Skocz do zawartości

Krawat

Moderator
 • Zawartość

  1467
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1239 Excellent

1 obserwujący

O Krawat

 • Tytuł
  Arktur
 • Urodziny 12.07.1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Wrocław
 • Zainteresowania
  Programowanie, fotografia

Ostatnie wizyty

1797 wyświetleń profilu
 1. Jak ustawisz na oficjalnej stronie swoją lokalizację to pojawia się informacja o kolejnym widocznym przelocie.
 2. Cześć, mam 2 nowinki którymi chciałbym się z Wami podzielić Po pierwsze, nowozelandzka firma RocketLab wystrzeliła kilka dni temu swoją rakietę Electron i wyniosła na orbitę kilka CubeSatów oraz wysoce odblaskową, szybko rotującą 65-ścienną bryłę która nazywa się "Humanity Star" czyli "Gwiazda ludzkości": http://www.thehumanitystar.com/ Najbliższy przelot oświetlonej bryły w nocy w Polsce dopiero za ok. 3 miesiące, ale zastanawiam się nad możliwością zobaczenia tego obiektu za dnia - przy szybkiej rotacji powinna błyskać, co w teorii ułatwia dostrzeżenie na jasnym niebie. Jestem bardzo ciekaw efektu, choć z drugiej strony nie podoba mi się "śmiecenie" nocnego nieba dodatkowym sztucznym światłem. Astrofotografowie pewnie też nie będą zachwyceni jak im takie coś wleci w kadr podczas długiej ekspozycji. Obiekt pozostanie na orbicie ok. 9 miesięcy. Druga wiadomość to taka, że w tym roku pożegnamy flary Iridium - firma sukcesywnie deorbituje starą, wysłużoną flotę, którą zastępuje konstelacja IridiumNEXT (jeśli śledzicie starty rakiet SpaceX, pewnie widzieliście że wynoszą 10 takich ptaszków za jednym zamachem). Nowe satelity nie będą już produkować flar. Na orbicie pozostanie co prawda kilka nieczynnych "błyskaczy" ale przewidywanie ich błysków jest nieco trudniejsze. Kto lubi - niech w tym roku ogląda ile może. Kto nie lubi, niech czeka aż się skończą. Tak czy inaczej, w przyszłym roku z jasnych sztucznych obiektów pozostnie nam chyba tylko ISS. Radek
 3. Ech, nie zdążyłem Wpisałem się na rezerwową - może akurat się uda
 4. Mam 2.5 pytania 1. Do kiedy można się zgłaszać? 2. Czy będzie ktoś jechał na zlot z Wrocławia z wolnym miejscem albo przejeżdżał przez Wrocław bądź południową Wielkopolskę? 2.5. Czy będzie ktoś jechał na zlot z w/w miejsc i będzie dodatkowo miał w bagażniku miejsce na 15-calowego Taurusa który chciałby się zabrać na zlot?
 5. Całkowite zaćmienie Słońca - pytanie

  Chile za 2 lata to ciekawa opcja, (jest też tam za 3 lata w grudniu) ale pewnie dość droga - dla Europejczyków bardziej osiągalne będzie 2024 w USA (ale w kwietniu, więc nie wiem jak z pogodą), a później dopiero 2026 Hiszpania i 2027 północna Afryka - to ostatnie jest szczeególnie interesujące ze względu na bardzo długą fazę całkowitą zaćmienia - nawet do 6,5 minuty. Gibraltar, Tunezja, Algieria, Maroko, Libia, Egipt. Przynajmniej niektóre z tych miejsc to popularne i niedrogie kierunki wycieczkowe - ostatnio mniej popularne ze względu na sytuację polityczną, ale może przez 10 lat zmieni się to na plus?
 6. ISS

  heavens-above.com znów działa. Tłumacząc pobieżnie na polski - ktoś w Tajlandii stworzył konto z pustą nazwą użytkownika co zepsuło cały system. Żadne dane nie wyciekły a możliwość stworzenia użytkownika bez nazwy została wyłączona. Autor strony przeprasza za niedogodności
 7. ISS

  heavens-above.com od wczoraj ma dość poważne problemy. Przy wejściu na stronę jest się zalogowanym jako losowy użytkownik, nie działa lokalizacja. Twórcy strony chyba nie bardzo się przejmują. Jest nawet temat na Reddicie - problem jest globalny. Albo pojawił się błąd który był od dawna w aplikacji albo przy wdrożeniu nowszej wersji na produkcję ktoś skopał robotę. Na razie niestety nic nie wiadomo. Wydaje się że to jakaś nowa wersja bo stare linki (zawierające w URLu współrzędne geograficzne) nie działają. Trzeba czekać.
 8. ISS

  Separacja w tej chwili to około kilometr, raczej nie ma szans na zobaczenie gołym okiem ISS i Sojuza obok siebie za 20 minut. Dodatkowo szanse zależą od tego do którego portu podchodzi Sojuz i jak ISS jest zorientowana w przestrzeni. A poza tym zdarzały się dokowania przed czasem.
 9. Obłoki srebrzyste

 10. Podepnę się bo właśnie zauważyłem że jest nowa teoria na temat wahań jasności gwiazdy. Jest piękna, jest prosta, a co najlepsze jeśli jest prawdziwa to będziemy to wiedzieć za kilka lat. W skrócie: planeta i wielcy Trojańczycy. Artykuł naukowy: https://arxiv.org/abs/1705.08427 za: https://twitter.com/brettmor/status/867200702577131520/photo/1?utm_source=fb&utm_medium=fb&utm_campaign=DMontesG&utm_content=867249377894707200 EDIT: zastanawia mnie tylko rozmiar tej domniemanej planety - musiałaby ona być olbrzymia, nie wiem czy nie za duża na planetę?
 11. Być może: 7 planet typu ziemskiego wokół gwiazdy TRAPPIST-1. W tym 6 w pobliżu ekosfery. źródła: https://twitter.com/NASAWatch/status/834084255923838976 http://nasawatch.com/archives/2017/02/spitzer-discove.html Nie wiem na ile to jest wiarygodne. W każdym razie gwiazda jest 39 lat świetlnych od nas. Nieźle.
 12. Cykl synodyczny Wenus

  Ciekawostka, ponieważ 8 lat ziemskich to w przybliżeniu 13 lat wenusjańskich, pozorna linia łącząca nasze planety tworzy w tym okresie ciekawy wzór: http://i.imgur.com/ysaLqAf.gif
 13. To prawda, UV też przechodzi przez grubszą atmosferę. Krótkie grzebanie w sieci mówi też że bliski ultrafiolet jest absorbowany przez atmosferę silniej niż światło widzialne, ale pytanie brzmi czy grubsza atmosfera blokuje go aż tyle by przestał być szkodliwy? No i patrząc na Słońce przez teleskop kierujemy źródło ultrafioletu prosto na siatkówkę. Pamiętam, że czytałem ostrzeżenie o patrzeniu przez wizjer na zachodzące Słońce kilka lat temu na spaceweather.com, jak była widoczna taka wielka plama słoneczna. To dość solidne źródło. Nie sprawdzałem co prawda na ile ta informacja zgadza się z prawdą i wolałem nie testować na swoich oczach ale myślę że trzeba by zrobić jakiś rekonesans dostępnych badań i potwierdzić lub obalić tę tezę. Teraz nie mam czasu, ale może w tygodniu usiądę do tematu. Widzisz, fajnie że zakwestionowałeś, wszyscy mamy okazję się czegoś dowiedzieć! Nauka górą! Aha, no i nie zapominajmy o podczerwieni - być może mi się pomyliło i to właśnie podczerwień jest głównym zagrożeniem.
 14. Warto tylko pamiętać żeby nie patrzeć na takie wschodzące lub zachodzące Słońce przez wizjer aparatu podłączonego do obiektywu (teleskopu). To dlatego, że mimo iż jasność Słońca może być niska (i nie będzie nas ono razić), promieniowanie ultrafioletowe jest nadal obecne, a jest szkodliwe dla naszych oczu. Więc jeśli już decydujemy się na takie zdjęcia, używajmy trybu Live View w aparacie, jeśli go posiadamy.
 15. Akurat w porę SciFun dodał drugą część filmu o płaskiej Ziemi - oglądajmy od 12 minuty 15 sekundy, a trafimy na znajomy temat https://www.youtube.com/watch?v=SC9ybxMDGlE#t=12m15s
×