmieścił się na montażu typu Porta (mikroruch). Takie rozwiązanie jest jak najbardziej balkonowe, dość szybko gotowe do pracy i lekkie ! Dodatkowo wyśmienite na szybkie wypady pod ciemne niebo lub wyjazd urlopowy.

 

Sam używam dwóch teleskopów: Dobsona 10” i 100 ED f/9. SW 100 ED nie polecam – za długi jak na traweler, wyciąg za kiepski, obrazy prawie OK ale po pewnym czasie niedostatki zaczynają już razić.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady już spieszę z odpowiedzią.

 

Trudno jest mi ocenić moje niebo, widzę gwiazdy, ale ile ich widzę a tym bardziej jaki to jest wynik w skali Magnitudo nie wiem.

 

Pisząc, że zależy mi na jakości obrazu a nie na zasięgu miałem na myśli to, że wolę zobaczyć 20.000 obiektów w przyzwoitej jakości niż 40.000 w słabej.

 

Krośniaku: trochę mnie zmartwiłeś, że nie będę mógł używać z balkonu GoTo. Nie mam wiele czasu, dlatego takie rozwiązanie pozwoliłoby mi więcej zobaczyć a nie skupiać się na szukaniu.

 

Zaraz sobie poszukam co to za konstrukcja ten APO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych szkicach faktycznie niewiele widać. W sieci znalazłem stronkę ze zdjęciami wykonanymi teleskopem za 2700zł, oto one: http://www.saratogaskies.com/category.pl?c...&sub=Scope1

 

Czy w moich warunkach jest cień szans, że też zobaczę takie rzeczy?

 

Nie.

 

To zdjecia. Mają sie nijak do tego co złapie oko. Sensor potrafi zbierac fotony w trakcie długoczasowego naswietlania, oko nie. Nie sugeruj sie zdjeciami, zalecam powrót do szkiców.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych szkicach faktycznie niewiele widać. W sieci znalazłem stronkę ze zdjęciami wykonanymi teleskopem za 2700zł, oto one: http://www.saratogaskies.com/category.pl?c...&sub=Scope1

 

Czy w moich warunkach jest cień szans, że też zobaczę takie rzeczy?

 

Oko ludzie a matryca aparatu to dwie różne sprawy,

i nijak porównywać zdjecie do wizuala.

Niemniej jednak obrazy dawane przez 8" są bardzo zadawalające, w niektórych przypadkach możesz dostrzec kolor- potrzebne ciemne niebo i świetna adaptacja wzroku do ciemności.

 

Jeszcze jedno.

Zawsze doradzam początkującym, aby zrezygnowali z GoTo- dla mnie największą frajdą jest samodzielne odszukiwanie obiektu- gdy po trudach poszukiwań w polu widzenia pojawia się nagroda- galaktyka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych szkicach faktycznie niewiele widać. W sieci znalazłem stronkę ze zdjęciami ...

 

A ja w sieci znalazłem szkice różnych takich ...

 

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000416.html

 

Niektóre wyglądają nadwyraz zachęcająco i realistycznie.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym na początek wizual, dopiero później astrofoto. Zapoznasz się z niebem, zrozumiesz je, poznasz wiele pojęć które przydadzą Ci się później w astrofoto. Tak jest łatwiej.

 

A teraz, musiałbyś dokupić: dSLR, montaż paralaktyczny, jakiś obiektyw lub krótkoogniskowy teleskop i inne rzeczy- ale miałbyś ogromne trudności nawet z ustawieniem montażu na biegun (znasz takie pojęcia jak rektascencja i deklinacja?), nie mówiąc już o robieniu zdjęć (guiding itd.) i ich obróbce (potrzebna wiedza i soft).

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Jasne że możesz kupić to wszystko, ale będziesz miał wielkie trudności i dużo czasu minie aż się wszystkiego nauczysz, a jeszcze więcej aż zdjecia będą takie jak chcesz.

 

(dlatego też ja się w astrofoto nie pcham :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Market

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Polecana zawartość

    • Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy
      Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.
        • Kocham
        • Lubię
      • 259 odpowiedzi
    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 60 odpowiedzi
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 53 odpowiedzi
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 73 odpowiedzi
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 21 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.