Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć planetarnych i Księżyca


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozwoliłem sobie założyć topic na temat którego wyraźnie brakuje. Wielu z nas z powodów sprzętowych, możliwości czasowych lub innych skoncetrowało swoje "astrofoto" na zdjęciach planet i Księżyca. Na pewno jest to o wiele łatwiejsza ścieżka do wykonywanie fotek od tego co oferują nam mozliwości tzw. głębokiego nieba. NIe znaczy to jednak, że nie wymaga wiedzy, szczególnie w zakresie obróbki fotek ale również samego setupu sprzętu.

Z tematów ciekawych i do poruszenia myślę znajdzie się tutaj wiele spraw włącznie z przykładowymi tutorialami obróbki fotek.

Przekonałem się że najlpsze fotki na świecie są obrabiane w sposób nieco inny niż robimy to na naszym astronomicznym podwórku.

Najciekawsze tematy to:

 

-sprzęt dobór kamerki i ogniskowej, ustawienie setup

-sprzęt pomocniczy typu barlowy lub okulary do avikowania

-formaty zapisu zdjęcia i jego dalsza obróbka

-prace wykończeniowe w PS lub innym programie graficznym

-itd.

 

 

Rozwinę może nieco pierwszy temat czyli dobór sprzetu.

Kamerki do wykonywania zadań planetarnych posiadają z reguły niewielkie matryce i zapisują przeważnie avi w formacie 8bit.

Popularna kamerka toucam charakteryzuje się takim systemem przy wielkości pixela 5,6mkrm (jeśli się nie mylę).

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego że dobór odpowiedniego powiększenia jakie chcemy uzyskać w odniesieniu do obrazu na czipie takiej

kamerki ma kluczowe znaczenie dla wyciągnięcia z obrazka maksymalnej ilości szczegółów.

Należy tu podeprzeć się tzw. kryterium nyquista, jest to ogólnie rzecz ujmując zasada mówiąca o tym, że jednostka informacji, którą uzyskujemy z obiektu

w który wycelowaliśmy nasz teleskop musi zostać zarejestrowana na dwóch jednostkach medium na którym nagrywamy nasz obiekt.

Przekładając z ruskiego na polski: należy uzyskać w teleskopie takie powiększenie obiektu aby podstawowy bit informacji czyli (nie wdając się teraz w szczegóły) wielkość dysku Airy jaki generuje nasz teleskop została zapisana na 2 pixelach naszej kamerki.

Ponieważ wielkość tego dysku jest zależna od generowanej przez teleskop ogniskowej regulując tą ogniskową (barlow, dobry np. ortho okular) możemy uzyskać wymagane kryterium. Zastosowanie mniejszej niż wymagana ogniskowej powoduje po prostu przepadek danych, nadmiarowość z kolei (zapis 1 bita na większej niż 2 iloścdi pixeli) powoduje poprzez spadek kontrastu również degradację uzyskanego efektu.

 

Jak to obliczyć?

Łatwo :)

 

Wymagana ogniskowa zestawu wynosi: (D(średnica zwierciadła)*wielkość pixela kamerki/0,51lambda*550)*1000

(przyjmuje się lambda 550nm dla Jowisza ponieważ jest to długość fali która zawiera najwięcej informacji o tej planetce).

 

Dla przykładu 8" (20cm) SCT f/10 + toucam:

 

200*5,6/280,5=3,99*1000=3990mm powiedzmy 4 metry ;)

 

Ogniskowa 4000 mm czyli do zastosowania barlow x2.

Zauważmy że dla teleskopu o zwierciadle 20cm ale f/5 mamy ten sam warunek ogniskowej czyli musimy zastosować tam barlow x4

ze znacznym spadkiem kontrastu, jakie by nie było to lustro ilość szkła skutecznie zaważy na wyniku.

Dlatego właśnie efekty uzyskiwane z teleskopów katadioptrycznych są o wiele lepsze niż z szybkich newtonów.

Im dłuższa ogniskowa fabryczna tym lepiej.

 

Należy jednak dodać że sa to wyliczenia dla idealnego dysku tzn. dla idealnych warunków seeingowych. W sytuacji gdy mamy do czynienia z rozmyciem się dysku (czy też jego migotaniem nieliniowym) informacja zostanie zapisana i nie stracimy danych natomiast stracimy kontrast fotki (czyli efekt taki jak przy zastosowaniu zbyt dużej, nadmiarowej ogbniskowej).

 

Dla mojego c11 i lumenery 2.0 (pixel 7,4mkrm) dane wyszło mi zastosowanie barlowa 2,6x czyli jakiś egzotyczny trochę barlow (niestety kamerka ma duży pixel). Tak więc moje dotychczasowe aviki nagrywałem ze sporą stratą danych :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.