Skocz do zawartości

Jak dobrac okulary?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie, skladam teleskop i potrzebuje pomocy? Jakie dobrac okulary do lustra 150/1200 tak aby bylo jak najbardziej optymalnie.

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustra a nie soczewki ??? 150/1200 brzmi jak Celestron 150HD.

 

Zeby wybrac okulary musisz wiedziec co chcesz obserwowac, ile kasy chcesz poswiecic. Okularow nie wybiera sie pod teleskop - no moze w jakis skrajnych przypadkach (bardzo krotka, albo dluga ogniskowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzialem tylko wmiare uniwersalnie. Ale dobrze, jakie dla planet a jakie dla obiektów mglawicowych. Wiadomo, ze bede kupowal na raty a nie odrazu bo kasy moze zbraknac, ale od czegos musze zaczac. Zacznijmy od planet, bo teleskop skladam dla corki na OZME a tematem jest Mars. czyli obserwacje tej planetki w sierpniu no jak sie da to tez innych, a na zime zostawie cos barzdiej rozmytego. Hej!

Pozdrawiam.

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś dobrać okulary, które dadzą Ci powiększenia w zakresie od 25 do 300x.

 

Masz zdolność rozdzielczą 0,9" i światłosiłę F/8.

 

Dla okularu 40 mm o polu widzenia 45° miałbyś:

powiększenie: 30x

źrenicę wyjściową: 5 mm

zasięg: +12,1 mag

pole widzenia: 1,67° (100')

 

Dla okularu 25 mm o polu widzenia 50°:

powiększenie: 48x

źrenicę wyjściową: 3,1 mm

zasięg: +12,6 mag

pole widzenia: 1,04° (63')

 

Dla okularu 17 mm o polu widzenia 50°:

powiększenie: 71x

źrenicę wyjściową: 2,1 mm

zasięg: +13,1 mag

pole widzenia: 0,71° (43')

 

Dla okularu 12 mm o polu widzenia 48°:

powiększenie: 100x

źrenicę wyjściową: 1,5 mm

zasięg: +13,4 mag

pole widzenia: 0,48 (29')

 

Dla okularu 10 mm o polu widzenia 48°:

powiększenie: 120x

źrenicę wyjściową: 1,3 mm

zasięg: +13,6 mag

pole widzenia: 0,4° (24')

 

Dla okularu 7,5 mm o polu widzenia 45°:

powiększenie: 160x

źrenicę wyjściową: 0,94 mm

zasięg: +14,0 mag

pole widzenia: 0,28° (17')

 

Dla okularu 6,3 mm o polu widzenia 44°:

powiększenie: 191x

źrenicę wyjściową: 0,8 mm

zasięg: +14,1 mag

pole widzenia: 0,23° (14')

 

Dla okularu 5,2 mm o polu widzenia 42°:

powiększenie: 231x

źrenicę wyjściową: 0,7 mm

zasięg: +14,3 mag

pole widzenia: 0,18° (11')

 

Dalej powerować nie polecam. Okular 4 mm dałby powiększenie 300x, ale to tylko liczby...

 

Powiększenia od 50x do 150x możesz ewentualnie przykryć jednym okularem - Soligor Zoom 8-24 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszlo   :D

no ladne cacka   ;)

Dziekuje Ci serdecznie   :)

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Nie znasz moze posiadacza LX50 z 3Miasta (chyba z Gdanska)? Ktos taki ostatnio chcial sprzedac LX50 na allegro. Szukam kontaktu do niego.

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Przemek Rudź. Tutaj na Forum występuje jako "przemas". Znajdziesz go i jego namiary na tutejszej liście - przepraszam - członków. Kliknij na górze strony, znajdź go i wejdź na jego profil. Jak będzie mało danych podam Ci komórkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pogadać z Bartkiem i wyprosić u niego w Downloadzie "kategoryzację", np. Oprogramowanie, Zdjęcia, Artykuły, etc. Czyli przez Bartka do działu Download...hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, czy podtrzymujesz gotowość przerobienia mojego opracowanka o pomiarze pól widzenia okularów z polskiego na *.pdf ? Ja, niestety, nie mam legalnej kopii "Adobe PDF Makera".

Jeśli tak, to daj mi na priva swój adres i kilka dni na uzupełnienie najświeższych pomiarów. Natychmiast wyślę Ci płytkę pocztą lub plik mailem (trochę urośnie, bo chcę wstawić jeszcze parę skanów). Będzie w sam raz do opublikowania na tej stronce z programami, artykułami, fotkami, donosami i innymi takimi.   :)

 

P.S. Kto by tam chodził na stronę główną jak Forum jest tutaj   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Ściągnąłem program instalacyjny WordToPDF i kicha. Przy próbie konwersji do formatu PDF wyskakuje komunikat z błędem informujący mnie, że nie mam Ghostscripta (gswin32c.exe) i tyle mogę sobie pokonwertować. Gdzie to coś uzupełnić (dla Win98 SE)?

Myślałem, że instalacja programu z podanego przez Piotrka linku wystarczy. Piszą nawet, że szczególnych wymagań brak :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem, zainstalowałem. Najpierw WordToPDF krzyczy na mnie, że operacja niemożliwa, bo coś tam jest poza obszarem strony głównej. Otworzyłem dokument Worda w WordToPDF (view) i zamknąłem. Spróbowałem konwertować raz jeszcze. Tym razem konwersja się odbyła, ale utworzonego dokumentu PDF nie mogę otworzyć bo "utworzony dokument nie składa się z ani jednej strony".

HELP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.