Skocz do zawartości

RJ11<>DB9 - EQ6 Synscan.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem.

 

Jakby ktos zechcial udostepnic rozpiske lub schemat kabelka EQ6 Handpad <> PC com, lub w ostateczności zaglądnąc do obudowy portu i przedyktowac co jest do czego podłączone. :help:

 

Dziekuje.

 

 

Mam ochotę napisac kilka bardzo ciepłych słów pod adresem Skywatchera. Co to jest, zeby trzeba było kupic cały nowy montaż EQ6 Synscan , żeby dostac taki kabelek. Wrrr, i nawet kawałka schematu na ich stronach supportowych... wrrrrrr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ten: http://www.store.shoestringastronomy.com/EQCBL01.pdf

ale Hans to raczej nie jest tylko kabelek, wtyczka ma chyba jakąś elektronikę, jak w relay boxach

 

tu mozesz kupić gotowy: http://www.axio35.dsl.pipex.com/astrodev/Synta%20cables.htm

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem schemat... troche mi złośc przeszła. Ide lutowac.

 

Jakby komuś się przydało:

 

RJ-11 (patrząc na wprost) od lewej pin2 - sygnałowy , Pin3 - transmisja, Pin5 - uziemienie

DB9 - 1=NC, 2=DB9 Pin2, 3=DB9 Pin5, 4=NC, 5=DB9 Pin3, 6=NC

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki

 

Bo już mnie złośc zalała, co rozwiąże jeden problem to na następny natrafiam. Za chwile porównam schematy od was z tym który znalazłem ja. (bo są chyba kurcze inne :( )

 

Cały problem polega na tym, że ten kabelek nie jest dodawany do EQ6 Synscan upgrade KIT. Po prostu go nie ma , heh.

 

Jeszcze raz dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUKCES! Kurde :)

 

Po odstawieniu makabrycznej rzeźby w cynie wszystko zadziałało! (mam nadzieje, że nikt nie zaglądnie do środka tej obudowy , bo sie bedziecie ze mnie śmiali do końca roku ;) )

 

UWAGA! działający schemat podłączenia, to ten który odkopałem samodzielnie (jest nieco inny od tych które mi podlinkowaliście) Na wszelki wypadek jeszcze raz:

 

RJ-11 (patrząc na wprost) od lewej pin2 - sygnałowy , Pin3 - transmisja, Pin5 - uziemienie

DB9 - 1=NC, 2=DB9 Pin2, 3=DB9 Pin5, 4=NC, 5=DB9 Pin3, 6=NC

 

:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie. Chcialbym nawiązać do tematu jak wyżej. Nabyłem montaż EQ6 Synscan i wszystko jest cacy z tym że razem z montażem, pilotem dostałem jeszcze kabelek do podłączenia pilota z PC. Jest to kabelek który z jednej strony posiada wtyk RJ 11 a z drugiej DB9. I tutaj mam pytanie odnośnie tego kabelka.Wtyk RJ11 podłączam do pilota natomiast wtyk DB9 niestety nie może byc podłączony bo najnormalniej w świecie nie mam takiego wejścia w laptopie :blink:

Czy mogę zastosować przejściówkę z DB9 na USB, np taką?:

http://www.serialio.com/images/products/US...able-med-wm.jpg

Czy niestety muszę kombinować inaczej, np tak:

http://www.store.shoestringastronomy.com/U...anual_EQDIR.pdf

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tym kablem (była już mowa o tym kablu na forum),

bo może przestać ci działać (spalić się) laptop lub montaż.

Pozdro Anva

 

Dlaczego??? Przecież to jest oryginalny kabelek Sky-Watchera z tym że nie mam laptopa z wejściem na RS-232 czyli DB9.

Jakbym miał laptop z wejściem na DB9 to przecież bym go najnormalniej podłączył chociażby żeby zaktualizować firmware.

Polecam 3 i 4 stronę od końca

http://www.saxon.com.au/pdf/SynScanV2.pdf

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem także dość ciekawy post na cloudynights.

Jest to 5 post od góry :)

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho.../Number/2796802

 

Pełna treść:

 

To clarify, you can connect a laptop to the mount hand controller without the EQDIR adapter. You only need EQDIR if you are going from the laptop straight to the mount with no hand controller in between.

 

There are three options to driving the EQ6 with a laptop:

 

1. Laptop to hand controller using the cable that comes with the hand controller. This requires the laptop to have a DB9 serial COM port, or a USB-to-Serial adapter and a USB port. This is the easiest way to talk to the mount, and it uses any one of many planetarium programs to drive the mount. One end of the cable is DB9, the other is RJ11/12 plug that fits into the hand controller. This will work on the old V2.xx as well as the newer V3.xx firmware versions of hand controller. In V2.0X, you need to put the hand controller into a mode to receive communications but the V3.xx is always ready.

 

2. To get access to a fantastic, free utility interface that replaces the hand controller takes an adapter called EQDIR (or you can build your own) which steps the RS-232 signals down to TTL level. Then, you can run straight from the laptop to the mount with no hand controller in the middle. This setup enables you to use EQASCOM/EQMOD, a freeware set of drivers that convert planetarium/autoguiding/pulseguiding commands into a form that the mount understands. The SynTrek controller firmware in the mount head runs to ASCOM standards. By download the EQMOD freeware and ASCOM drivers/interface, the laptop can talk directly to the mount without the limitations of the hand controller. This opens up a universe of capabilities from great photography/imaging support, to real-time satellite tracking. And, except for the EQDIR adapter (and a USB2Serial converter if required), it's free. Check out the Yahoo! EQMOD Users' Group.

 

3. The last three SynScan firmware upgrades have enabled a new feature in the hand controller called PC Direct Mode. This allows running EQMOD on the computer but using the hand controller as an interface. There seem to be some issues with this method, however, and some of us have had less than perfect performance trying to run EQMOD through the hand controller.

 

So, you can use the cable that comes with the mount and a laptop with the hand controller, or you can replace the hand controller with a different cable and EQDIR adapter and EQMOD drivers, or combine the two methods.

Good Luck!

 

Tomek

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też coś ciekawego czyli o EQMOD, EQDIR

Czy ten EQDIR w tym momencie eliminuje wogóle konieczność stosowania pilota Synscan???

Wystarczy ten adapter EQDIR , sterowniki ASCOM, Stellarium i gotowe???

 

http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/index2.html

 

set_120g.gif

 

Image158.jpg

 

Tomek

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.