Skocz do zawartości

Krawat

Moderator
 • Zawartość

  1463
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  12

Ostatnia wygrana Krawat w dniu 25 Wrzesień 2015

Użytkownicy przyznają Krawat punkty reputacji!

Reputacja

1230 Excellent

O Krawat

 • Tytuł
  Arktur
 • Urodziny 12.07.1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Wrocław
 • Zainteresowania
  Programowanie, fotografia

Ostatnie wizyty

1417 wyświetleń profilu
 1. Całkowite zaćmienie Słońca - pytanie

  Chile za 2 lata to ciekawa opcja, (jest też tam za 3 lata w grudniu) ale pewnie dość droga - dla Europejczyków bardziej osiągalne będzie 2024 w USA (ale w kwietniu, więc nie wiem jak z pogodą), a później dopiero 2026 Hiszpania i 2027 północna Afryka - to ostatnie jest szczeególnie interesujące ze względu na bardzo długą fazę całkowitą zaćmienia - nawet do 6,5 minuty. Gibraltar, Tunezja, Algieria, Maroko, Libia, Egipt. Przynajmniej niektóre z tych miejsc to popularne i niedrogie kierunki wycieczkowe - ostatnio mniej popularne ze względu na sytuację polityczną, ale może przez 10 lat zmieni się to na plus?
 2. ISS

  heavens-above.com znów działa. Tłumacząc pobieżnie na polski - ktoś w Tajlandii stworzył konto z pustą nazwą użytkownika co zepsuło cały system. Żadne dane nie wyciekły a możliwość stworzenia użytkownika bez nazwy została wyłączona. Autor strony przeprasza za niedogodności
 3. ISS

  heavens-above.com od wczoraj ma dość poważne problemy. Przy wejściu na stronę jest się zalogowanym jako losowy użytkownik, nie działa lokalizacja. Twórcy strony chyba nie bardzo się przejmują. Jest nawet temat na Reddicie - problem jest globalny. Albo pojawił się błąd który był od dawna w aplikacji albo przy wdrożeniu nowszej wersji na produkcję ktoś skopał robotę. Na razie niestety nic nie wiadomo. Wydaje się że to jakaś nowa wersja bo stare linki (zawierające w URLu współrzędne geograficzne) nie działają. Trzeba czekać.
 4. ISS

  Separacja w tej chwili to około kilometr, raczej nie ma szans na zobaczenie gołym okiem ISS i Sojuza obok siebie za 20 minut. Dodatkowo szanse zależą od tego do którego portu podchodzi Sojuz i jak ISS jest zorientowana w przestrzeni. A poza tym zdarzały się dokowania przed czasem.
 5. Obłoki srebrzyste

 6. Podepnę się bo właśnie zauważyłem że jest nowa teoria na temat wahań jasności gwiazdy. Jest piękna, jest prosta, a co najlepsze jeśli jest prawdziwa to będziemy to wiedzieć za kilka lat. W skrócie: planeta i wielcy Trojańczycy. Artykuł naukowy: https://arxiv.org/abs/1705.08427 za: https://twitter.com/brettmor/status/867200702577131520/photo/1?utm_source=fb&utm_medium=fb&utm_campaign=DMontesG&utm_content=867249377894707200 EDIT: zastanawia mnie tylko rozmiar tej domniemanej planety - musiałaby ona być olbrzymia, nie wiem czy nie za duża na planetę?
 7. Być może: 7 planet typu ziemskiego wokół gwiazdy TRAPPIST-1. W tym 6 w pobliżu ekosfery. źródła: https://twitter.com/NASAWatch/status/834084255923838976 http://nasawatch.com/archives/2017/02/spitzer-discove.html Nie wiem na ile to jest wiarygodne. W każdym razie gwiazda jest 39 lat świetlnych od nas. Nieźle.
 8. Cykl synodyczny Wenus

  Ciekawostka, ponieważ 8 lat ziemskich to w przybliżeniu 13 lat wenusjańskich, pozorna linia łącząca nasze planety tworzy w tym okresie ciekawy wzór: http://i.imgur.com/ysaLqAf.gif
 9. To prawda, UV też przechodzi przez grubszą atmosferę. Krótkie grzebanie w sieci mówi też że bliski ultrafiolet jest absorbowany przez atmosferę silniej niż światło widzialne, ale pytanie brzmi czy grubsza atmosfera blokuje go aż tyle by przestał być szkodliwy? No i patrząc na Słońce przez teleskop kierujemy źródło ultrafioletu prosto na siatkówkę. Pamiętam, że czytałem ostrzeżenie o patrzeniu przez wizjer na zachodzące Słońce kilka lat temu na spaceweather.com, jak była widoczna taka wielka plama słoneczna. To dość solidne źródło. Nie sprawdzałem co prawda na ile ta informacja zgadza się z prawdą i wolałem nie testować na swoich oczach ale myślę że trzeba by zrobić jakiś rekonesans dostępnych badań i potwierdzić lub obalić tę tezę. Teraz nie mam czasu, ale może w tygodniu usiądę do tematu. Widzisz, fajnie że zakwestionowałeś, wszyscy mamy okazję się czegoś dowiedzieć! Nauka górą! Aha, no i nie zapominajmy o podczerwieni - być może mi się pomyliło i to właśnie podczerwień jest głównym zagrożeniem.
 10. Warto tylko pamiętać żeby nie patrzeć na takie wschodzące lub zachodzące Słońce przez wizjer aparatu podłączonego do obiektywu (teleskopu). To dlatego, że mimo iż jasność Słońca może być niska (i nie będzie nas ono razić), promieniowanie ultrafioletowe jest nadal obecne, a jest szkodliwe dla naszych oczu. Więc jeśli już decydujemy się na takie zdjęcia, używajmy trybu Live View w aparacie, jeśli go posiadamy.
 11. Akurat w porę SciFun dodał drugą część filmu o płaskiej Ziemi - oglądajmy od 12 minuty 15 sekundy, a trafimy na znajomy temat https://www.youtube.com/watch?v=SC9ybxMDGlE#t=12m15s
 12. Sonda Juno już prawie u celu

  Warto tu doprecyzować kilka rzeczy. Po pierwsze, wysokie promieniowanie z pasów radiacyjnych Jowisza powoduję degradację elektroniki. To sprawia że z biegiem czasu coraz bardziej realna staje się wizja utraty kontroli nad sondą. Stąd też relatywnie krótki czas trwania misji (do lutego 2018). Sonda Galileo miała problemy z elektroniką i kamerami właśnie z tego powodu. Swoją drogą przewiduje się że w 2017 roku JunoCam również będzie dostarczać obrazy o coraz niższej jakości - z powodu wysokiego promieniowania w otoczeniu. Scenariusze pesymistyczne mówią, że JunoCam nie dotrwa nawet do końca misji sondy. Nie można nawet sondy zostawić na stabilnej orbicie, gdyż mnogość księżyców Jowisza będzie ją stopniowo zakłócać i istnieje prawdopodobieństwo uderzenia np. w Europę, czego, jak wspomniał kolega Ekolog, bardzo byśmy nie chcieli (nawet w perspektywie dziesiątek lat). Podobny los czeka też w tym roku sondę Cassini. Po wielu latach orbitowania wokół Saturna kończy się jej paliwo, i trzeba ją spalić w atmosferze Saturna.
 13. Dlaczego próżnia nie wysysa nam atmosfery?

  Nie ma sensu oglądać takich rzeczy. Nie ma sensu dyskutować z ich twórcami. Ich odporność na fakty wyklucza możliwość porozumienia. Pocieszająca natomiast jest świadomość, że niezależnie od tego co ktoś sobie wymyśli i głosi, prawda jest jedna - zawsze dyktowana przez naukę i logiczne rozumowanie. Jeśli zaś chodzi o temat weryfikacji źródeł, rozpoznawania przekłamań - polecam jeden z najlepszych filmów jakie widziałem na polskim YouTube - jest długi, lecz naprawdę warto. Wracam do niego co jakiś czas, żeby nie zapomnieć
 14. Elektrownia atomowa - postrzegana przez młodzież

  Całkiem ciekawe. Grupa ponad 2 tysięcy osób to już całkiem ładna próbka. Czy mógłbyś pokazać porównanie odpowiedzi na pytania 2 i 3 w grupach wiekowych 13-18 lat oraz 19-25 lat? Moim zdaniem warto by było zadać te same pytania osobom w wieku np. 40-50 lat (czyli rodzicom badanych tutaj młodych osób ), aby porównać jak różne pokolenia podchodzą do sprawy. Nie zgadzam się z taką interpretacją - przecież, jak wynika z drugiej grafiki, takiego zdania jest nieco mniej niż 1/3 badanych. Z drugiej strony, bardzo ważne jest to, skąd pochodziła grupa osób na której przeprowadzono badanie - losowo z całej Polski, z jednej miejscowości? Zapewne gdybyś zadał drugie pytanie mieszkańcom Choczewa, Gąsek lub Żarnowca, wyniki byłyby inne, bo tam naprawdę może kiedyś powstać elektrownia jądrowa.
 15. Nowa misja klasy Discovery

  Dwie ciekawe grafiki na temat nadchodzących misji. Na początek plan misji Lucy: I plan orbit misji Psyche. Warto zauważyć że sonda będzie wyposażona w napęd jonowy, podobnie jak Dawn (która badała Vestę i Ceres, wokół tej ostatniej wciąż orbitując). Grafiki pochodzą z wpisu na blogu The Planetary Society. Kto zna angielski, polecam przeczytać. http://www.planetary.org/blogs/guest-blogs/van-kane/20170109-lucy-and-psyche-asteroid-missions.html
×