Skocz do zawartości

Philips SPC 900NC problem


TomaszTech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam przerobioną kamerkę Philips SPC 900NC.

Problem polega na tym, że (zastanawiam się czy to błąd) bez podłączenia kamerki kablem LPT kamera nie ostrzy (brak na razie kabla LPT) nie wiem czy z połączonym będzie działać "ok"

Nie daje się w żaden sposób ustawić ostrość nawet stosując oryginalną soczewką. Czy to może wynikać ze źle zmontowanej kamerki?

Czekam na sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przeróbka na 100% nie ma technicznie nic wspólnego z ostrością (jeśli mówimy o elektronice).

Nie ostrzy z teleskopem, czy jedynie z własnym obiektywem?

Jeśli z teleskopem, to pewnie trzeba przedłużyć (to częściej niż skrócić - w przypadku refraktorów) wyciąg. Do tego służą przedłużki.

Jeśłi nie ostrzy nawet z własnym obietywem, to pewnie przeróbka dotyczyła także mechaniki (być może kamera została tak dostosowana do teleskopu poprzedniego właściciela).

Inna dość prawdopodobna możliwość - brudna matryca. Wtedy czyszczenie spirytusem i BARDZO delikatnie np. patyczkiem do czyszczenia uszu (taki z watą). Dużo lepiej robić to płynem do czyszczenia optyki (np. dostępnym w DO) i specjalną szmatką. Takie czyszczenie musi być wykonane BARDZO ostrożnie. Jak porysujesz matryce to już koniec.

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przeróbka na 100% nie ma technicznie nic wspólnego z ostrością (jeśli mówimy o elektronice).

Nie ostrzy z teleskopem, czy jedynie z własnym obiektywem?

Jeśli z teleskopem, to pewnie trzeba przedłużyć (to częściej niż skrócić - w przypadku refraktorów) wyciąg. Do tego służą przedłużki.

Jeśłi nie ostrzy nawet z własnym obietywem, to pewnie przeróbka dotyczyła także mechaniki (być może kamera została tak dostosowana do teleskopu poprzedniego właściciela).

Inna dość prawdopodobna możliwość - brudna matryca. Wtedy czyszczenie spirytusem i BARDZO delikatnie np. patyczkiem do czyszczenia uszu (taki z watą). Dużo lepiej robić to płynem do czyszczenia optyki (np. dostępnym w DO) i specjalną szmatką. Takie czyszczenie musi być wykonane BARDZO ostrożnie. Jak porysujesz matryce to już koniec.

Piotrs

 

 

Chyba wiem w czy problem. Kamerka została przerobiona mechanicznie i dlatego nie mogę ustawić ostrości. Z teleskopem nie sprawdzałem nie ma złączni. Kamerkę zrobiłam osobiście. :) Zmieniła się odległość między matrycą a oryginalną optyką stąd pewnie problem z ostrzeniem.

 

 

A sam kamerka wygląda tak.

post-8649-1225639494_thumb.jpg

post-8649-1225639530_thumb.jpg

post-8649-1225639955_thumb.jpg

post-8649-1225639964_thumb.jpg

post-8649-1225639974_thumb.jpg

post-8649-1225639984_thumb.jpg

Edytowane przez TomaszTech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wykonania własnoręcznej przeróbki.

Tak, odległość decyduje o ostrości - więc wszysko jasne. Jak dokupisz złączkę np. taką: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=161

to już pewnie się uda wyostrzyć z teleskopem.

Powodzenia,

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest przeróbka mechaniczna (kamerka ma inną obudowę - nie oryginalną),istotną jest odległość gniazda obiektywu od matrycy. Mam taką kamerkę przerobioną na SC1,5 z oryginalną obudową. W oryginalnej obudowie z typowym obiektywem kamerka ostrzy, tak samo ze złączką w teleskopie Newtona.

Moja propozycja:

-spróbuj przystawić obiektyw (zrozumiałem, że masz oryginalny) do obudowy wtedy możesz ocenić odległość od obudowy(moment, w którym obraz będzie ostry - może być w pomieszczeniu)

- sprawdź odległość od matrycy do zewnętrznej krawędzi tulei w którą wkręcasz złączkę - u mnie w kamerze w oryginalnej obudowie odległość ta wynosi 6mm ( może być +-1mm)

Pozdrawiam.

 

PS. Kabel na LPT nie ma tutaj nic do rzeczy, on tylko steruje przedłużonymi czasami.

Istotny jest kabel z łączem USB, który steruje pracą kamery (przekazuje i odbiera sygnały).

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Chyba wiem w czy problem. Kamerka została przerobiona mechanicznie i dlatego nie mogę ustawić ostrości. Z teleskopem nie sprawdzałem nie ma złączni. Kamerkę zrobiłam osobiście. :) Zmieniła się odległość między matrycą a oryginalną optyką stąd pewnie problem z ostrzeniem.

 

 

A sam kamerka wygląda tak.

 

 

Mam ten sam problem co kolega :] mam tą kamerke przerobioną tylko o tą złączne z astrokraka i przy mojim teleskopie tał1 nie ostrzy wydaje mi sie ze problem nie jest w tym ze jest zablisko a raczej w tym ze jest za daleko ! macie jakieś sugestje jak to wyliczyć zebym jakiejś polki nie odwalił !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I problem się rozwiązał zakupiłem ową złączkę i co i nic. Kamerka nie ostrzy, wygląda na to, że trzeba będzie przerobić coś jeszcze. A dokładnie przybliżyć przetwornik CCD w stronę lustra wtórnego. Po maksymalnym wsunięci kamerki w wyciąg i wsunięciu wyciągu na maksa kamerka nie ostrzy. Jak jestem w błędzie to poprawcie mnie proszę za czym zacznę dalszą przeróbkę. Sprzęt na jakim pracował kamerka to:

SW 150/1000 oryginalny wyciąg, swoją drogą kaszana jak się patrzy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego wnosisz że trzeba przybliżyć? Może trzeba oddalić? Tak, czy siak zdalna pomoc widać zawodzi.

 

U mnie wystąpił podobny problem po założeniu korektora komy. Tu: http://astro-forum.org/Forum/MPCC-korektor...ach-t23705.html znajdziesz opis jak sobie z tym poradziłem (skrócenie wyciągu i podniesienie lustra głównego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego wnosisz że trzeba przybliżyć? Może trzeba oddalić? Tak, czy siak zdalna pomoc widać zawodzi.

 

U mnie wystąpił podobny problem po założeniu korektora komy. Tu: http://astro-forum.org/Forum/MPCC-korektor...ach-t23705.html znajdziesz opis jak sobie z tym poradziłem (skrócenie wyciągu i podniesienie lustra głównego).

 

 

Wydaje mi się że to powinno pomóc. Nie dałem rady ustawić ostrości jak wysuwałem wyciąg obraz rozjeżdżał się tak, że nawet nie było widać konturów Księżyca,(jedna wielka biała plama) a jak wsunąłem do końca wyciąg można było dopatrzeć się jakiś konturów. Wnioskuje więc, że chyba za bardzo oddalony jest przetwornik CCD do ogniska teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to powinno pomóc. Nie dałem rady ustawić ostrości jak wysuwałem wyciąg obraz rozjeżdżał się tak, że nawet nie było widać konturów Księżyca,(jedna wielka biała plama) a jak wsunąłem do końca wyciąg można było dopatrzeć się jakiś konturów. Wnioskuje więc, że chyba za bardzo oddalony jest przetwornik CCD do ogniska teleskopu.

 

Z tego co przekazałeś wynika, że prawidłowo wnioskujesz przetwornik kamerki jest za daleko poza ogniskiem. Najlepszą metodą poprawienia tego będzie zaproponowana przez PiotraS. Najpierw radzę spróbować metody nieinwazyjnej.

Pozdro.

 

PS. Jest to wynikiem niezachowania odległości gniazda obiektywu od czipa.

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jednak nie koniec walki.

Jak mogę sprawdzić czy w kamerce działają długie czasy. Nie mogę tego ustalić K3CCD nie znam na tyle tego programu.

Jak ustawie czas trwania klatki nawet na 30 sekund, to wygląda ona tak samo ja klatka trwająca standardową długość czyli 5/1s. Może to ustawienia portu LPT? Zaznaczam, że sprawdzałem to na 2 kompach obydwa maja porty LPT i RS232. System Win XP SP3 Jeden to lapi Della więc porty działają na pewno wzorowo, jak to w dellach bywa.

Może mi ktoś podpowiedzieć co robię nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.