Skocz do zawartości

Vixen GPD-2


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Dookoła, zewsząd słyszy się o montażach (niskobudżetowych) EQ, HEQ itd., natomiast dość rzadko, wzmiankowo o Vixenach GPD2.

Ponieważ jakiś czas użytkuję ten egzemplarz chciałbym nieco przybliżyć jego wady i zalety a przede wszystkim możliwości do astrofoto.

 

A oto mont:

 

GPD2.jpg

http://www.telescope-service.com/vixen/mou...nmounts.html#dx

Korpus aluminiowy, osie stalowe, podświetlana lunetka biegunowa.

 

Waga samej głowicy=8,5kg

Producent podaje, iż max. użyteczna waga do astro wynosi 11 kg

 

Osobiście do astrofoto używam:

Takahashi Sky90 + koło filtrowe + złączki + reduktor + obejmy Socal i dovetail. Po zważeniu dało wynik 6,2 kg

Oczywiście wagę tę należy zrównoważyć przeciwwagami, a zatem otrzymamy razem ok. 12,5 kg.

Do obserwacji wizualnych z pewnością można zwiększyć obciążenie, ale do foto zbliżymy się do granicy.

 

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że oryginalny sterownik DD-2 średnio-słabo nadaje się do astrofoto, chyba, że potrafimy wykonać realyboxa i podłączony do sterownika będzie pracować w standardzie ST4 przy guidingu.

Aby nie komplikować życia kupiłem w Teleskop Service sterownik Boxdorfera MTS-3SLP z kablami, który wyposażony jest w ów ST4.

 

Korzystając ze sterownika MTS-3 możemy kapitalnie wykorzystywać programy guidujące: GuideDog, GuideMaster, MaximDl.

 

Co więcej MTS-3 pozwala na uruchomienie GoTo z prędkością 32x. Nie jest to może zawrotna prędkość, ale w kilkadziesiąt sekund jesteśmy w stanie ustawić wybrany obiekt do fotografowania.

 

Kabelkologię i schematy podłączeń podam niebawem.

 

Dla sceptyków, poniżej przedstawiam wykres błędów prowadzenia z mojej sesji z dnia 21-04-2009 roku.

 

traking.jpg

 

Być może komuś się to przyda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Trzeba sobie jasno powiedzieć, że oryginalny sterownik DD-2 średnio-słabo nadaje się do astrofoto, chyba, że potrafimy wykonać realyboxa i podłączony do sterownika będzie pracować w standardzie ST4 przy guidingu....

Ja mam DD-1 z czymś takim :

PICT0037.JPG

 

Też potrzebuję relayboxa?

Myślałem ze wystarczy tylko kametrka sbiga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Trzeba sobie jasno powiedzieć, że oryginalny sterownik DD-2 średnio-słabo nadaje się do astrofoto, chyba, że potrafimy wykonać realyboxa i podłączony do sterownika będzie pracować w standardzie ST4 przy guidingu....

Ja mam DD-1 z czymś takim :

PICT0037.JPG

 

Też potrzebuję relayboxa?

Myślałem ze wystarczy tylko kametrka sbiga

 

Widząc na zdjęciu gniazdo RJ45 być może "TO COŚ" (jak sam określiłeś) faktycznie pełni rolę realyboxa i wówczas rzeczywiście wystarczy kamerka SBIG oraz kabelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.