Skocz do zawartości

Słabe komety - obserwacje


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj, korzystając z dobrej pogody z wieczora, odjechałem około 10 km na zachód od Krosna, w celu zaobserwowania kilku słabszych komet. Udało mi się zaobserwować 6 komet, z czego 2 były kometami, które obserwowałem również podczas poprzednich powrotów. Obserwacje rozpocząłem około 18:20. Warunki były dobre - gołym okiem było widać gwiazdy do około 6.5 mag, tylko w pobliżu komety 67P, która znajdowała się stosunkowo niewysoko nad horyzontem i w zasięgu światła zodiakalnego zasięg gołego oka wynosił zaledwie 5.5 mag.

 

Pierwszą poszukiwaną kometą była kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Udało mi się ją odnaleźć wkrótce po zapadnięciu zmroku. Kometa znajdowała się niecałe 10 stopni od Wenus, w zasięgu światła zodiakalnego (które było słabo widoczne). Była ona o blisko 2 mag jaśniejsza od efemerydy i w moim 20 cm teleskopie było stosunkowo łatwa do wypatrzenia. Kometa była nieznacznie jaśniejsza od 11.5 mag, a jej głowa miała średnicę około 2'. Kometę tę obserwowałem kilka razy podczas poprzedniego powrotu, w 2002 roku.

 

Kolejną kometą była aktualnie druga co do jasności kometa na niebie - 144P/Kushida. Kometę bez większych problemów odnalazłem lornetką 10x50. Kometa miała jasność około 9 mag i średnicę 8', przez co była dość mocno rozmyta i gdyby nie stosunkowo ciemne niebo, byłaby dość trudnym obiektem. Atrakcyjności obserwacji dodawało to, że zaledwie 55' od komety znajdowała się gromada otwarta NGC 1817 o jasności 7.7 mag, a 80' od komety znajdowała się druga gromada otwarta - NGC 1807, o jasności 7.0 mag.

 

Następnie przyszła kolej na kometę C/2008 T2 (Cardinal). Kometa ta jak na razie jaśnieje znacznie wolniej od przewidywań i obecnie jest o około 2 mag słabsza od przewidywań. Jej jasność oceniłem na około 12.5 mag, a średnicę jej głowy na 1.5'. Kometa była dość słaba, jednak dzięki ciemnemu niebu jej dostrzeżenie nie sprawiało problemu.

 

Później zapolowałem na jedną z moich ulubionych komet - 29P/Schwassmann-Wachmann. Kometa ta krąży po niemal kołowej orbicie na zewnątrz orbity Jowisza i zwykle jest za słaba żeby ją obserwować wizualnie, jednak co jakiś czas wybucha i staje się dostępna do wizualnych obserwacji. Ostatnio takie wybuchy zdarzały się jej dość często i od około 5 miesięcy jest w zasadzie ciągle jaśniejsza od 12-13 mag. Podczas tej obserwacji była tylko nieznacznie słabsza od 11 mag, a średnica jej głowy wynosiła około 2.5'. Kometę tę po raz pierwszy widziałem kilka miesięcy przed kometą 67P - w czerwcu 2002 roku.

 

Przedostatnią kometą, którą obserwowałem tej nocy była kometa C/2006 OF2 (Broughton). Kometa ta od blisko pół roku świeci z prawie stałą jasnością, choć już powoli zaczyna słabnąć. Była ona nieco jaśniejsza od 11.5 mag, a średnicę jej głowy oceniłem na 1.5'. Była widoczna w teleskopie bez najmniejszego problemu (właściwie był jeden mały problem, kometa świeciła prawie w zenicie i ciężko było w nią wycelować - nie mam lunetki celowniczej ;) ).

 

Na koniec - przed 21:00 udało mi się odnaleźć jeszcze kometę 116P/Wild. Również tą kometę obserwowałem podczas poprzedniego powrotu - w 2003 roku (miałem wtedy nogę w gipsie przy każdej z 3 udanych obserwacji ;) ). Tym razem jasność komety oceniłem na 12.5 mag, a średnicę jej głowy na nieco więcej niż 1'. Również dostrzeżenie tej komety nie było specjalnie trudne.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.