Jump to content

Krawat

Moderator
 • Content Count

  1,482
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Krawat last won the day on January 2

Krawat had the most liked content!

Community Reputation

1,276 Excellent

1 Follower

About Krawat

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 07/12/1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Wrocław
 • Zainteresowania
  Programowanie, fotografia

Recent Profile Visitors

2,981 profile views
 1. Tak, teraz rozumiem o co Ci chodziło. Faktycznie te dwie kulki są zbyt małe żeby się sprasować do jednej dużej. A i dobrze napisałeś, że się "spotkały", bo kolizją trudno to nazwać. Przy prędkości rzędu 60-70cm na sekundę to bardziej jak dokowanie niż zderzenie
 2. Ta kulistość również bardzo mnie zdziwiła, bo spodziewałem się czegoś dużo bardziej nieregularnego. Pytanie o nią padło na konferencji. Wyjaśnienie jest takie, że proces który za to odpowiada to stopniowa, powolna akrecja chmury drobnych, dużo mniejszych ciał.
 3. Nawet nałożyli obrazy na siebie. Niesamowite. O ile pamiętam rozstawili Synty 16" z kamerami w odstępach kilku kilometrów i rejestrowali
 4. Ultima Thule Kolor: Z podpisami w trochę wyższej rozdzielczości:
 5. heweliusz, masz rację z tym Kryżem Południa oczywiście, sprawdziłem tą widoczność Crux tylko w pobliżu równika.
 6. Okres obrotu 15 lub 30 godzin, za mało danych mają jeszcze żeby dokładnie określić. Obstawiam że to pojedyncze ciało z dwoma zaznaczonymi częściami, coś jak 67P C-G tylko bardziej wydłużone. Orbitujące wokół siebie 2 ciała, to byłoby coś niesamowitego ale statystyka pokazuje że w Układzie Słonecznym "orzeszki ziemne" są bardzo częste :) Zdjęcie z transmisji NYT1 (100px) jest już na Ziemi, pewnie pokażą je dziś na konferencji prasowej o 20 naszego czasu. Transmisja NYT2 (z nieco większym zdjęciem) właśnie trwa, ale zdjęcie z niej będzie pewnie dopiero jutro o 20. Tak czy inaczej dzisiaj wszystko się okaże. Czekam z niecierpliwością.
 7. Gwiazda Polarna (Polaris) nie leży dokładnie na biegunie niebieskim, ma deklinację +89° 15′, więc w teorii jest zawsze nad horyzontem dla obserwatora będącego na południe od równika o mniej niż 45' (czyli ok. 83km) (wyjaśnienie tutaj, w sekcji Warunki widoczności ciał niebieskich). Okresowo wschodzi jeszcze dalej na południe. Do tego można dodać refrakcję atmosferyczną która powoduje że obiekty znajdujące się blisko horyzontu wydają się być nieco wyżej (chyba ok. 1 stopień) niż są w rzeczywistości. Więc tak, zakładając że na horyzoncie nie ma nic co blokuje widok, można zobaczyć Polaris będąc na południe od równika. Co do drugiego pytania, tak, to prawda, w miesiącach jesiennych (czyli wiosennych na półkuli południowej) obserwacje Krzyża Południa są właściwie niemożliwe, bo w pobliżu jest Słońce. Innymi słowy, Krzyż Południa jest wtedy na niebie za dnia. Podobnie u nas nie poobserwujesz jesienią galaktyk w Warkoczu Bereniki. Polecam zainstalować sobie darmowy symulator wyglądu nieba o każdej porze na każdym miejscu na świecie - Stellarium. Możesz tam sobie ustawić różne lokalizacje obserwatora i potwierdzić organoleptycznie
 8. Jest sygnał z New Horizons, telemetria wskazuje że systemy sondy są sprawne i została zebrana spodziewana ilość danych - przelot się udał!
 9. Mamy pierwsze zdjęcie, widać niewiele ale wydłużona jest ładnie
 10. Przy przygotowaniach do przelotu, polecam zapoznać się z dwoma artykułami autorstwa E. Lakdawalli z The Planetary Society: http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2018/what-to-expect-new-horizons-mu69-ultima-thule.html http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2018/new-horizons-approaching-mu69-ultima-thule.html Z tego pierwszego pochodzi bardzo ciekawa grafika: Jest to symulacja jakiej wielkości i rozdzielczości możemy się spodziewać na kolejnych zdjęciach przesłanych przez New Horizons. Za MU69 posłużyła tutaj kometa 67P C-G. (swoją drogą, taką samą symulację od Emily wrzucałem do tego wątku 3,5 roku temu - klik) Pierwsze zdjęcia (MU69 będie miała na nich szerokość ok. 6 pikseli) NASA na pewno pokaże na konferencji prasowej 1 stycznia, a większe w środę: Podejrzewam jednak że być może zobaczymy te zdjęcia szybciej, skoro udostępniono stronę z RAWami. Tak było w przypadku przelotu obok Plutona (swoją drogą, ale ten czas leci...). Zdjęcia chyba automatycznie lądują na tej stronie, więc warto mieć ją na oku. No i warto patrzeć na DSN, i wyczekiwać sygnału od New Horizons https://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html Kolejna ciekawa rzecz (chyba nie było w wątku) to fakt, że nie udalo się zaobserwować zmian jasności Ultimy. Brak wyraźnej krzywej blasku na razie próbuje się tłumaczyć tym, że oś obrotu tego obiektu może być wycelowana w naszą stronę. Inne wyjaśnienia to np. chmura pyłu lub wiele małych księżyców wokół które "uśredniają" krzywą. Kolejny ciekawy artykuł na ten temat prosto z APL: http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20181220 Będzie ciekawie!
 11. Dość szybko wydają się zanikać, a w dodatku z północy nadchodzą chmury. Coś tam ustrzeliłem (ok. 22:30), chociaż za statyw robiła mi poręcz od balkonu
 12. Wrocław - widzę piękne NLC. Sięgają na oko do 30-35 stopni nad północnym horyzontem.
 13. Jest legalne tylko trzeba mieć pozwolenie. Dostaje się je od PAŻP i z tego co pamiętam to nie ma z tym wielkich problemów, tylko oczywiście trzeba z nimi uzgodnić skąd i o której balon będzie leciał. Zaraz przed startem też trzeba zadzwonić i potwierdzić jeszcze raz, i po starcie chyba też. Tutaj są jakieś wzory podań, ale w sieci jest też opis procedury. http://www.pansa.pl/OPS/zgloszenie_propozycji_wypuszczenia_balonow_.pdf http://www.pansa.pl/OPS/Formularz_sonda.pdf Można też kupić odbłyśnik radarowy ale nie jest to wymagane. No i linka trzymająca ładunek musi pękać przy określonej sile.
 14. Jak ustawisz na oficjalnej stronie swoją lokalizację to pojawia się informacja o kolejnym widocznym przelocie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.