Skocz do zawartości

Abell 779


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chmury, chmury, chmury. Zostaje tylko GRAS.

 

Tak więc GRAS 01 (Nowy Meksyk).

teleskop: Mewlon 12" F11,9

kamera: FLI IMG 1024 DM, FOV 23,6 x 23,6, 1024 x 1024

autofocuser, guider, montaż o kosmicznej cenie ...

 

Na cel wziąłem grupę Abell 779. Zawiera ona około 32 galaktyki, znajduje się w odlegości 300 milionów lat świetlnych.

(informacje z : http://www.ne.jp/asahi/stellar/scenes/object_e/abell779.htm )

 

To moje zdjęcie (14 x 300 sek, tylko L):

GRAS01_300s_14frames_darkBiasFlat_ngc2832_ps_txt_75.jpg

 

Tu jest analogiczny kadr z GoogleSky:

ngc2832_googlesky.jpg

 

Jasności powierzchniowe oznaczonych galaktyk (informacja z CdC):

ngc2832 14,49

ngc2830 14,30

ngc2825 15,70

ngc2826 13,60

ngc2827 15,60

ngc2834 15,50

ngc2839 15,00

ngc2827 15,50

ngc2833 15,50

 

Patrzę na te fotki i patrzę, aż tu widzę pewną różnicę. Zwróćcie uwagę na rejon wskazany strzałką:

GRAS01_300s_14frames_darkBiasFlat_ngc2832_ps_txt_75_strzalka.JPG

 

Ciekawostka: jeśłi porównać zdjęcie moje i zdjęcie z GoogleSky, to widać że albo zmieniły się jasności tych dwóch gwiazdek albo zamieniły się miejscami.

Poszukałem innych zdjeć w sieci, ale wszystkie jakie znalazłem są podobne do mojego (przynajmniej jeśli chodzi o położenia tych gwiazdek). Feler w GoogleSky, czy coś się tu zmienia?

Co by to nie było, praca przy tym była ciekawa...

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ciekawostka: jeśłi porównać zdjęcie moje i zdjęcie z GoogleSky, to widać że albo zmieniły się jasności tych dwóch gwiazdek albo zamieniły się miejscami.

Poszukałem innych zdjeć w sieci, ale wszystkie jakie znalazłem są podobne do mojego (przynajmniej jeśli chodzi o położenia tych gwiazdek). Feler w GoogleSky, czy coś się tu zmienia?

Co by to nie było, praca przy tym była ciekawa...

 

 

Dla porządku i dla zamknięcia tematu: nie ma tu żadnej tajemnicy, prócz niedokładnych zdjeć w GoogleSky. Poniżej porównanie 3 zdjeć, od lewej: moje, GoogleSky, pochodzące z bazy Aladin ( http://aladin.u-strasbg.fr/alapre.pl?-c=SA...&button=RGB ).

abell779_porownanie3fotki.jpg

W GoogleSky lewy obiekt wydawał się jaśniejszy, co nie występuje w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.