Jump to content

Krawat

Moderator
 • Content Count

  1,490
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Krawat last won the day on January 2 2019

Krawat had the most liked content!

Community Reputation

1,287 Excellent

1 Follower

About Krawat

 • Rank
  Arktur
 • Birthday 07/12/1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Wrocław
 • Zainteresowania
  Programowanie, fotografia

Recent Profile Visitors

3,803 profile views
 1. Z Wrocławia widać, nisko ale ładnie. Z 85mm poglądowo:
 2. Na jakiej podstawie stwierdzasz, że "będzie sporo kosmicznych zajączków"? Po niskiej orbicie lata obecnie, jak zauważyłeś, duża ilość satelitów. Tylko Iridium wytwarzało widoczne, jasne i regularne flary ze względu na swoją unikatową konstrukcję - anteny zamontowane pod kątem. Jest kilka innych obiektów które błyskają, ale rzadziej i mniej przewidywalnie. Pierwsze przeloty Starlinka były dobrze widoczne i dawały flary z powodu specyficznej orientacji konstelacji w przestrzeni w pierwszych kilku dniach po wypuszczeniu z owiewek. Sam widziałem flary do -2, może -3mag. W tej chwili satelity przechodzą w orientację "produkcyjną". Nie widziałem też żadnych nowych relacji o obserwacjach Starlinka, nie mówiąc o flarach. SpaceX nawet skomentowało tę sytuację (ostatni akapit):
 3. Wydaje mi się że dobrym odpowiednikiem jest sformułowanie "faza całkowita zaćmienia" albo po prostu samo "faza całkowita".
 4. Moja opinia jest taka: ludzkość od dziesięcioleci niszczy nocne niebo, nie satelitami, a zanieczyszczeniem światłem (LP). Dziedzictwo kulturowe, psychofizyka w radykalnej zmianie w obrazie firnamentu? Ogromna część populacji, mieszkająca całe życie w miastach, nigdy nawet nie widziała gwiazd, nie mówiąc o Drodze Mlecznej. Nie oznacza to że należy bagatelizować problem satelitów, ale uważam że nie jest to priorytet jeśli chodzi o ochronę nocnego nieba. Ostatnich przelotów Starlinka nie było już prawie widać gołym okiem z terenów podmiejskich. SpaceX napisało, że wynika to ze zmiany orientacji maszyn w przestrzeni, co znacząco ogranicza widoczność. A mamy okres bez nocy astronomicznej. Przez resztę roku problem będzie jeszcze mniejszy. Dodatkowo, zakładając konstelację 12000 satelitów na orbicie 500km, obserwator na Ziemi zobaczy ich nad horyzontem... 28. O ile w ogóle je zobaczy, bo na takiej wysokości będą już zbyt ciemne, co widać (a właściwie nie widać) od kilku dni. Dodatkowo większość z tych 28 satelitów będzie nisko nad horyzontem. Żeby nie było, nie jestem zwolennikiem wysyłania na orbitę ogromnych ilości sprzętu, ale w tym wypadku chyba nie ma co demonizować. A na pewno nie w przypadku obserwacji wizualnych i rzekomego niszczenia dziedzictwa jakim jest nocne niebo.
 5. Przed chwilą z Wrocławia - przelot niewidoczny, oprócz jednego jasnego obiektu (ok. +1mag). Heavens-above nie przewidywało nic innego jasnego o tej porze, a akurat trajektoria idealnie pasowała do Starlinka. Ciekawe, co to jest. Może jeszcze nie zdeorbitowali drugiego stopnia F9?
 6. Dzisiaj są rozstawione dużo bardziej niż wczoraj. Początek "pociągu" dalej zwarty, ale zaczynają się rozstawiać od końca. Pewnie w kolejnych dniach odległość będzie się powiększać aż w końcu zajmą w równych odstępach całą płaszczyznę orbitalną.
 7. Widziałem przelot z Wrocławia. Były bardzo jasne flary, wydaje mi się że -1/-2 magnitudo spokojnie. Niesamowity efekt jak cały "pociąg" zaczyna błyskać, jeden satelita za drugim. Niektóre na krótko, niektóre na dłużej. Wczoraj obserwowałem z Ostrzeszowa i flary były, ale dużo, dużo słabsze. Ktoś obserwował jeszcze te jasne flary? Jestem ciekaw jak szeroki jest pas tego zjawiska.
 8. Tak, teraz rozumiem o co Ci chodziło. Faktycznie te dwie kulki są zbyt małe żeby się sprasować do jednej dużej. A i dobrze napisałeś, że się "spotkały", bo kolizją trudno to nazwać. Przy prędkości rzędu 60-70cm na sekundę to bardziej jak dokowanie niż zderzenie
 9. Ta kulistość również bardzo mnie zdziwiła, bo spodziewałem się czegoś dużo bardziej nieregularnego. Pytanie o nią padło na konferencji. Wyjaśnienie jest takie, że proces który za to odpowiada to stopniowa, powolna akrecja chmury drobnych, dużo mniejszych ciał.
 10. Nawet nałożyli obrazy na siebie. Niesamowite. O ile pamiętam rozstawili Synty 16" z kamerami w odstępach kilku kilometrów i rejestrowali
 11. Ultima Thule Kolor: Z podpisami w trochę wyższej rozdzielczości:
 12. heweliusz, masz rację z tym Kryżem Południa oczywiście, sprawdziłem tą widoczność Crux tylko w pobliżu równika.
 13. Okres obrotu 15 lub 30 godzin, za mało danych mają jeszcze żeby dokładnie określić. Obstawiam że to pojedyncze ciało z dwoma zaznaczonymi częściami, coś jak 67P C-G tylko bardziej wydłużone. Orbitujące wokół siebie 2 ciała, to byłoby coś niesamowitego ale statystyka pokazuje że w Układzie Słonecznym "orzeszki ziemne" są bardzo częste :) Zdjęcie z transmisji NYT1 (100px) jest już na Ziemi, pewnie pokażą je dziś na konferencji prasowej o 20 naszego czasu. Transmisja NYT2 (z nieco większym zdjęciem) właśnie trwa, ale zdjęcie z niej będzie pewnie dopiero jutro o 20. Tak czy inaczej dzisiaj wszystko się okaże. Czekam z niecierpliwością.
 14. Gwiazda Polarna (Polaris) nie leży dokładnie na biegunie niebieskim, ma deklinację +89° 15′, więc w teorii jest zawsze nad horyzontem dla obserwatora będącego na południe od równika o mniej niż 45' (czyli ok. 83km) (wyjaśnienie tutaj, w sekcji Warunki widoczności ciał niebieskich). Okresowo wschodzi jeszcze dalej na południe. Do tego można dodać refrakcję atmosferyczną która powoduje że obiekty znajdujące się blisko horyzontu wydają się być nieco wyżej (chyba ok. 1 stopień) niż są w rzeczywistości. Więc tak, zakładając że na horyzoncie nie ma nic co blokuje widok, można zobaczyć Polaris będąc na południe od równika. Co do drugiego pytania, tak, to prawda, w miesiącach jesiennych (czyli wiosennych na półkuli południowej) obserwacje Krzyża Południa są właściwie niemożliwe, bo w pobliżu jest Słońce. Innymi słowy, Krzyż Południa jest wtedy na niebie za dnia. Podobnie u nas nie poobserwujesz jesienią galaktyk w Warkoczu Bereniki. Polecam zainstalować sobie darmowy symulator wyglądu nieba o każdej porze na każdym miejscu na świecie - Stellarium. Możesz tam sobie ustawić różne lokalizacje obserwatora i potwierdzić organoleptycznie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.