Skocz do zawartości

System grzewczy do Newtona


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow.Zastanawiam sie nad kupnem systemu grzewczego firmy Kendrick do mojego Newtona.Wiadomo jakim problemem jest zaparowanie albo zeszronienie optyki teleskopu podczas robienia zdjec czy tez obserwacji.System firmy Kendrick znakomicie spelnia tutaj swoja role (jak i wiele innych systemow innych firm czy tez wlasnej roboty).Zastanawia mnie fakt jak to jest: z jednej strony grzalki podgrzewaja oba lustra do temp. wiekszej od temp otoczenia aby zapobiec zaparowaniu (zaszronieniu) a z drugiej strony wiadomo ze teleskop (lustra) przed sesja nalezy najpierw schlodzic do temp.otoczenia.Czyli ze podgrzewajac lustra w trakcie sesjii zdjeciowej (obserwacyjnej) otrzymujemy obrazy gorszej jakosci spowodowane wyzsza temp. luster niz temp. otoczenia?Na zalaczonym zdjeciu jest grzalka zamontowana do lustra glownego ktora zamierzam kupic do mojego teleskopu.Podona tylko w kszalcie eliptycznym jest grzalka na lustro wtorne.

P.S.Zdjecie zaczerpniete od forumowicza z innego forum astronomicznego.

p8272083ks9.jpg

Edytowane przez dziubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, że grzałka na lustrze głównym newtona to pomysł co najmniej dziwaczny,

przecież tubus pracuje jak odrośnik, już nie mówiąc o tym, że przecież samo lustro przez swoją masę i rodzaj materiału jest materiałem o bardzo dużej bezwładności cieplnej i zazwyczaj po prostu i tak nie zdąży się wychłodzić do temperatury otoczenia, czy chociażby temperatury punktu rosy, ja przynajmniej nie pamiętam, żeby kiedykolwiek zarosiało mi lustro główne podczas obserwacji czy focenia, chociaż taka grzałka miała by sens, ale tylko przypadku kiedy już kończymy obserwacje i chcemy szybko ogrzać lustro, żeby nam nie zarosiało, po wniesieniu do ciepłego pomieszczenia,

 

ale oczywiście grzałka na lusterko wtórne jest jak najbardziej wskazana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak pisze sumas, grzałki w praktyce stosuje się (tylko) na lusterko wtórne, soczewki oczne okularów, obiektyw i okular szukacza, szkiełko telrada czy ewentualnie obiektyw guidera. Mi osobiście jeszcze nigdy się nie zdarzyło zaparowane czy zaroszone LG nawet po całonocnych obserwacjach przy dużej wilgoci.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi i wlasne doswiadczenia w tej kwestii.Ja osobiscie rowniez jeszcze nie doswiadczylem oszronienia LG w mojej krotkiej jak na razie przygodzie z astronomia.Wiec daruje sobie kupno grzalki na LG a zaopatrze sie natomiast w grzalke na LW.Mysle rowniez nad zakupem grzalek na 2 refraktory ktore posiadam.Rozumiem ze sa one jak najbardziej wskazane?Poniewaz zamierzam sie zajmowac astrofotografia czy powinienem jeszcze pomyslec nad grzalkami na inne czesci osprzetu,ktore moga ulec zaparowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.