Jump to content

Krawat

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1512
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Krawat last won the day on January 2 2019

Krawat had the most liked content!

Community Reputation

1301 Excellent

1 Follower

About Krawat

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 07/12/1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Wrocław
 • Zainteresowania
  Programowanie, fotografia

Recent Profile Visitors

5027 profile views
 1. Piotrku, a podzieliłbyś się informacją, co to za miernik? Unihedron czy jakieś inne urzadzenie? Chciałbym się wyposażyć w coś takiego. Moją miejscówką obserwacyjną od lat jest jedno z niewielu miejsc w centralnej Polsce, gdzie mapka pokazuje jeszcze Bortle 3. Chętnie bym zweryfikował wartość SQM.
 2. Mała aktualizacja w temacie, kolejny pomysł Elona na zmniejszenie uciążliwości satelitów: https://florydziak.com/blogger/2020/04/parasolki.html
 3. Raczej nie, bo gdyby chodziło o cache przeglądarki, to Paether nie byłby w stanie wczoraj błyskawicznie odblokować mi wczoraj tej funkcjonalności. Zastanawiam się czy nie dałoby się po prostu puścić jakiegoś selecta i update'a na bazie, który by przestawił tę wajhę wszystkim użytkownikom którzy są dotknięci. Ale może bezpieczniej klikać ręcznie, niż puszczać coś takiego na produkcji
 4. Cześć, bardzo przepraszam, jeśli okaże się że jestem ślepy, ale w jaki sposób można zaktualizować swój status, żeby pokazał się w kolumnie "STATUSY" po prawej, na głównej stronie forum? Nie widzę nigdzie formularza do aktualizacji, u siebie na profilu też nie mogę znaleźć. Będę bardzo wdzięczny za screenshota ze strzałeczką, bo chyba technologia mnie przerasta Radek
 5. Myślę że najprościej będzie jak wkleisz link albo zdjęcia - doradzimy. W normalnych warunkach byłaby szansa, ale teraz raczej bym nie liczył, że w czasie epidemii ktoś będzie jeździł oglądać dla Ciebie teleskop (mimo że są tu naprawdę mili ludzie).
 6. Widział ktoś drugi przelot? Ja wypatrzyłem z Wrocławia ale zaszły za cirrusa szybko, było widać sznurek ale bardzo nisko nad horyzontem. Na twitterze za to wysyp zdjęć z Włoch, Rumunii i Austrii.
 7. Również obserwowałem, z Wrocławia. Gołym okiem wyglądało jak podłużna kropka, przy maksymalnej wysokości miałem wrażenie że rozdzieliłem dwie kropki.
 8. Tak, 1500 za powłoki 96% u Taurusa. U źródeł nie pytałem No właśnie, ten ER. Cenię sobie komfort, fajnie by było przetestować przed zakupem tego 13/20mm.
 9. Dzięki za sugestię! Te Lunty 100* wygladają nieźle, i nie będą tak boleć portfela jak Ethosy, a nie jestem takim purystą że muszę mieć ostre pole aż do brzegu. Nawet nie wiedziałem że są takie okulary. 20mm 100* daje pole niedużo mniejsze niż 30mm 70*. Fajna opcja! Poczytam recenzje, doedukuję się, przemyślę. Napiszę do Taurusa, może faktycznie rozważyłbym lifting całego teleskopu, gdybym się zdecydował na ponowne napylenie optyki. Nie wiem tylko jak by to wyszło cenowo bo 380-tka nie jest już produkowana, więc pewnie trzeba by coś robić typowo na zamówienie. No i fakt, oryginalny Taurus bardzo mi się podoba. Korektor komy to jest jakaś opcja, ale zastanawiam się jak z ostrzeniem, biorąc pod uwagę że mam jeszcze w planach to koło filtrowe. No i te okulary typu Scopos mają też sporą beczkę, której korektor komy nie zredukuje.
 10. Cześć! Mam ambitny plan w końcu wrócić do obserwacji wizualnych tego lata. Sprzedałem już trochę gratów astrofotograficznych więc jest miejsce w szufladach na nowe do wizuala 1. Mój Taurus 15" ma już pewnie z 15 lat, optyka nie błyszczy tak jak w nowych sprzętach, nawet po umyciu lustra. Widać że LG jest lekko przymatowione, są na nim jakieś małe plameczki, mikroryski, pod dużym kątem widać też jakby fioletowy nalot. Pojawia się więc wizja ponownego napylenia. Wymieniłem już kilka wiadomości prywatnych, ale chętnie posłucham każdej opinii na temat tego "zabiegu". Czy będą wymierne korzyści (poprawa obrazu) współmierne do poniesionych kosztów (ok. 1500zł)? Czy może tylko placebo i kwestia psychologiczna? Teleskop daje bardzo ładne obrazy, chociaż parę lat temu stał obok nowiutkiej Synty 16" i Veil był zauważalnie jaśniejszy w Syncie. No ale ten cal różnicy to 13% więcej światła, więc możliwe że to po prostu kwestia apertury. Więc nie wiem czy warto to robić, czy dołożyć trochę do p. 3. 2. Mam taki problem z kratownicą - śruby którymi są połączone poszczególne rurki kratownicy mają tendencję do luzowania się. Nie wiem jak to rozwiązać. Może ktoś podzieli się doświadczeniem albo dobrą radą. 3. Chciałbym "odświeżyć" szklarnię. W tej chwili moim "roboczym" okularem jest LVW 13mm. Dobrze się sprawuje w f/4.3, ostry prawie do brzegu, ale pole to on jednak ma niewielkie. Oprócz tego mam Scoposa 30mm który został mi jeszcze po Syncie 8", ale używam go właściwie tylko do wstępnego wyszukania obiektu. Obiektyw jest za słaby optycznie do takiej światłosiły, jest po prostu kaszana. Poza tym mam NLV 6mm, daje radę do planet, Księżyca i małych obiektów, oczywiście jednak pole jest malutkie, ale dużych powiększeń nie używam tak często, więc może zostać. Myślę więc o wymianie okularu długoogniskowego lub średnioogniskowego. No i tutaj pojawia się pytanie, jakie okulary będa odpowiednie do f/4.3. Na 100-stopniowe Ethosy mnie niestety nie stać. Na 92-stopniowego ESa mógłbym sobie pozwolić, pytanie czy da rade w takiej światłosile. Inna opcja o jakiej myślałem to Nagler 31mm i Barlow 2x. Czy ktoś używał takiej kombinacji? 4. Koło filtrowe do wizuala - czy ktoś używa? Chciałbym wymienić swój filtr UHC-s 1.25" na UHC w 2" oprawie i dokupić OIII 2". Jednak jedna rzecz której bardzo nie lubię to wkręcanie i wykręcanie filtrów z okularów podczas obserwacji. Zajmuje to czas, czasem trudno trafić w gwint, a łatwo upuścić filtr na ziemię/pobrudzić palcami. Dodatkowo przy szukaniu małych planetarek popularna jest metoda "mrugania" filtrem przed okularem żeby znaleźć gwiazdkę która nie znika. Myślę że z kołem filtrowym można by to było robić w miarę bezboleśnie. Znalazłem koła filtrowe 2" które montuje się w osi wyciągu, pytanie jak sprawdzić czy nie wpłynie to na zdolność do wyostrzenia obrazu. Mam w Taurusie zamontowany wyciag MoonLite CR2 DualSpeed. Będę wdzięczny za rady i opinie. Radek
 11. Próba kontrolna jest zawsze potrzebna Można na przykład odczekać aż Wenus zajdzie, albo po prostu do drugiego zdjęcia stanąć tak żeby ją zasłonić.
 12. Nie, to nie tak, tylko mniej więcej tak: Teza: każda koniczynka ma 4 liście. Ty przynosisz jedną czterolistną koniczynkę i mówisz: zobacz, ta koniczynka ma 4 liście, a więc udowodniłem swoją tezę. Oprócz listy którą wrzucił Mateusz, polecam jeszcze ten film w temacie:
 13. @HAMAL Równie dobrze ktoś mógłby teraz stwierdzić, że dziwnym trafem gdy po raz pierwszy od tak długiego czasu mamy wiele dni świetnej pogody, nagle przestały latać samoloty... Zastanawiające, prawda? Mózg ludzki jest tak skonstruowany, żeby widzieć ciągi przyczynowo-skutkowe. Jednak metoda naukowa pokazuje, że żeby dobrze wnioskować, trzeba też próbować obalenia postawionej przez siebie tezy, a nie tylko szukać argumentów, żeby ją udowodnić. Inaczej może nam z badań wyjść, że wiatraki powodują wiatr - w końcu kiedy się kręcą, wiatr wieje, a kiedy przestają, to przestaje wiać. Oczywiście w omawianym tutaj przypadku prawdopodobnie nie ma żadnej relacji przyczynowo-skutkowej i mamy do czynienia ze zwykłym przypadkiem. Podobnie jak fakt, że wydatki na naukę i technologię w USA miały w latach 1999-2009 niemal 100-procentową korelację z liczbą samobójstw, albo to, że spożycie sera koreluje z ilością osób uduszonych we śnie przez własne prześcieradła. Przypadek? Raczej na pewno tak. https://www.tylervigen.com/spurious-correlations
 14. Z jaką prędkością się to coś poruszało? Jeśli podobną do ISS, to prawdopodobnie widziałaś flarę satelity, czyli odbicie od niego światła słonecznego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.