Skocz do zawartości

Jak odczytywać jasnośći gwiazd w CdCiel


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy to pytanie nie powinno paść na forum "Oprogramowanie", ale to chyba problem "Początkujących".

 

Chodzi mi o taką sprawę:

program Cartes du Ciel opisuje bardzo często jasność gwiazdy dwoma, lub trzema wartościami - ich rożnice dochodzą czasem nawet do 2m. Oto przykład:

 

Gwiazda TYC0789-01787-1

Jasność Tycho BT: 11.53

Jasność Tycho VT: 10.85

Jasność V: 10.79

Pytanie brzmi - która z tych wartości jest tą, którą "zobaczę" w okularze?

 

(Jest to gwiazda, która będzie zakrywana dziś w nocy przez asteroidę Mabella.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda TYC0789-01787-1

Jasność Tycho BT: 11.53

Jasność Tycho VT: 10.85

Jasność V: 10.79

Pytanie brzmi - która z tych wartości jest tą, którą "zobaczę" w okularze?

 

Poprawna odpowiedź to "Jasność V" (pozostałe to tylko rożnice jasności w różnych zakresach potrzebne do ustalania indeksu barwy gwiazd). Co wygrałem? Tak przy okazji ten wątek POWINIEN być w dziale software.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję, jestem szczęśliwym posiadaczem. Poproszę więcej takich konkursów. Zwłaszcza że El Capitano dos Piratos nie daje takich nagród (a mógłby czasem nawet jakimś divxem zaszczycić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z divx-ów o tematyce astronomicznej mogę polecić film "Anal Emma" (pewnie coś o analemmie :o , ale jakoś dotąd nie dopatrzyłem się tam wątku z równaniem czasu). Za to jest dużo gwiazd - np. Brianna Banks w roli tytułowej.

 

P.S. Niestety, i w tym filmie nie dochodzi w finale do zawarcia związku małżeńskiego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie El, chociażby tą analemmą mógłbyś się podzielić w ramach nagrody a nie tak chowasz gwiazdy tylko dla siebie. Taki konkurs bez nagród jak w tym WWPFFKK czy jak mu tam to trochę oszukany jest. Zwłaszcza że jak zaczniesz przyznawać nagrody to od razu odżyje ta część forum i na każde pytanie będziesz miał setki odpowiedzi jeszcze pierwszego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście idea WWPKF-u nie ma nic wspólnego z konkursem.

Od momentu jak pojawiłeś się na forum niewiele Ci się tu podoba (takie można odnieść wrażenie). Nie dziwne więc, że i tamten dział musiał też od Ciebie "oberwać"   ;)

Chodzi o dział "WWPFFKK, czy jak mu tam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, nie ma tak łatwo, niestety...  ;D

Trzeba korzystać z programów typu p2p (DC, Kaaza czy inne EMule). Generalnie, szperając ludziom po dyskach naprawdę wiele można znaleźć. A ile literatury ludzie mają! Myślałem kiedyś, że tylko filmy i muzyczka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Capitano pojawiłem się na forum juz jakiś czas temu jeszcze pod nazwą Mariner i od razu wszystko mi się podobało - nie moja wina że nie mogę zapamiętać nazwy tego WWPPCC-costam. Łatwo zapamiętuje skróty maksymalnie czteroliterowe takie jak NASA, PTMA albo PZPR. A jak w 1994 robiłem w radiu audycję astronomiczną to też konkursy były bez nagród ale wtedy nie było nagrywarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.