Skocz do zawartości

Meade etx-70 at


sm210

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam pytanie:

Kupiłem ostatnio Meade etx-70 at i dopiero dzisiaj udało mi się coś przez niego zobaczyć :D Niestety napotkałem problem przynajmniej tak mi się wydaje . Podczas prowadzenia za gwiazdą montaż nie przesuwa się płynnie tylko przeskakuje co 2-4 sekund i to w osi pionowej jak i poziomej . Czy tak powinno być ? Czy w jakiś sposób się konserwuje mechanizm , kasuje luzy , itp. ? Teleskop jest nowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Podczas prowadzenia za gwiazdą montaż nie przesuwa się płynnie tylko przeskakuje co 2-4 sekund i to w osi pionowej jak i poziomej . (...)

 

Przyczyną takiego działania montażu może być zbyt gładka powierzchnia elementów ciernych sprzęgieł lub smar, który się dostał pomiędzy nie. W obu przypadkach sprawę powinno załatwić rozebranie montażu, dokładne oczyszczenie powierzchni ciernych (i ich okolic) z resztek smaru i przetarcie ich drobnym papierem ściernym.

 

Jeśli jednak teleskop jest nowy, to powinieneś go reklamować - na rozbieranie i "tuning" zawsze masz czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze tak, że za słabo zablokowałeś osie odpowiednimi blokadami. Zbyt lekko je zaciągnąłeś i teleskop jedzie na "półsprzęgle". W swojej znajomości z 70AT, nie miałem jeszcze takiego zachowania, ale wiem, że blokowanie osi to newralgiczna sprawa. Zawsze trzeba to robić z wyczuciem, ani za mocno ani za słabo.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za zainteresowanie . Wczoraj zmieniłem komplet baterii i się poprawiło :D .Pomierzyłem poprzednie baterie i okazało się że jedna bateria ma zwarcie i na komplecie zamiast 9V było tylko ponad 7V . Widać że nawet najlepszym producentom zdarzają się wpadki <_< . W takim razie czy w AutoStar #494 jest jakiś alarm odnośnie baterii lub ich pomiar ? Jak u innych kolegów reaguje telep jak są wykończone baterie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) zmieniłem komplet baterii i się poprawiło :D (...)

Dobre! :) Nawet nie pomyślałem o bateriach, ponieważ w zasadzie ich nie używam: albo zasilanie sieciowe albo akumulator.

Niestety, żaden z Autostarów nie ma wskaźnika/alarmu niskiego poziomu prądu w bateriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ciągle się uczę z moim etx mam instrukcję po polsku ale ciągle mi coś nie gra . Porównuje pozycje teleskopu i programów typu planetarium (bo ciągle praca albo zachmurzone niebo ) i ciągle mi się nie zgadza i muszę korygować w czacie kalibracji o dość sporo 10-30*. Chciałem z wami skonsultować moje poczynania.

I na przykład dziś o 18:00 ustawiam:

1 Daylight Savings >NO

2 04-DEC-2008

3 18:00:00

4 ustawiam lufe poziomo i na północ , blokuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby etx prawidłowo działał musi być dobrze zasilany. Z mojej praktyki wynika, że

słabnące baterie (akumulatory) moga powodować niedokładne naprowadzenie na cel. Teleskop informuje o

wyczerpujacych się akumulatorkach, ale robi to zdecydowanie za późno.

Dobrym rozwiazaniem jest podłączenie etx'a do większego akumulatora lub zasilacza.

frugosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dziękuje za odpowiedzi i całą odpowiedzialnością muszę powiedzieć że ten kto zaprojektował teleskop myśląc że będzie dobrze chodził więcej jak 2 godziny na bateriach był niespełna rozumu ( według producenta powinny wytrzymać od 3-20 godzin ) . To był ostatni komplet baterii jaki tam wsadziłem :icon_evil: Oczywiście się poprawiło po podłączeniu do akumulatora 12V ,12Ah poprzez stabilizator 7809 . Wszystkim innym stanowczo odradzam używanie baterii , moje w etx były 5 dni z czego bawiłem się nim góra 2 godziny - bateria alkaliczne dobrych firm . Pozdrawiam wszystkich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z bateriami gdy robi się chłodniej, a już na mrozie zaczyna się dramat. Najlepszy chyba będzie tank Celestrona.

 

BTW, czy jak już się trochę lepiej zapoznasz ze sprzętem, możemy liczyć na jakąś recenzję?

Mimo, że ETX są już kilkanaście lat na rynku wcale nie ma aż tak wiele ich recenzji, zwłaszcza tych mniejszych, refraktorów.

ETX-70 kusi super-mobilnością. Czy mógłbyś podać na szybko wagę tego sprzętu (producent nie podaje)?

 

EDYCJA:

Oj, leniwy jestem, ale już znalazłem: 70 AT - 5.806 kg i 80 AT - 5.856 kg.

Ale może napiszesz jak się sprawdza ten firmowy plecak i czy łatwe jest rozkładanie oraz pakowanie.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prawdziwej recenzji to będzie trzeba jeszcze poczekać zwłaszcza że ciągle pogoda nie dopisuje :burza: albo praca .

Na początek

Waga samego teleskopu z montażem - 2949g

Waga statywu - 1407g

Waga plecaka , 3 okulary , soczewka barlowa ,pryzmat , osłona - 953g

Waga baterii - 160g

razem 5469g

Cały zestaw mieści się w dołączonym plecaku

dc49bd53ec212c54m.jpg

Nie do końca rozwiązano problem mocowana statywu , trochę trzeba pokombinować żeby statyw się nie wysuwał a najlepiej zaopatrzyć się w trok z rzepu . Statyw jest aluminiowy wszystkie części są do siebie dobrze dopasowane jedynie aluminiowe nity budzą nie pokój ale może przesadzam :rolleyes:

d6b3ac62afa7e8a6m.jpg

Teleskop z montażem dobrze się mieści w plecaku mocuje się go trokiem z rzepa , trzeba tylko pamiętać o skręceniu ostrości aby rura była jak najkrótsza . W tej komorze brakuje kieszeni w której można by schować np. autostara.

2b6c84a0c6ae9032m.jpg

W przedniej części mieści się kieszeń na drobny sprzęt

bd7a3979809e7264m.jpg

Plecak na plecach , bokach i ściance oddzielającej komory jest usztywniony pianką amortyzującą ma ona około 2-3mm grubości (zawsze coś). Zapewne był on szyty w chinach i na pewno za mniej jak przysłowiowa miska ryżu na co wskazują szwy . Na pewno jeśli by ktoś chciał go często używać trzeba by go przeszyć zanim się rozleci

c896d546b9c77144m.jpg

ccafa1ab39a059c2m.jpg

Następne relacje będą jak w końcu nadarzy się pogoda i wyjdę w teren :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, tego raczej się nie dowiesz zanim nie kupisz...

ETX-80 jest niewiele większy ale bez plecaka (i chyba bez odrośnika).

Jak widać w obu przypadkach plecak trzeba dobrać i kupić oddzielnie - jakiś pasujący i solidny.

 

Mam jeszcze pytania:

1. Modele od 90mm wzwyż (tj. Maksie) mają taki dinks zamiast klinów.

Czy 70-ka daje się "paralaktyzować" czy jest z definicji azymutalna?

 

2. Nie widać też żadnego szukacza... jak się ustawia GoTo na starcie?

Przez okular o małym powiększeniu?

 

PS. I to pewnie można znaleźć w instrukcji pdf, ale jak już wspominałem jestem leniwy... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Ciągle nie dawało mi czemu mój etx nie chodzi tak jak bym chciał zwłaszcza z założoną osłoną " przeciw słoneczną" i znalazłem że w ramieniu montażu znajduje się sprężyna która jest przeciw wagą do obiektywu teleskopu

74648914b6708943m.jpg

Wymieniłem tę sprężynę na troszkę mocniejszą i teleskop działa świetnie :D . Nie chce mi się znowu rozkręcić telepa :rolleyes: ale sprężyna znajduje się mniej więcej tu :

e70b9519360a2254m.jpg

Trzeba zdjąć ten wewnętrzny dekiel przykręcony czterema wkrętami

 

 

Koledzy mam do mojego etx kabel którym można podłączyć go do pc. I tyle na jego temat wiem.

Poradźcie co zrobić by na przykład zmienić dane telemetryczne ISS czy innych satelit . Co i jak w ogóle można przez ten kabel zrobić.

Pozdrawiam sm210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.